1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ŞAHİNBEY'DE GÜNDEM ÇAMLICA DÜKKANLARI
ŞAHİNBEY'DE GÜNDEM ÇAMLICA DÜKKANLARI

ŞAHİNBEY'DE GÜNDEM ÇAMLICA DÜKKANLARI

Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan Çamlıca Konutlarındaki dükkanlar, Belediye meclisinde alınan kararla artık taksitli satılacak.

A+A-

 Plan Bütçe Komisyon üyesi CHP'li Uğur Kalkan, dükkanların neden satılamadığını sordu. Kalkan, "Toplam 5 etapta 75 dükkan yaptınız. Bunun 40'ını sattınız, 35 tanesini satamadınız. Satılamayan dükkanlar 22 Trilyona denk geliyor. Bu dükkanların tam olarak satılamama gerekçesi nedir?" diye sordu. Başkan Vekili Cuma Güzel, etap etap sattıklarını söyledi.

Şahinbey Belediye Meclis toplantısı Başkan Vekili Cuma Güzel başkanlığında yapıldı. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında 3 ve 4. gündem maddesine CHP grubu ret oyu verirken, 6. madde ertelendi, diğer maddeler oy birliği ile geçti. 

NEDEN SATAMADINIZ?

Gündemin 5. maddesi olan Belediyece yapılan Çamlıca Konutlarındaki kalan işyerlerinin taksitli olarak satışının yapılması teklifi ile ilgili söz alan CHP Uğur Kalkan, "Toplam 5 etapta 75 dükkan yaptınız. Bunun 40'ını sattınız, 35 tanesini satamadınız. İkinci etapta 12 tane dükkan yaptınız 12'sinide satamadınız. 4. Etapta 14 tane dükkan yaptınız bunun da hiçbirini satamadınız. Bunlar yaklaşık elde kalan eski parayla 22 Trilyona denk geliyor. Bu dükkanların tam olarak satılamama gerekçesi nedir? İkinci olarak Çamlıca konutlarının dairelerinin satışında durum nedir? Zaman zaman bununla ilgili spekülasyonlar oluyor. Çamlıca konutlarında durum nedir, konutların ne kadarı satılmıştır, ne kadarı satılmamıştır" dedi.

PRENSİP KARARI ALDIK

Cuma Güzel, "İlginize sorumluluk duymanıza teşekkür ediyorum. Ancak biz tüm Çamlıca konutlarını satışa sunarsak köşedeki gözdeki daireler dükkanlar satılıyor, ileride birinci katta son katta kalan daireler arka plandaki dükkanlar satılamaz duruma geliyor. Sizin bahse konu ettiğiniz dükkanlar satışa sunulmayan dükkanlar. Biz etap etap satışa sunuyoruz. Bir etabın yüzde 80,90 satılınca iki üç kalınca onuda diğer etaba katıyoruz. Prensip belirledik, yani etap etap açıyoruz. Hepsini birden açtığımızda güzel olanlarına rağbet ediliyor, diğerleri elimizde kalıyor" diye konuştu.

ŞENCAN:VATANDAŞIN YERİNE NEDEN DÜŞÜK YOĞUNLUK?

Gündemin 3.maddesi olan, Kızılhisar ve Bağlarbaşı mahallelerinde Kilis Yolu ve Çevresinde İlave-Revizyon Uygulama İmar Planı teklifi ile ilgili söz alan CHP'li Meclis üyesi Hasan Şencan, emsal artışına ve vatandaşın yerinin düşük emsalde kalmasını eleştirdi. Şencan,  "Bu kararda vatandaşın mağduriyeti var. Asım Bey bu projeyle AB'den büyük bir para aldı. Bu parayı tekrar iademi edeceksiniz? Bu alanın tamamı belediyenin değil. Belediyenin yerlerine artırım yapıyorsunuz, belediyeninkini daha değerlendiriyorsunuz, vatandaşın malını öylece bırakıyorsunuz, bu eşitlik ilkesine aykırı.Vatandaş mağdur olmaz mı? Yüzde 25 emsali artırıyorlar. Şahinbey'e uygulayın diye gönderiyor. Büyükşehirin çoğu yerinin emsali 1. 50, 1.80 olacak. Vatandaşın yeri emsali neyse onda kalıyor. Genelde 0.40'da kaldı" dedi. Osman Toprak ise "Buradaki yapılan revizyon çalışmaları vatandaşa zarar vermeyecek. Bu alanın bir kısmı kentsel dönüşüme girdiği için yetki büyükşehir belediyesinde. Kentsel dönüşüme girmeyen kısım Şahinbey belediyesinin sorumluluğunda, vatandaş hiçbir zaman mağdur edilmeyecek" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.