1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. REKTÖRLÜĞE YAKIŞIR KONUŞMA
REKTÖRLÜĞE YAKIŞIR KONUŞMA

REKTÖRLÜĞE YAKIŞIR KONUŞMA

Prof. Dr. Mehmet Koruk, Gaziantep Üniversitesi'nde haziran ayı içerisinde yapılacak rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıklarken, tavrını açık koydu...

A+A-

Prof. Dr. Mehmet Koruk, Gaziantep Üniversitesi'nde haziran ayı içerisinde yapılacak rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıklarken, tavrını açık koydu ve hakkındaki söylentileri çürütecek ifadeler kullandı.

Koruk, Grand Otel'de düzenlediği basın toplantısında, vizyon ve hedeflerini açıklarken, hakkındaki cemaat iddialarına da tepki gösterdi. Koruk, "Adaylığım söz konusu olduğundan itibaren, gerek üniversite içinde gerekse üniversite dışındaki bazı odaklarca hakkımda cemaatle ilişkilendirilen bir algı operasyonu yürütülmekte ve buna delil olarak da benim 2012 yılındaki rektörlük seçiminde bir cemaatin rektör adayı olarak düşünüldüğüm iddia edilmektedir. Ben o sırada rektör yardımcısı olarak Yavuz hocamın yanında yer alarak başından beri tavrımı net olarak ortaya koymuştum. O dönemde benim duruşumun en yakın şahitleri Rektörümüz Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve şu anda yanında rektör yardımcıları olarak çalışan yakın mesai arkadaşlarımdır" dedi. 

HERKESE KAPIM AÇIK

25 yıldır bir hekim ve akademisyen olarak toplumun hep gözü önünde olduğunu, cemaatte dahil her kesimden insanla günlük hayat içinde insani ilişkilerinin olduğunu belirten  Prof. Dr. Koruk, "Her zaman herkese kapım açık bir insan olmuşumdur. Cemaatin en güçlü olduğu zamanda cemaate karşı bu kadar açık ve net duruş sergilemiş olmama rağmen bu algı operasyonundan kimler ne fayda ummaktadır merak ediyorum. Cemaat hiyerarşisi içinde hiçbir yapının içinde olmadım. Paralel yapılanma da dahil her türlü kadrolaşma ve yapılanmanın akademik hayata zarar verdiğine samimiyetle inanan bir insanım" diye konuştu.

POZİTİF KATKI SAĞLAYACAK

Gaziantep Üniversitesi'nin dürüst, ilkeli, vizyon sahibi, toplumsal ilişkilerinde başarılı ve cesaretli insanların yönetebileleği önemli bir kurum olduğunu belirten Koruk şunları söyledi:"Üniversitemizde bu niteliklere sahip çok sayıda akademisyen arkadaşımın olduğunu biliyorum. Adaylık düşünen arkadaşların bu algı operasyonlarını beklemeden, kendilerini zan altında bırakmadan, bir an önce adaylıklarını açıklamalarını tavsiye ederim. Üniversitemizde ve kamuoyu önünde düşünce ve projelerimizle yer alarak, centilmenlik içinde, bir seçim süreci geçirmemiz üniversitemizin geleceğine pozitif katkı sağlayacaktır."

ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ '

Devletimizin hassasiyetleri bizimde hassasiyetlerimizdir' diyen Koruk, "Kendi yönetim anlayışı açısından şunu net ifade etmek isterim ki, devletimizin hassasiyetleri bizimde hassiyetlerimizdir. Yönetimimizde devletimizin bekasına, milletimizin birliğine ve akademik hayatımızın huzuruna ve verimliliğine tehdit oluşturan paralel yapı da dahil her türlü cemaat ve ideolojik yapılanmalara karşı net tavrımız sürdürülecektir. Bunun yanısıra akademisyenlerimizin ülkemizdeki temel hak ve hürriyetlerin, hukuk sisteminin ve demokrasimizin ilerlemesi, sosyal dokumuzun sağlamlaşması, milli kültürümüzün gelişmesi, bilgi toplumu ve bilgiye dayalı ekonomik sistemimiz ile ilgili her türlü çalışmaları desteklenecektir. Akademisyen arkadaşlarımızın şehrimizin ve bölgemizin sorunlarına çözüm üretecek çalışmaları özellikle teşvik edilecektir" diye konuştu.

HAYALLER GERÇEKTİ

Gaziantep Üniversitesi'nin gerek insan kaynakları gerekse de alt yapı ve imkanları bakımıdan ülkemizin en iyi durumda olan üniversitelerinden biri olduğunu dile getiren Koruk şöyle devam etti:"Bu durum geçmiş ve mevcut yönetimlerimizin akıllı stratejileri ile oluşmuştur. Üniversitemiz devlet üniversiteleri arasında 2014-2015 döneminde 13. sırada yer almış bir üniversitedir. Böyle bir üniversitenin hedefi ne olmalıdır? Biz adaylık duyurumumuzda üniversitemizi Türkiye'nin ilk 5 üniversitesi arasına yükseltme hedefimizi belirttik. Ancak maalesef bazıları tarafından hayalci olmakla itham edildik. Bunu yazanlar üniversitelerin hangi kriterlere göre sıralandığını bilseydi belkide biz niye daha yukarılarda değiliz diye soracaktı. Garip olan şudur ki, üniversitesi için hayalleri ve hedefleri olanlar ve cesaretle elini taşın altına sokmak isteyenler sorgulamıyor ve itham ediliyor, dedikodu üretenler ve algı operasyonu peşinde gezenlere laf edilmiyor. Bizim ülkemiz. bölgemiz, şehrimiz ve üniversitemiz için hayallerimiz var, ama hayalci değiliz. Hayallerimiz gerçekti, projeler ve donanımlı kadınlar vasıtasıyla birer birer gerçekleştirilecektir" dedi.

HEDEFLER ÇOK

Vizyon ve hedefleriyle ilgili de konuşan Koruk, "Vizyonumuz ülkemizin bilgi toplumu olma ve bilgiye dayalı ekonomi hedefine yönelik çalışmalar yapan ve Yeni Türkiye konseptine uygun eğitim ve bilimsel araştırmaları gerçekleştiren aynı zamanda toplumumuzun kültür ve sanat alanında gelişmesine öncülük eden çağdaş bir üniversite. Hedefimiz girişimci üniversite olmak, bunun için mezunlarına girişimcilik ruhu aşılayan, araştırmaları sadece akademik yayınlar için değil, aynı zamanda toplum ve ekonomimizdeki yeniliklerin kaynağı olarak toplumuna sunan, sosyal projeler ve araştırmalar vasıtasıyla toplumun sosyal meselelerinin farkında olan ve bunlara çözümler sunan bir üniversite. Bu hedefler için, başta kamu ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere, endüstri, AR-GE kuruluşları ve profesyonel hizmet sağlayıcılar ile yakın işbirliğine açık bir üniversite. Ülkemizin aydınlık geleceğine katkı sağlayan Gaziantep Üniversitemizi daha iyiye ve daha ileriye taşıma arzusundayım" dedi.

PROF. DR. MEHMET KORUK KİMDİR?

2000-2014 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak çalıştı. 2008-2014 yılları arasında üniversite üst yönetiminde dekan, rektör danışmanı ve rektör yardımcısı olarak görev yaptı. 2014 başlarında üniversitedeki görevinden ayrılarak Gaziantep'teki özel bir sağlık kuruluşunda 2015 sonlarına kadar çalıştı. Ardından Üniversitesi geri döndü. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum