1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SAĞOLASIN FATMA ŞAHİN
SAĞOLASIN FATMA ŞAHİN

SAĞOLASIN FATMA ŞAHİN

Mutlaka yazmalıyım...Birçok icraatını eleştiriyorsak, içerisinde övülecek, hatta Gaziantepli olarak gurur duyulacak olanları da görmezden gelemeyiz.....

A+A-

Mutlaka yazmalıyım...Birçok icraatını eleştiriyorsak, içerisinde övülecek, hatta Gaziantepli olarak gurur duyulacak olanları da görmezden gelemeyiz.. Bu panorama müzesi  Gaziantep için çok önemliydi. Çünkü bu kentin destansı bir kurtuluş savaşı vardı. Yokluklar ve ihanetler içerisinde bir mucize gerçekleştirilmiş, şimdiki neslin asla anlayamayacağı bir mücadele verilmişti.. Ne varki, gelişmiş ülkelerde büyük önem verilen hatıralar, anılar, en küçük belgeler, bizde önemsenmemişti.. Eski Antep’te her evde bir şehit, bir Gazi vardı, ama bunlar kaleme dökülmüyor, belgeler korunmuyor, araç gereçler umursanmıyordu..

Oysa bir gerçeği vardı bu şehrin.. O gerçeği ortaya çıkarmak, gelecek nesillere aktarmak gerekliydi.. Bunun için yıllar önce ilk adım atıldı aslında. Ama nedense o dönemin büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından önemsenmedi..Yer bahane edildi, savsaklandı ve ihmal edildi. O dönemde Ankara’ya gitmiş, Anıtkabir’deki panorama müzesini gezdiğimde büyük heyecan yaşamış ve “neden Antep harbini canlandırmıyoruz, sanal gösterimler sunarak, o günlerin ruhunu yaşatmaya çalışmıyoruz”demiştim.. Çünkü Bu panorama müzesinde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz panoraması yapılmıştı.Buradaki dev tablolar Aydın Erkmen'in yönlendirdiği 12 Rus ressam tarafından yapılmıştı.

FATMA ŞAHİN'İN İŞTE BUNUSUNU SEVİYORUM

Bazı yanlışlarını, hatta hatalarını yakıştıramasam ve defalarca bu yönde uyarmaya çalışsam da, yanlışına devam etmesine bir anlam veremediğim Fatma Şahin'in, bu olumsuz tespitime karşın, attığı önemli adımlar takdirimi kazanıyor.. İşte bunlardan bir tanesi de bu panorama hamlesi..Çünkü içimizde ukde kalmıştı.. Hayallerimiz suya düşmüş gibiydi.. Çok şükür sonunda Sayın Fatma Şahin harekete geçti ve panorama müzesi için düğmeye bastı. Yer olarak da Tabakhanedeki eski jandarmanın bulunduğu alanı tahsis ettirdi. Bu konuda işin gerçek mimarları sayılan başta Emekli Orgeneral Dursun Bak paşamızın çabalarıyla bütünleşen Mimarlar Odası ve bir avuç memleket severle birlikte hareket edildi ve son aşamaya gelindi. Çalışmalar konusunda yeterli bilgi sahibi olmamama ve ne yapılacağını detaylı şekilde bilmememe karşın, Fatma Şahin’in bu konudaki duyarlığı ve kararlığını görmezlikten gelemem.. Gaziantep için İyi ve yararlı işler yaptığında yok sayamam.. Bu nedenle Panorama müzesini Gaziantep’e kazandıracağı için şimdiden bir Gaziantepli olarak teşekkür etmeliyim..

