1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahinbey'de rant tartışması
Şahinbey'de rant tartışması

Şahinbey'de rant tartışması

Şahinbey Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Filiz Üzücü başkanlığında yapıldı. 11 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına...

A+A-

Şahinbey Belediye meclis toplantısı Başkan Vekili Filiz Üzücü başkanlığında yapıldı. 11 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına Güneykent Mahallesi'nde (Şahinler Parkı) konut, park ve yol alanı uygulama imar plan değişikliği damgasını vurdu. CHP'li Meclis üyesi Mehmet Dokbay, "Yapılan plan tadilatı ile 17 bin 400 m2'lik alan park alanından çıkıp villa alanı olacak. Arsa sahibine rant sağlanırken bu meclis de suç işler" dedi. Cuma Güzel ise, "Burada bir rant yok. Şahsın mülkü var. Şahıs mahkemeye vermiş. Mahkeme kararı gereği işlem yapıyoruz" dedi.

CHP'Lİ ÜYELER ÖNERGE VERDİ

CHP Meclis üyeleri Mehmet Dokbay, Mahmut Demirel, Hasan Şencan ve Hasan Türk, Şahinbey'de ne kadar eğitim alanı, kreş, anaokulu, ilköğretim okulu, ortaöğretim alanı, kaç m2 imar planında eğitim alanı ayrıldığı, kaç adet ve kaç yataklı özel ve kamu hastanesi olduğu ve mevcut imar planında fiilen kullanımda olan kaç m2 aktif yeşil alan olduğu, imar planında kaç m2 yeşil alan ayrıldığı, belediye mülkiyetinde olan kaç adet taşınmaz ve kaç m2 taşınmaz bulunduğu, bunun ne kadarını bağış ve hibe, ne kadarının DOP veya teşcir harici bırakıldığı, taşınmazlar olduğunu bilgi edinme kanununa göre yazılı olarak cevap verilmesini istediler. Hasan Türk, Burç Bel ve Katılım A.Ş.'nin yıl sonu karlarının belediye bütçesine aktarılıp aktarılmadığını sordu.

MECLİS SUÇ İŞLER

Gündemin 4. maddesi olan Güneykent Mahallesi 18J-2B, 2C ve 18K-1A 1 D'de konut, park ve yol alanı uygulama imar plan değişikliği teklifi görüşülürken söz alan CHP'li Meclis üyesi Mehmet Dokbay, yapılan plan tadilatı ile 17 bin 400 park alanından çıkıp villa alanı olacağını belirterek, "Burada bir suç var. Arsa sahibine rant sağlanırken bu meclis suç işler. Yeşil alan bütünlüğü bozulmamalıdır. Yeşil alanı kaldırıp konut alanı yaptırılıyorsa, aynı pafta içerisinde eşdeğer sosyal donatı alanı yapılması gerekir. Bir yerde imar plan değişikliği yaparken emsal göstermeden aynı pafta içerisinden imar plan değişikliği yapmak 3194 sayılı imar planına aykırıdır. Yeşil alanı ortadan kaldırıp düşük yoğunluklu konut alanı yapılması, yapı planına bakıldığından 50 metre eninde 400-500 metre boyunda A-2 planlama yapılması gerek şehircilik gerekse kamu yararı açısından sakıncalıdır. Kaldıki 8 yıl önce istimlak edilmeden park yapılan arazi villa yeri oluyor. Bizler CHP gurubu olarak buranın park alanı olarak kalması yapılan imar plan değişikliğine ret oyu veriyoruz" diye konuştu.

BURADA BİR RANT YOK

Cuma Güzel ise, "Burada bir rant yok. Şahsın mülkü var. Şahıs mülkü için mahkemeye vermiş. Mahkeme kararı gereği işlem yapıyoruz" dedi. 

Dokbay'da, "Buradaki alanın tamamı park alanı. Mahkeme kararı iki şık. Birinci şıkkı dinleyen burası yeşil alan kalsın. Biz CHP grubu olarak isteğimiz yeşil alan bütünlüğünü bozdurmamak. Mahkeme kararı burada bir değer biçmiş. Bu değeri muhakkak bir anlaşma yoluyla anlaşın burası tüm kalsın. Neden 8 yıl önce burası yapılırken onca para harcanırken istimlak yapmadan bu parkı yaptınız?" dedi.

MAHKEME İKİ SEÇENEK SUNMUŞ

Filiz Üzücü ise, "Burada mahkeme bize 2 seçenek hakkı tanımış" dedi. 

Dokbay da, "Neden adamın 8 yıl önce parasını ödemeden iş yaptınız?" diye sordu.

NEDEN AKSAK BIRAKTINIZ?

Hasan Türk söz alarak, "Başkan bizim doğru söylediğimizi sizde biliyorsunuz. Neden teleferik ve bir sürü tesis yapılırken o alana bir canlılık getirilmişken, neden bir aksaklık bıraktınız?" dedi.

