1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SAĞDUYU ÇAĞRISI
SAĞDUYU ÇAĞRISI

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle, camilerde Cuma namazı öncesi okunan hutbede sağduyu çağrısında bulunuldu. Bunun yanı sıra Gaziantep'te Akademik...

A+A-

Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle, camilerde Cuma namazı öncesi okunan hutbede sağduyu çağrısında bulunuldu. Bunun yanı sıra Gaziantep'te Akademik Meslek Odaları birliği adı altında 17 oda ortak bir açıklama yaparak sağduyu çağrısını yineledi. Açıklamaya Çevre Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Gaziantep Barosu, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Kilis Tabip Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri, Kimya Mühendisleri, Maden Mühendisleri, Makina Mühendisleri, Mimarlar Odası, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Şehir Plancıları ve Ziraat Mühendisleri Odası destek verdi. 

SUKUNET ÇOK ÖNEMLİ

Akademik Meslek Odaları Birliği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: " Kamplarda kalan,  Kendi olanakları ile evlerde kalan, Kayıtlı olan, Kaçak durumunda bulunan gibi farklı statüleri olan sığınmacılarla birlikte yaşamak gerçeği ile karşı karşıyayız ve dört yıldır bu durum içindeyiz.   Sığınmacıların sığındıkları ülkelerde yaşama ya da barınma yerleri, dünyadaki genel eğilime göre, sınıra yakın yerler ve şehir dışlarında kurulan özel kamp alanlarıdır. Sığınmacıların bu alanlarda barınma, yemek ve sağlık gereksinimleri sığındıkları ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından karşılanır. Geneli hukuk, güvenlik temelli olan bu sorunlar toplumlar arasında ne yazık ki çatışmaları, kavgaları hatta nefreti körüklemektedir.  Dünyanın enerji kaynaklarına sahip olma isteğinden bir türlü vazgeçmeyen egemen güçlerin planları ve çıkan savaşlardan dolayı yerlerinden yurtlarından edilen insanlarla, onlara ev sahipliği yapan Gazianteplilerin çatışmaları çok üzücü bir durumdur" 

ÜZÜLEREK İZLİYORUZ

"Bu kentin, bu toprakların insanı ırk, milliyet, mezhep, din, dil gibi farklılıkları bir ayrım değil, bir özellik olarak görür ve saygı duyar. Bu insanları bu durumlara düşürenler, olayların düzelmesi ve tekrar evlerine ve yurtlarına dönmesi için hiçbir şey yapmadan dururken, kentimizde Suriyeli sığınmacılarla halkımız arasında yaşanan gerilimleri, kavgaları, çatışmaları üzülerek izliyoruz.  Ayrıca unutulmaması gereken önemli bir konuda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin demokratik hukuk devleti olduğu ve yasalarla yönetildiğidir. Bundan dolayıdır ki; bu ülkede yaşayan ve bulunan her birey Türkiye’nin yasalarına, kurallarına uymakla yükümlüdür.Bu durumun evrensel genel ve geçer bir kural olduğu da bilinerek haklar,özgürlükler ve davranışlar bu çerçevede değerlendirilmelidir.  Halkımızı bu durum için sağduyuya, sükûnete çağırırken, sayıları yüzbinleri bulan bu insanlar için de güvenlik, hukuk temelli tedbirler almaları için kamu tarafını dikkatli olmaya ve göreve davet ediyoruz"

CAMİLERDE HUTBE VERİLDİ

Ulu Cami'de namaz öncesi okunan hutbede kardeşlik çağrısında bulunan Gaziantep İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Hazırlar, vatandaşlara Suriye’den ülkemize gelen bir milyonu aşkın mültecinin bulunduğunu ve bize düşenin onlara ensar olmak, gönül kapılarımızı açıp, el uzatmak olduğunu belirtti.

EL UZATIN

 

Kardeşliğin her şeyden önce bir söylem ve edebi bir kurgu değil, bir hukuk ve ahlak sistemi olduğunu belirten Hazırlar, “Savaştan, ölümden kaçarken bütün varlığını kaybetmiş, gölgemize sığınmış, Suriye’den ülkemize gelen bir milyonu aşkın mülteci kardeşimiz bulunmaktadır. Onlar bizim muhacirlerimizdir. Bize düşen onlara ensar olmak, gönül kapılarımızı açıp, el uzatmaktır. Tarihten gelen misyonumuzu hatırımızdan çıkartmadan misafirlerimize karşı milletimize yakışan duyarlılığı gösterelim. Zira Müslümanın ahlakı, kimseyi kimsesiz bırakmamak, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını gidermektir. Kardeşlik her şeyden önce bir söylem ve edebi bir kurgu değil, bir hukuk ve ahlaktır. İşte ensar ve muhacirler böyle bir kardeşliği yaşayarak ortaya koymuşlardır” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.