1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ŞAHİN'DEN MANEVRA
ŞAHİN'DEN MANEVRA

ŞAHİN'DEN MANEVRA

ŞAHİN: Kendi inisiyatifimizle aldığımız bir karar KİNZER:Amacıma ulaştımGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, ABD'li gazeteci Kinzer'e...

A+A-

ŞAHİN: Kendi inisiyatifimizle aldığımız bir karar 

KİNZER:Amacıma ulaştım

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, ABD'li gazeteci Kinzer'e fahri hemşehrilik beratı vermekten, Erdoğan'a yönelik ithamları nedeniyle vazgeçildiğini bu kararı kendi inisiyatifiyle aldığını açıklarken, Dışişleri Bakanlığı tarafından hemşerilik beratı verilmesi uygun görülmeyen Pultizer ödüllü Amerikalı gazeteci Stephen Kinzer,Gaziantep'e gelmekle amacına ulaştığını söyledi. Kinzer'e 'fahri hemşehrilik' beratı verilmesinden vazgeçtiklerini belirten Şahin, "Cumhurbaşkanımıza asılsız ithamlarda bulunan bir kişiye her kim olursa olsun gazi şehrimizin hemşerilik beratının vermemiz düşünülemez" dedi.

FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI VERİLECEKTİ, VAZGEÇİLDİ

New York Times Gazetesi'nin Türkiye eski şefi Stephen Kinzer'e, Zeugma Antik Kenti'ne ilişkin haberleriyle Gaziantep'in tanıtımına katkı sağladığı için Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla fahri hemşehrilik beratı verilmesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından Kinzer de yapılacak törenle hemşehrilik beratını almak üzere Gaziantep'e davet edildi. Geçen salı günü Gaziantep'e gelen Kinzer'e, fahri hemşehrilik beratı verilmesinden vazgeçildiği bildirildi.

"BURADAN BİR KAĞIT PARÇASIYLA AYRILACAKTIM"

Karar sonrası şoke olan ancak kentte Gaziantep Kulübü tarafından düzenlenen; 'AntikRoma'dan Zeugma'ya Gaziantep: 2300 Yıllık Tarih ve Ötesi' konferansına katılarak konuşan Kinzer, "Buraya ilk geldiğimde bir tören için geldim. Fakat işler umduğum gibi gitmedi. Bu tören sayesinde Gaziantep ile olan ilişkim resmiyete kavuşacaktı. Aslında yine de kavuştu, yine de hedefim için gelmiş bulundum buraya. Buradan ayrılırken bir kağıt parçasıyla ayrılacaktım. Ama yine resmi bir şekilde, bağlantılı bir şekilde Türkiye'ye ve Gaziantep'e olan duygularımın bütünlüğüyle ayrılacağım" diyerek yaşananları eleştirdi.

AMERİKALI GAZETECİ: AMACIMA ULAŞTIM

Dışişleri Bakanlığı tarafından hemşerilik beratı verilmesi uygun görülmeyen Pultizer ödüllü Amerikalı gazeteci Stephen Kinzer,Gaziantep'e gelmekle amacına ulaştığını söyledi.

Zeugma Antik Kentinin dünyaya tanıtılmasına yönelik katkısından dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilmesi kararlaştırılan ancakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı yazılar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı tarafından beratın verilmesi iptal edilen Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteciStephen Kinzer, Gaziantep Kulübü Derneği bir otelde programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tören için geldiğini ancak işlerin yolunda gitmediğini söyleyen Stephen Kinzer, "Ben kendimi Türkiye'ye çok yakın hissediyorum. Gaziantep'e de çok yakın hissediyorum. Buraya ilk geldiğimde bir tören için geldim. Fakat işler umduğum gibi gitmedi. Bu tören sayesinde Gaziantep ile olan ilişkim resmiyete kavuşacaktı. Aslında yine de kavuştu, yine de hedefim için gelmiş bulundum buraya. Buradan ayrılırken bir kağıt parçasıyla ayrılacaktım. Ama yine resmi bir şekilde, bağlantılı bir şekilde Türkiye'ye ve Gaziantep'e olan duygularımın bütünlüğüyle ayrılacağım" dedi.

 

Gaziantep ile olan bağını güçlendirmek amacıyla geldiğini ve amacına ulaştığını ifade eden Kinzer, şunları söyledi: "Daha önceden mozaiklerin kurtarılmasıyla ilgili olarak birtakım yazılarım vardı. Bunların gerçekten çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum Zeugma'ya. Aynı zamanda turizm gelişti, kültürel olarak Gaziantep gelişti. Bunun yanında ekonomik katkıları da oldu. Bunların içinde Gaziantep şehir olarak bana teşekkür etmek istedi ve beni buraya tekrar çağırdı. Ben onların teşekkürlerini kabul ettiğimi düşünüyorum. Buraya gelmişken şehrin tadını da çıkardığımı düşünüyorum. Duymuş olduğum kadar yazmış olduğum yazılar bazı sorunlara sebebiyet verdi. Fakat bunlar çok büyük sorunlar değil. Bunlar sadece formalite. Büyükelçi ile görüştüm kendisi beni aradı. Aynı zamanda Kerry'nin özel asistanı tarafından bir not iletildi bana. Ama bunlar normal şeyler. Herhangi bir devletin vatandaşını desteklemesi, yanında olması alışılagelmiş şeyler. Sıra dışı hiçbir şey yok. Benim buraya gelme amacım, Gaziantep ile olan bağımı güçlendirmekti, o amacıma da ulaştım."

FATMA ŞAHİN TWİTTER'DEN TEPKİ GÖSTERDİ

Pultizer ödüllü yazar Kinzer'e hemşehrilik beratı kararının önümüzdeki günlerde meclis kararıyla iptal edecek olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise sessizliğini sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından bozdu.

"CUMHURBAŞKANIMIZA ASILSIZ İTHAMLARDA BULUNAN BİR KİŞİYE HEMŞERİLİK BERATI VERMEMİZ DÜŞÜNÜLEMEZ"

Kinzer'e hemşehrilik beratı verme kararından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yazılarından ötürü kendilerinin vazgeçtiğini belirten Fatma Şahin, sosyal medya hesabından şu mesajları paylaştı:

"Bir yabancı gazeteciye Gaziantep fahri hemşehrilik beratı verilmesinden vazgeçilmesi tamamen kendi inisiyatifimizle aldığımız bir karardır. Haberlerde iddia edildiği gibi, halkımız tarafından seçilmiş Sayın CumhurbaşkanımızRecep Tayyip Erdoğan'ın konuya herhangi bir müdahalesi olmadı. Adı geçen gazeteciye fahri hemşehrilik beratı vermekten, yazılarında Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik haksız ithamları nedeniyle vazgeçtik. Cumhurbaşkanımıza asılsız ithamlarda bulunan bir kişiye, her kim olursa olsun, gazi şehrimizin hemşehrilik beratını vermemiz düşünülemez."Fatma Şahin'in twitleri şöyle dedi:

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.