1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ŞAHİN SÖZÜ
ŞAHİN SÖZÜ

ŞAHİN SÖZÜ

"1 Ağustos itibarıyla su kesintileri bitiyor"

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  bir çok eleştiriyi beraberinde getiren ve vatandaşların sıcak havada sıkıntı yaşamasına yol açan su kesintilerine hem açıklık getirdi hem de son noktayı koydu. Şahin, "1 Ağustos itibariyle bu su kesintileri bitiyor. ‘Suyumuz mu bitiyor, suda mı bir sorun var’ gibi bir kaygılar olmasın. Bu tamamen vatandaşların sağlığı ve kayıp kaçağı önlemek için yaptığımız bir tasarruftur" dedi. 

Barajlardaki su doluluk oranıyla ilgili hiç bir sorun olmadığını söyleyen Şahin "Barajlardaki su doluluk oranıyla ilgili hiçbir sorunumuz yok. Kontrollü yapılan ve halkımızın bilgilendirerek yapılan bu su kesintileri 40 yıl önce yapılan ön germeli borular kullanmışız. Bu boruların sağlık açısından derhal değiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu. 

BARAJ YAPIMINI FIRSATA ÇEVİRDİK

"Su çok stratejik, önemli, artık petrolden sonra su savaşlarının başladığı yeni bir dünya düzenine gidiyoruz. Dolayısıyla biz zaten su fakiri bir şehir olarak gelen suyu kaybetmememiz gerekiyor" diyen Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu 40 yıllık borularda yüzde 60’ın üzerinde kayıp kaçak var. Bizde Düzbağ’daki bu baraj yapımını bir fırsata dönüştürelim istedik. Orada 12 kilometre baraj yolunda ön germeli boru dediğimiz kayıp kaçağı çok yüksek olan, halkımızında sağlığı açısından derhal değiştirilmesi gereken boruların 6 kilometresini hızlı bir şekilde değiştirme kararı aldık. Bunu halkımız için yapıyoruz. Bunu yaparken de barajdaki suyla ilgili kısıtlamaya gitmeniz gerekiyor. Çünkü boru değiştiriyorsunuz. Buradaki depoyu düşürmemek için de düzenli bir şekilde mahalleleri bilgilendirerek 4 günde 12 saatlik bir su kesintisine gitmek zorunda kaldık. Ama 1 Ağustos itibariyle bu su kesintileri bitiyor. ‘Suyumuz mu bitiyor, suda mı bir sorun var’ gibi bir kaygıları olmasın. Bu tamamen onların sağlığı kayıp kaçağı önlemek için yaptığımız bir tasarruftur.“ Gaziantep’te 1 milyar TL’lik suya yatırım yapıldığını vurgulayan Şahin, Türkiye’nin en büyük ikinci projesi Düzbağ Projesi’nin tamamlanması halinde vatandaşın daha kaliteli bir suyu ucuz bir şekilde kullanacağını kaydetti.

12 KAVŞAĞIN PLANLAMASI YAPILDI

Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alanı’nın bir doğa harikası olduğunun altını çizen Şahin, çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Kentin önemli sorunlarının başında gelen trafik sıkıntısını en aza indirmek için ulaşımda yapılan çalışmaları anlatan Şahin, göreve geldiklerinde hızlı bir şekilde Acil Eylem Planı ve Ulaşım Master Planı hazırladıklarını söyledi. 

SOLA DÖNÜŞ YASAĞI İŞE YARADI

Hazırlanan planlar kapsamında trafik sıkıntısının en yoğun yaşandığı alanlarda çalışmaların yapıldığını aktaran Şahin, değişimin çok zor olduğunu ifade ederek, “Sola dönüşleri yasakladığımız zaman bir saatte 300 araç geçerken kırmızı ışıkta 500 araç geçmeye başladı. Bir araba üç ışıkta beklerken tek ışıkta geçmeye başladı. Bu neyi getirdi sürekliliği ve daha hızlı geçişleri ve kuyruklanma olmadan sirkülasyonu sağladı.” dedi.

OKUL BAŞLAYANA KADAR BİTECEK

Gaziray Projesi’ni de anlatan Şahin,  Metro Uygulama Projesi’nin ihalesinin yapıldığını aktardı. İhtiyaç dahilinde kavşak yapımlarının devam ettiğini belirten Şahin, 12 kavşağın planlamasını yaptıklarını, para ve bütçe oldukça bunların yapılacağını kaydetti. Kemal Köker Viyadük Köprüsü’nün yıkılmasına dair dört tane rapor hazırlandığını, acilen yıkılması gerektiğinin belirtildiğini ifade eden Şahin, “Bunun üzerine biz hemen köprü yıkımına başladık. Projemizi çalıştık, tek yöne geçtik. Bunların hepsi okullar başlayana kadar bitecek.” diye konuştu.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Gaziantep’in cazibe merkezi olması için rekabet gücünü artırmaya çalıştıklarının altını çizen Şahin, Türkiye’de ilkleri yaptıklarını belirterek, Safari Park ile Zooloji ve Doğa Müzesi’ni açarak halkın hizmetine sunduklarını kaydetti. Zooloji ve Doğa Müzesi’ni 6 ayda binlerce kişinin ziyaret ettiğini aktaran Şahin, Gaziantep’e Gelme Zamanı kampanyası kapsamında şehre geleceklerin kentte gezeceği yerleri geliştirip artırmaya çalıştıklarını bildirdi. Şahin,dünyada bir ilki gerçekleştirerek Panorama Müzesi’ni yaptıklarını söyledi.

HALKIN BELEDİYE BAŞKANIYIM

Merkez ve ilçelerde parklar yaparak yeşin alanları çoğalttıklarına vurgu yapan Şahin, merkezin yanı sıra tüm ilçelerde de parklar yapıldığını belirtti. Ağaçlandırma çalışmalarını yüzde 100 artırdıklarını vurgulayan Şahin, iki milyon metrekare alanı ağaçlandırdıklarını bildirdi. Şahin, bütün Gazianteplilerin belediye başkanı olduğunu ve bu anlayışla hizmet ettiklerinin sözlerini ekledi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum