1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sabah kahvesinde gündem Gaziantep
Sabah kahvesinde gündem Gaziantep

Sabah kahvesinde gündem Gaziantep

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yayın politikasında gösterdiği duruşu nedeniyle ekibiyle birlikte Gazetemize teşekkür ziyaretine gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bu vesileyle kentin sorunlarını konuştuk.

A+A-

* Sarısalkıma Gökdelen isteniyor, yapamam

* 50 otobüs daha alıyoruz

* 600 dönüm yeni yeşil alan açıyoruz

* Nizip caddesine kentsel dönüşüm yapılacak

* Mobilyacılar Oğuzeli'ne taşınacak

* Sola dönüşte başarı yüzde 60

* Rumkale için düğmeye basıldı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yayın politikasında gösterdiği duruşu nedeniyle ekibiyle birlikte Gazetemize teşekkür ziyaretine gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bu vesileyle kentin sorunlarını konuştuk. Sabah kahvesini gazetemizde içen Fatma Şahin, ulaşımı, trafiği, imarı ve turizmi için neler yaptıklarıyla ilgili yeni bilgiler verirken, Ökkeş Özekşi'nin dile getirdiği sorunları ve çözüm önerilerini dikkate alacağını söyleyerek "gazetenizin yayıncılık anlayışı, bu kentin menfaatlerini ön planda tutuyor. Sizlerin de bizim hizmetlerimizi destekleyerek, birlikte Gaziantep'teki çalışmaları kamuoyuna duyurmamız gerekiyor"dedi.  Özekşi ise, üstlendikleri misyon gereği Gaziantep'e yapılacak en küçük hizmet ve getirilecek projeye destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

27 ailesiyle bir araya gelen Fatma Şahin, bu arada  çok tartışılan Sarısalkım'ın imar planıyla ile ilgili de ilk kez Gazetemize konuştu. Şahin, "Bu konuda çok netim. Adamın bahçe bostanına 0,40 yükseklik vermişim adam benden gökdelen istiyor. Yapamam" dedi. Ökkeş Özekşi ise, gazeteye yapılan yorumlara ve gönderilen maillere bakıldığında, çok bilinçli ve öneriler getiren insanlar olduğunu belirterek "bence siz orada muhtar veya bazı kişiler dışında bu insanların görüşlerini alsanız iyi olacak"deyince, Fatma Şahin "olabilir bu konuda bir çalışma yapalım"diye konuştu

GAZETENİZİN DUYARLILIĞINIZI BİLİYORUM

Beraberinde başkan Vekili Latif Karadağ, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Tural, Halkla İlişkiler Daire Başkanı Fatih Ermeydan ve Hüseyin Akay ile birlikte Gazetemizi ziyaret eden Şahin, gazetemiz çalışanlarıyla tanıştı. Şahin, Gaziantep'in sorunlarını çözmek için çalıştıklarını ve Gaziantep27 gazetesinin bu konudaki duyarlılığını takdir ettiklerini söyleyerek, "El ele vererek şehrin ulaşımıyla, sosyal dokusuyla, güvenliliği ve imarıyla daha yaşanabilir bir Gaziantep yapmaya çalışalım. Sizin gazete olarak bu konuda ne kadar duyarlı olduğunuzu biliyorum"diye konuştu.

İŞE ODAKLANMAMIZ LAZIM

Gece demokrasi nöbeti tutarken, hizmetleri de aksatmadıklarını dile getiren Şahin, "Fidanlığı çalıştık. Fidanlığın 5 binliğini yaptık, binliğini çalıştık meclise yetiştirecekler. En son toplu taşımalardan çıkan mahkeme kararlarını çalıştık. Göllüce kentsel dönüşüm yüzde 80 bitti. Köyle küçük sanayi iç içe kaldı. Orada oturanlara ya daire verildi yada yer gösterildi. Güzelyurt'ta yaptığımız, Aydınlar'da yaptığımız daireler var, isteyenlere daire verdik.İş odaklı çalışmazsak personelinde kafası dağılıyor. İşe odaklanmamız lazım" dedi.

NİZİP CADDESİ'NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Gündemlerinde en önemli konulardan birinin de Nizip Caddesi olduğunu kaydeden Şahin, "En büyük sorun meslek grupları daraldı. Bize hepsi yeni alan bulun diyor.  Nizip Caddesinde  hızlı bir şekilde üretimin durdurulması gerekiyor. Havaalanının oraya İhtisas organize yapıldı onun devamında 500 dönüm yeni alan belirledik. Ayakkabıcılar oraya gidecek. 500 dönem yetmez 1 milyon m2 bizim için daha isabet olur dediler, onu araştırıyoruz. Ayakkabıcıları oraya taşıyoruz. Nizip caddesi en önemli alanımız. Nizip caddesini kentsel dönüşüm yapıyoruz. Ticari alanlar, daireler, iş merkezi yaparız" dedi. 

fatma-buyuk.jpg

MOBİLYACILAR OĞUZELİ'NE TAŞINACAK

Her meslek grubunun beklentilerinin farklı olduğunu, trikotajcıların Perilikaya tarafında kalmak istediğini belirten Şahin, "Mobilyacılar Oğuzeli'ne gidiyor. Trikotajcılar Perilikaya tarafını istiyor. Şehirden kopuk olmak istemiyorlar. Şahinbey belediyesi ile vakfın bir yeri var orada onlar orada bir küçük sanayi sitesine dönüştürülecek. Aynı şekilde fıstıkçıları, aynı şekilde dericileri meslek gruplarına göre taşıyacağız" dedi.

GAR'IN ETRAFI PARK OLUYOR

Şahin, İstasyonda Gar'ın etrafının hepsine park yaptıklarını da ifade ederek, "130 dönüme park yapıyoruz" dedi. Bunun üzerine Ökkeş Özekşi, Gar binasının Gazinatep için çok önemli bir bina olduğuna dikkat çekerek "burada yapacağınız çalışmanın projesini bilmiyorum. Ama özellikle orada bulunan Gar binası ve lokantasının aynı formatta devamını sağlamanızı bekleriz. Çünkü orası  Gaziantepliler için gerçekten nostaljik nitelikte. Üstelik şehrimize gelen yabancı turistlerin bu restoranta gelmesi dikkat çekici. Bu tür yerleri korumakta fayda görüyoruz"dedi.

KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ

Başkan Şahin, imar ve ulaşım master planıyla şehri iki ana damar üzerinde yönettiklerini belirterek, iki hafta sonra belediyenin yaptığı ve 2019 yılına kadar yapacakları çalışmaları kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

GÖKDELEN İSTENİYOR

Sarısalkım'ın imarı ile ilgili Gazetemize çok sayıda şikayet, yorum, öneri geldiğini hatırlattığımız Fatma Şahin, bu konuda ilk kez konuştu. Sarısalkım’daki taleplerin belediyenin işine gelmediğini bildiren başkan Şahin, “Bu konuda çok netim. Adamın bahçe, bostanına 0,40 yükseklik vermişim adam benden gökdelen istiyor. Yapamam, ben bunu yapamayacağımı bölge insanına söyledim. En önemli şey yaptığınız iyi işler sizin işiniz oluyor. Bir negatif şey ise size yapışık kalıyor. Ben hiç bir zaman kamuoyunu rahatsız edeceğim bir işi yapmam. Bireysel farklı düşünceler olabilir ama kamuoyu dediğimiz şey 2 milyonun vicdanıdır" dedi. 

ÇOK KIYMETLİ BİR BÖLGE

'Ben şimdi gider de Sarısalkım’da olumsuz bir işe nasıl onay vereyim?' diyen Şahin, "Oradakiler benden yükseklik istiyor yapamam, kimse kusura bakmasın. Orada düzenlenen muhtarlar toplantısında o insanlara bunu söyledim. Ben o insanların dediğini yapsam önce basın, siz beni eleştirirsiniz. Çok kıymetli o bölge, senin 0,40’ını beğenmiyorum, bana yükseklik vermen gerekir. Bana izin verin çok katlı binalar yapayım diyor. Ben de bu duruma izin vermeyeceğimi söyledim. Bu işi adam bana baskı unsuru kurarak bir kat daha fazla alabilir miyimin peşinde. Sarısalkım’da benim bir ağacım bile yok. Orada ne yapılacaksa o yapılmalıdır. Sarısalkımın Karataş1, Karataş 2  ve İbrahimli haline getirilmesi isteniyor, ben bu duruma karşıyım. Sarısalkımdan gelecek arkadaşlar, teknik ekibim ve siz basınla bir toplantı düzenleyebiliriz" dedi.

ŞEHİR NEFES ALACAK

Sarısalkım planlamasının yapıldığını, içinde daha büyük bir botanik parkının olduğu 600 dönüm yeşil alan yapılacağını anlatan Şahin, "Alleben Göletinde 600 dönüm yeni yeşil alan açtık. Bu şehirde Celal Doğan zamanında yapılan toplam yeşil alandan daha fazla alanı kazandırmış olacağız. Celal Doğan ve Asım Güzelbey’in yaptığı yeşil alanı bir anda yapmış alacağız, bundan dolayı Sarısalkım projesinde güç istiyorum. Bu muhteşem bir iş. Geleceğimiz açısından çok önemli bir çalışma bu, böylelikle şehrin nefes almasını sağlayacak alana kavuşacağız, imar planı kapsamında orayı boşaltacağız” dedi.

sahin.jpg

ULAŞIM MASTER PLANI TAMAMLANDI

Ulaşım master planının tamamlandığını hatırlatan Şahin, “Bu işin muhattabı kim kardeşim, minibüsçüler odası, halk otobüsçüleri odası, şoförler odası, yani süren adam bu işi anlamazsa bilmezse benim yaptığım işi olumlu ya da olumsuz değerlendirmezse o zaman ben kime çalışıyorum?" dedi.

SOLA DÖNÜŞTE YÜZDE 60 BAŞARI

Sola dönüşte bir kesimi karşısına alsada, yüksek başarı oranını dikkate alarak projeye başladıklarını söyleyen Şahin, "Ben kafamdan yapmıyorum bana gelen bilgiler çerçevesinde etken analizlerle bilgiler süzüle süzüle çalışmalar yürütülüyor. Sola dönüşü yasaklayan çalışmalarda bir reel durum var bir de hesap durumu var. mesela, 25 Aralıkta sola dönüşler eğilimi yüzde 15’di, bu çalışmayla bu oranı karşıma alacağımı biliyorum. Yüzde 60 iyileşme oranına karşı yüzde 15’i karşıma aldım" dedi.

ÖZELEŞTİRİ YAPTI

Şahin, bir özeleştiride bulunarak, "Projeleri bir an önce bitirme gayretiyle elimizi çabuk tutuyoruz, bazen projelerimizi halka sormadan yapıyoruz, bu da projelerin yönetilebilirliğini aşağıya çekiyor. En doğrusu önce kamuoyu oluşturmak ardından çalışmalara başlamaktır. Tamam bu işi bir önce yapma çabası kamuoyu oluşturmada bizleri zayıflatıyor. Ben özeleştirimi de yapıyorum" dedi.

KAÇACAK GÖÇECEK DURUMUMUZ YOK

'Ekibim artık nerede ne çalışma olacaksa tek tek dükkanlara girip anlattı, muhtarları bilgilendirdi' diyen Şahin, "Kaçacak göçecek bir durumumuz yok. Neyi ne amaçla yaptığımızı anlatırsak bu iş daha da kolaylaşacaktır. Kafamıza göre bir deli paşalık yapmıyoruz ki, çalışmalarımızın hepsi hesaplı kitaplıdır, projeler bilimsel bir çalışmanın sonucudur. Sürekli kamuoyu oluşturacağız diye beklediğimiz zamanda dönemimin yarısı gitti. İkisini birlikte götürmek lazım” diye konuştu.

OTOBÜS SAYISI ARTTIRILDI

Ulaşımda geçmişte atılan kötü tohumdan dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını, mahkemelik olunduğunu anlatan Şahin, "Kevserle yaşanan sürtüşmeler ve kavgadan dolayı belediye bu alandan çekildi, tamamen alan onlara kaldı. Şu an otobüs sayısı 130’a çıktı. Belediyenin alandaki gücü yüzde 30’a yeni çıktı. 50 otobüs alıyoruz. Danıştaydan bir karar çıktı. Üst mahkeme minibüsçüleri haklı gördü. Önce eskiye dön dediler bana, bu ne demek biliyor musunuz, bunların hepsinin batması demek. Trafik tamamen kilitlenir. O kadar elimizde bizi bağlayan unsurlar var ki. Ulaşımda kötü bir tohum atıldı”şeklinde konuştu. 

EMNİYETLE GÖRÜŞÜLECEK

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından Demokrasi Meydanı’na çıkan ara yolların kapanmasıyla ilgili yakınmaların Şahin’e aktarılması üzerine, bu konuda emniyetle görüşeceklerini belirtti.

GRAND OTELİ PROJESİ ANLATILACAK

31 Temmuz'da uygulamaya geçecek olan Grand Otel çevresinde uygulanacak sola dönüş yasağıyla ilgili sorumuzu yanıtlayan Şahin, “O bölge, belli saatlerde kilitleniyor. Bölgede sinyalizasyon zamanlamasında sorun var. Grand önemli bir kavşak tek yönle alakalı kamuoyunu bilgilendirme çalışması yapalım” dedi.

BİR HAÇ MERKEZİ OLACAK

Rumkale'de önemli çalışmalar yapacaklarını söyleyen Şahin'e orasının önemini hatırlatan Ökkeş Özekşi, "ben gittim gördüm. Karşıdaki Halfeti'de mükemmel bir ortam yaşanıyor. Bizim tarafımızda ise gerçekten oturacak bir cafe ve yemek yiyecek restorant yok. Kıyı bakımsız, tuvalet yetersiz. Mutlaka buraya acilen et atılması gerekiyo"dedi. 

Buna karşılık Fatma Şahin şunları söyledi:"Proje hazırladık, koruma kurulundan projenin onayını bekliyoruz" dedi. 'Rumkale tarafına bir çivi çakmamamızın sebebi koruma kurulu kararını beklememiz' diyen Şahin, şöyle konuştu:"Bölge tamamen SİT alanı. Bundan sonra iki türlü projemiz var. Gaziantepli turistlerin bölgeye gitmesi için cazibe merkezi haline getirmek. Yurt içinden ve dışından turist getirmek. İnanç turizmi ve doğa turizm ağırlığında turist çekeceğiz. İnanç turizminde Rumkale merkezinde Ermeni Patriğinin ve büyük Yuhanna'nın İncil’i çoğaltıldığı yer olarak geçiyor. Buraya Ermeni tarafından bakılacak olursa bir haç merkezi olacaktır. Eğer bölgeyi haç merkezi haline dönüştürürsek, acayip bir cazibe merkezi olacak. Şu an memleket buna müsait. 2 ay içerisinde restorasyon bitiyor. Kilise üzerinden Ermeni vatandaşlar bölgeye çekilebilir. Dış politika açısından da çok önemli bir yer olacaktır. Burası bizim Erciyesimiz."

ÖNCELİK ALTYAPI

Turizm alanında yapılacak çok iş olduğunu, ancak para kullanımı konusunda 29’uncu sırada olduklarını söyleyen Başkan Şahin, "İslahiye’de yüzde 80 kayıp kaçak su, kanalizasyonun şebeke suyuna karıştığı noktada parayı nereye harcayacaksın? Mecburen bu noktalara altyapıya, içmesuyuna yoğunlaşmamız gerekir ” dedi. 

ŞAHİN TEK TEK NOT ALDI

Karşılıklı sohbet tarzında geçen ziyarette, şehrin önemli konuları ele alındı. Önerileri can kulağıyla dinleyen Başkan Şahin, talepleri tek tek not aldı. Şahin, ziyaretin sonunda gazetemizin imtiyaz sahibi Ökkeş Özekşi’ye bakırdan işlemeli kahve takımı hediye etti, gazete calışanlarıyla toplu fotoğraf çektirdi. 

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.