1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rektörlüğü ne zaman yapacak
Rektörlüğü ne zaman yapacak

Rektörlüğü ne zaman yapacak

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan sonra bilim dünyası ve Üniversite ile ilgili çalışmalar ve mesajlar yerine, siyasi yönü ağır basan konuşmalar yapan, sosyal medyada adeta siyasetçi gibi davranan Ali Gür şehirde herkesimi şaşırtıyor.

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan sonra bilim dünyası ve Üniversite ile ilgili çalışmalar ve mesajlar yerine, siyasi yönü ağır basan konuşmalar yapan, sosyal medyada adeta siyasetçi gibi davranan Ali Gür şehirde herkesimi şaşırtıyor.

Son günlerde özellikle Zirve Üniversitesiyle ilgili yaptığı Kozmik Oda ile Poligon konulu basın açıklamaları, buna karşılık AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar ile olan kişisel hesaplarına Üniversiteyi alet edip,  bu Milletvekilinin bir kitabını yasaklı kitaplar arasına yerleştirip Poligon görüntüleri arasına koyması, kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Üniversitenin bilim yuvası olduğunu ve bir Rektörün bu tür işlere girmemesi gerektiğini vurgulayan çok sayıda akademisyen, bilim adamı, Gaziantepli sanayici, iş adamı, esnaf, memur ve eğitimciler, Ali Gür'ün ne zaman Rektörlük yapacağını merakla beklediklerini söylediler. Gaziantep Üniversitesini, kendi siyasi ve kişisel düşüncelerine alet etmemesi, adli ve emniyeti ilgilendiren konuları polise ve yargıya bırakması gerektiği ifade edilen Ali Gür'ün, kamuoyuna yanlış bilgiler vererek algı oluşturmaya kalkıştığı görüşü ağırlık kazanıyor ve eleştirilere yol açıyor. 

* Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür'ün, FETÖ Operasyonları kapsamında Gaziantep Üniversitesi'ne bağlanan eski Zirve Üniversitesi'nde önce kozmik oda, ardından atış poligonu bulunduğunu kamuoyuyla paylaşması bazı gerçekleri ve yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. 

* Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi Haftaya Bakış Köşesi'nde atış poligonu ile ilgili bazı gerçekleri Rektör Gür'e hatırlattı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün buna destek olduğunu belirten Özekşi,  Havalı tüfek dalında Zirve Üniversitesi öğrencisi Mehmet Abiş'in Türkiye ikincisi, Havalı Tabanca dalında ise Özge Özinan'ın Türkiye rekoru kırdığını belirtti. 

* Öte yandan Gür'ün, sadece atış poligonunu değil, poligonun önünde yasaklı kitapları da sergilemesi ortalığı karıştırdı. Bu kitaplar arasında Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın Kürt Ergenokunu kitabının bulunması da dikkat çekti. 

* Gür'ün Tayyar'ın kitabını yasaklı kitaplar arasında sergilemesi, ulusal medyaya da konu oldu. Haber, Gür, kendisine paralelci iddiasıyla rektörlüğüne karşı çıkan Tayyar'dan intikamını aldı diye servis edildi. 

KOZMİK ODA DEMİŞTİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, geçtiğimiz günlerde eski Zirve Üniversitesinin öğrenci yurdunda birçok gizli asansörün yanı sıra bu asansörlerin çıktığı gizli toplantı salonu ve odalar olduğunu ileri sürerek basın açıklaması yapmıştı. Gür, "12 ilin ana kumanda merkezi zaten Gaziantep’tir. FETÖ’nün toplantıları işte buradaki toplantı salonlarında gerçekleştirdiğini düşünüyoruz” demişti.

ŞİMDİ DE ATIŞ POLİGONU

Gür, kozmik odanın ardından Eski Zirve Üniversitesi'nde kozmik odanın ardından şimdi de atış poligonu bulunduğunu belirterek, bunu da basına tanıttı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, "Bu poligonunun ne amaçlı yapıldığını bizde bilemiyoruz. Neden rektörlüğün hemen yanına böyle bir şey yapma ihtiyacı duymuşlar? Bunları bilmiyoruz. Atış poligonu, kitaplar derken burada kafamız biraz karıştı. Bunun cevabını kendileri verecektir" dedi.

TAYYAR'IN KİTABI DA BULUNUYOR

Gür, atış poligonu önünde gazetecilere yasaklı kitapları da sergiledi. Gülen Cemaati operasyonları kapsamında tutuklanan Nazlı Ilıcak ve Mümtaz’er Türköne’nin de kitapları bulunuyor. Kitaplar arasında AKP eski MKYK Üyesi Osman Can’ın da kitabı bulunuyor.  Poligon önündeki kitaplar arasında Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar yazdığı “Kürt Ergenekonu" kitabının bulunması ise daha bir dikkat çekti.

TAYYAR-GÜR SAVAŞI

Gür'ün Şamil Tayyar'ın kitabını yasaklı kitaplar arasında sergilemesi ikili arasındaki savaşı daha da kızıştıracağa benziyor.  Prof. Ali Gür'ün atış poligonu önünde yasaklı kitaplar arasında Şamil Tayyar'ın da kitabını sergilemi intikam olarak değerlendirildi.  Şamil Tayyar 17 Temmuz’da sosyal medya hesabından Yeni Akit gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz’ı ve eşi Prof. Dr. Ali Gür’ün Gülen Cemaati üyesi olduğu öne sürmüş ve “Gülen Cemaati’nin Diyarbakır imamı” dediği Ali Gür'ün paralelci olduğunu iddia etmişti. Tayyar, 17 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabından attığı mesajlarda, “Vakit Gazetesinin kripto paralelci yazarı Mehtap Yılmaz ve rektör adayı eşi Ali Gür'e dikkat. YÖK'ü uyarıyorum. Paralel yapının Diyarbakır'da imamlığını yapan Ali Gür, sahte FETÖ karşıtlığıyla Gaziantep'te rektör olmaya çalışıyor. Ey YÖK sakın ha.” diye yazmıştı.

TAYYAR'A RAĞMEN CUMHURBAŞKANI ATADI

Şamil Tayyar'ın gerek sosyal medya gerekse TV programlarında Gür'le ilgili iddialarına rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gür’ü Gaziantep Üniversitesi Rektörü olarak atadı.

ATIŞ POLİGONU KOMEDİSİ

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi, Haftaya Bakış Köşesi'nde atış poligonuyla ilgili önemli bir gerçeği ortaya çıkardı. Özekşi, "Havalı tabancada atış sporcusu Mehmet Abiş ve Özge Özinan adlı iki öğrencinin Zirve’yi kazanmasıyla birlikte bu Poligon işi gündeme getirildi. Dahası İki sporcu önderliğinde bu sporu aktif hale getirmek için Gençlik Spor il müdürlüğünden destek alınarak Zirvede poligon yaptırıldı. Havalı tüfek dalında Zirve Üniversitesi öğrencisi Mehmet Abiş Türkiye ikincisi, Havalı Tabanca dalında ise Özge Özinan Türkiye rekoru kırmıştı. Ayrıca Abiş, ülkemizi Danimarka’da temsil etme hakkını elde etmişti" dedi.

POLİGON SPORTİF KİMLİĞİ DIŞINDA KULLANILDI MI?

Özekşi, poligon işinde gazetecileri toplayıp görüntü veren Ali Gür’ün, masaya 3-4 kitap yerleştirmesinin de tuhaf bulduğunu dile getirerek, "Yani orada sporcular kitap okuyor öyle mi atış yapıyorlarmış.. Anlamak gerçekten zor.. Yine de bu konuda Sayın Rektöre bilgi amaçlı yardımcı olabildiysem kendimi mutlu addederim..Yok eğer Ali Gür bu söylediklerimin hepsini biliyor, yani Tecahül-i arifane yapıyorsa, o zaman yandı Üniversitem demektir..  Son sözüm; Tüm bunlara karşın eğer Zirve Üniversitesindeki poligon sportif kimliği dışında başka amaçlar için kullanıldıysa, bunun da kanıtı varsa, Sayın Ali Gür ile birlikte mücadele edeceğimizin de bilinmesini isterim tabii." dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.