Cuma Güzel cevap vererek, "Bu kadar yapılaşmada istenirki aksaklık olmasın. Ama maalesef oluyor. İnşallah vatandaşla anlaşırız sorunu çözeriz. Biz Yeşil Vadiyi'de yaptık. Söz konusu Şahinbey Parkı yapıldı keşke aksaklık olmasaydı" dedi.

NEDEN PARKLAR SÖKÜLÜYOR?

MHP'li Abdullah Şaşuşağı da söz istedi. Şaşuşağı, "Burası tek değil. Aksaklık olan tek burası değil. Bir bakıyorsunuz bir okulun karşısına oyuncaklar montaj edilmiş, ağaçlar dikilmiş ve bu bahçenin içine birde çay ocağı yapılmış. Vatandaş bir geliyorki malının içine park yapılmış. Vatandaş şikayet ediyor. Bir bakıyorsun oyuncaklar, ağaçlar sökülüyor. Yazık oluyor. Bende aynısını soruyorum. Devlet, belediye idare etmek bu kadar sorunlu olur mu? Neden kamulaştırmadan bu parklar yapılıyor sonra tekrar sökülüyor" dedi.

MAHKEMEYE VEREYDİNİZ

Dokbay yeniden söz alarak, "Sizin sorunları kabul etmeniz bu anlayışı göstermenizden dolayı size teşekkür ediyorum" dedi.

Filiz Üzücü de, "İnsan olduğu yerde hatalar olur. Bilinki biz belediyeyi sizden alırken, kamulaşmadan neler yapıldığını bilen birisiyim" dedi. CHP'li üyeler de, "13 yıldan beri siz iş başındasınız. Hala eski diyorsunuz. Varsa bir aksaklık o zaman mahkemeye vereydiniz. 13 yıl geçti, siz hala eskiye sığınıyorsunuz. Mahkemeye vereydiniz" dediler.

BU PLAN YAPILALI KAÇ GÜN OLDU?

Gündemin 6. maddesi olan, Mavikent Mahallesi sınırları içerisinde ticaret ve küçük sanayi alanlarında uygulama imar plan değişikliği görüşülürken söz alan Mehmet Dokbay, "Bu kadar imar tadilatı neden yapılıyor? Buranın planı ne zaman yapıldı ki? Yeni yapılan imar tadilatını yeniden yapıyorsunuz, neden eksik yapıyorsunuz" dedi.

VATANDAŞIN İSTEĞİNE GÖRE HAREKET EDİYORUZ

Cuma Güzel ise, "Bunu bina içerisinde asma kat proje değişikliği ile adamın ofis yapması için yapıyoruz" dedi.

Dokbay, "Neden sık sık değişiklik yapıyorsunuz?" diye tekrarladı.

Cuma Güzel de, "Burada binden fazla iş yeri yaptık. Buraya kim gider deniyordu tamamı doldu. Bu sayı yetmiyor. Bunlar güzel şeyler. Daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşın isteğine göre hareket ediyoruz" dedi.

EVDEKİ İHTİYAÇLARINIZ DA DEĞİŞİYOR

Filiz Üzücü de, ihtiyaç halinde imar tadilatı yapılacağını belirterek, "İmar tadilatı yapılmayacaktı da imar tadilatına izin veren kanun yapıcı buna neden izin verdi. Evdeki ihtiyaçlarınız dahil gün gün değişiyor" dedi.

MECLİSİ HESABA ALMAMAK MI?

Gündemin 9. Maddesi olan, Valiliğin talebi üzerine Cumhuriyet Mahallesinde bulunan binanın Valilik emrine tahsis edilmesi teklifi görüşülürken söz alan Hasan Türk, 'Biz burayı oy birliği ile kabul ettik ancak, burasını zaten vilayet aktif olarak kullanıyor. Şimdi meclise getiriyorsunuz. Bu dalga geçmek mi,  meclisi hesaba almamak mı, bunu anlamakta zorlanıyoruz?" dedi.

KAMU YARARI VAR

Cuma Güzel de, "Burada bir kamu yararına hizmet amacı oluştu. Valiliğe çok acil gerekti. Kamu yararı olduğu için verildi. Siz haklısınız ama burada bir kamu yararı var. Bu maddeye sizde destek olduğunuz için teşekkür ediyorum. Karar ret çıksaydı, meclisin kararı önemlidir ve biz orayı boşaltırdık. Oy birliği ile geçirdik teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

SAĞLAM ADAM İNİP ÇIKAMAZ

Gündem dışı söz alan CHP'li Meclis üyesi Hasan Şencan ise, Çamlıca konutlarında yapılan engelli rampasını eleştirdi. Şencan, "Bir engelli rampası yapmışsınız. Engelli değil, sağlam adam oradan inip çıkamaz. Türktepe rampası gibi. Bu durumun düzeltilmesini istiyorum" dedi.

ÜZÜCÜ:DÜZELTİRİZ

Filiz Üzücü de, "Bu yerde ben 42 yıl yaşadım. Oradaki tamircilerin esnafın içinden gelip gitmek evde oturmak çok zordu. belediyemiz orada neler yaptı. Orayı da düzeltiriz" dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.