ŞEHİTKAMİLİ DE GÖRMEZLİKTEN GELEMEM

Öyle bir çalışma yapmışlar ki, paket halinde gazeteye geldiğinde açar açmaz heyecanlandım.. Hele Kuzey ve Güney Antep'in 1920 yıllarındaki görüntüleri müthişti. O tarihte Antep'i gözler önüne seren bu eserin yanında, 11. Abdülhamid albümlerinde Rumkale, Halfeti albümü, Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar ile Murad Uçaner'in hazırladıkları Barsumyan -Nazaryan'ın Antep şehir planı, ayrıca 1920'li yıllarının Antep'indeki binalar, hastaneler, camiler, mezarlıklar ve okulların gözler önüne sergilenmesi, müthiş bir çalışmanın ürünüydü.. Bir solukta okuyup, uzun süre inceleme fırsatı bulduğum bu eserleri şehrimize kazandıran Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'nu ve ekibini takdir etmem lazım.. Teşekkürler sevgili Fadıloğlu..

MEZARLIK’A RAHAT GİDEBİLMELİYİZ

Söz konusu yer Asri mezarlık.. Maalesef rahat gidip duamızı edemiyoruz. Çünkü yakınımızın mezarı başına gittiğimizde, etrafımız sarılıyor. Nereden ve nasıl geldiklerini bilmediğimiz genç insanlar sizi parasal baskı altına alıyorlar.. Bu konuda son günlerde çok şikayet almaya başladım.. Oysa mezarlıkta yepyeni bir ekip iş başında. Haberlerini de yaptık, yaptıkları güzel işlerden dolayı hepsini kutladık. Ama güvenlik boyutunda sıkıntı olduğunu gözlemliyoruz. Oysa mezarlığın güvenliği de var, adli tıp geldiğinden beri polis de bulunuyor. Ne varki, bu insanlar çevreyi rahatsız ediyor. İster istemez tedirgin olunuyor.. Bu konunun dikkate alınacağını umuyorum..

BU ŞİİRİ OKUYUNCA BOZULMAYAN TARAFIMIZ KALDI MI DİYECEKSİNİZ 

Bugün sizlerle bir şiiri paylaşmak istiyorum..Halk ozanı, şair, şarkı sözü yazarı ve bestekâr Arif Ozan, 26 Kasım 1991 de kaleme almış bu şiiri.. Ama enteresandır, 25 yıl önce yazmış olduğu bu şiir, 2016 yılında dünyamıza o kadar uyuyor ki, sizinle paylaşmak istedim.. İçerisinde istediğiniz mesajı bulabilirsiniz. İstediğiniz benzetmeleri yapabilirsiniz.. Çünkü o kadar uyuyor ki, gerisini söylemeye gerek duymuyorum. Gelin birlikte okuyalım:

BOZULMUŞ

On bir yıl sonra gördüm yurdumu  Toprağı bozulmuş,taşı bozulmuş  Açamadım kimselere derdimi  Halkın yüzde yetmişbeşi bozulmuş  Edirne'den Van'a Van'dan Mersin'e  Muğla'sından başla yürü Kars'ına  Kapılmayan yoktur para hırsına  İzmir'i ,Konya'sı Muş'u bozulmuş  Haramı helali incele de bak  Ya aptal diyorlar ya avanak  Haram dolu haram tencere tabak  Ekmeği bozulmuş,aşı bozulmuş  İyi varsa alınmasın sözüme  İyi miyi görünmedi gözüme  Bakarak kararmış üzüm üzüme  Kurunun yanında yaşı bozulmuş  Köprünün altından çok sular akmış  İyiler yerine lükse bırakmış  Sevdalar fuhuşa sekse bırakmış  Gönüllerin artık düşü bozulmuş.  Bir kahveye kırk yıl hatır yok şimdi  Ne kırk yıl kırk saniye çok şimdi  Hatıra gönüle karın tok şimdi  Gaddar olmayanın işi bozulmuş  Vatan vatan tabii vatan vatan da  Esrar satan da var,karı satan da  Çıkıyorlar akşam güneş batanda  Erkekler değişmiş,dişi bozulmuş.  Vatan için millet için döğüşmüş,  Mana için maddeyle boğuşmuş  İnsanlarda bile ölçü değişmiş  Bozulmaz dediğim kişi bozulmuş.  Baştakiler ne yaparsa elbette  Aynısını yapacaktır millette  Ah Arif ah,vatanımız cennet de  Velakin balığın başı bozulmuş.

Ozan Arif

Hepinizi iyi haftalar

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.