1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahinbey'de belgeler konuştu
Şahinbey'de belgeler konuştu

Şahinbey'de belgeler konuştu

Şahinbey Belediye Meclis toplantısı Başkan Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yapıldı.16 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında belediyenin...

A+A-

Şahinbey Belediye Meclis toplantısı Başkan Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yapıldı.16 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında belediyenin 2015 yılı mali kesin hesabının incelenerek karara bağlanması teklifi görüşüldü. Gündem maddesi ile ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Uğur Kalkan, faaliyet raporunda satılan toplam arsa miktarının neden belirtilmediğini, Sayıştay’ın ‘İhalelerde pazarlık usulünün genel bir uygulama haline getirilmesiyle ilgili uyarısını gündeme getirdi. Kalkan ayrıca, yine Sayıştayın ikazına rağmen, doğal afet, salgın hastalıklar ,can ve mal kaybı durumunda yapılması gereken maddeyle 14 ihale yapılmasını eleştirdi.

Meclis toplantısında söz alan Uğur Kalkan gündemin 9. maddesi olan belediyenin 2015 yılı mali kesin hesabının incelenerek karara bağlanması teklifi görüşülürken söz aldı. Kalkan, 2015 Yılında Tahmini bütçenin 817 Milyon olmasına rağmen, 494 Milyon olarak gerçekleştiğini belirtti.

2015 Yılı içinde 189 Milyonluk arsanın satıldığını hatırlatan Kalkan, "2014 Yılında toplam alan olarak 162 bin metrekare arsa satmıştınız. Bu yılki faaliyet raporunda satılan toplam arsa miktarının ne kadar olduğu bilgisini de göremedim. Bu konuda da bizi ve hemşerilerimizi aydınlatırsanız sevinirim" dedi.

2015 Yılı içinde 2162 dava açıldığının belirtildiğini söyleyen Kalkan, "342 Belediye açmış, 1860 belediye aleyhine açılmış.Açılan ve açtığınız dava toplamı 2202 çıkıyor. Ya 2162 yanlış ya da açılan dava sayıları ayrılması yanlış.Verilen rakamlar arasında 40 dava dosyası farklılık var. Ayrıca belediyenin açtığı veya belediye aleyhine açılan davalara hukuk müşavirliği avukatları mı bakıyor yoksa farklı kişilerin avukatları mı bakıyor? Bunu da merak ediyorum" dedi.

Muhtarlık işleri Müdürlüğünün kurulduğunu, aktarmalarla 50 Bin Lira bütçe oluşturulduğunu belirten Kalkan, "Yıl sonuna kadar 7,500 Lira harcandı, 42500 Lira devredildi. Güneykent Mahalle Muhtarı Sayın Hatice Hortoğlu garajda muhtarlık yapmaya çalışıyor. Cebinden, elektrik,su ve kira parası ödüyor. Bu bütçeden bir muhtarlık binası yapılamaz mı? Gaziantep’in iki kadın muhtarından birisi. Lütfen bu ayıba bir son verelim. 2015 yılında  şehrimize gelen Sami Yusuf’a ne kadar para ödendiğini de çok merak ediyorum" diye konuştu.

Sayıştay raporunda Şahinbey Belediyesi tarafından kamu kaynağı kullanılarak yapılan alımlarda pazarlık usulünün genel bir uygulama haline getirildiğinin vurgulandığını dile getiren Kalkan, "Bunun sonucunda da ihalelerde saydamlık, rekabet,eşit muamele, güvenirlilik ve kaynakların verimli kullanılması ilkelerinin ihlal edildiği hususları vurgulanmıştır" dedi.

SAYIŞTAYA RAĞMEN 

'2014 yılında doğal afet,salgın hastalıklar ,can ve mal kaybı durumunda yapılması gereken maddeyle siz 12 ihale gerçekleştirdiniz' diyen Kalkan şunları sordu:"2015 Yılında Sayıştay’ın uyarısından sonra azalmasını beklerken,yine aynı maddeyle tespit edebildiğim 14 ihale yaptınız. 2015 Yılında katı atıklarla ilgili herhangi bir ihale açılmış mıdır? İhaleyi en yüksek rakamı veren mi yoksa daha düşük rakamı veren mi kazanmıştır? Muhatap firma kimdir? 2015 Yılındaki yapım işlerinin kaç tanesinde uzatma işlemi yapılmıştır? Sayıştay, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin Gayrimenkul Alımları ve Kamulaştırma Giderleri ekonomik kodundan yaptığı harcamalara ilişkin olan ve Şahinbey Belediyesi sınırları içinde bulunan taşınmazlara ait emlak vergi değerlerinin kamulaştırma bedelleriyle mukayese edilmemesi sonucu emlak vergisi yönünden hiç tahakkuk ettirilmemesi , eksik tahakkuk ettirilmesi ya da tahsis edilmemesi ile sonuçlanan hatalar olduğu anlaşılmıştır diyor. Bu konuda 2015 yılı içerisinde neler yapılmıştır ? Benzer hatalarla karşılaşılmış mıdır?"

TAHMAZOĞLU:İYİ HAZIRLANMIŞSIN

Tahmazoğlu, "Uğur Beye teşekkürederim. İyi bir araştırma iyi bir çalışma yapmış. Cevap vermem için buraya dosyalarla gelmem lazım. Ancak nüfusu bize denk veya nüfusu bizden fazla olan belediye başkanları zaman zaman gelip çalışmalarımızı incelerken çalışmalarımızı beğenip bize teşekkür ederler. belediyemiz içerisinde meclis çalışmalarımızı inceleriz siyaset yapmam. Siyaseti dışarıda yaparım. Sanayi sitesi yaptık, bir çok konut yaptık. İş yapınca hava şartlarının, müteahhitlikten doğan aksaklıklar olur. Bu aksaklıkların işin bitimine engel olmaması için, hizmetin devamı için zaman zaman kararlar alınır. İş yapmasak hiç bir eleştiri olmaz. İş yapınca muhakkakki eleştiriler olacak. Güneykent Mahallesi muhtarının hizmet binasına gelince, bu mahallenin kurumunda iş başında olanlar neden muhtarlık binası yapmadılar?" dedi.

CHP'li meclis üyeleri, "14 yıl geçti, o zamanki yöneticilerin bıraktığı arsaları satıp hizmette kullandınız. Ki, park içerisinde bir hizmet binası vardı, bir şekilde yıkıldı. Şu anda Şahinbey Belediyesi için çok mu zor?" dediler.

Hasan Şencan, logoyla ilgili söz alınca, Tahmazoğlu, "Bu büyükşehir belediyesinin konusu" dedi.

Birol Ülger de, Kalkan'a cevap verdi. Ülger, "Kamu yararına olan hallerde ihalenin iptali, ihale süreci uzun olduğu için zaman zaman kamu yararına karar veriliyor. Danıştay bu icraatlarda yanlışlık gördüğünde tenkit yerine zimmet çıkarır. Danıştay burada bizi tenkit ediyor. Ancak zimmet çıkarmıyor. Konu bütçe iken siz faaliyet raporunu gündeme getirdiniz. Bunlarda konuşulmalı ama herşey zamanında ve yerinde olursa daha iyi olur. Hukuk konusundaki ilave bütçe, yatırılan teminatlardan ortaya çıkıyor" diye konuştu. 

 

CHP'li meclis üyesi Yılmaz Kireç, "Başkan bizim itirazımız satışlara değil, şartlı bağış yerlerinin hizmet alanı tahsis edilmiş alanların satışına karşı çıkıyoruz" dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.