1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rekor büyüme
Rekor büyüme

Rekor büyüme

Şahinbey, 57 ilin toplam nüfusundan daha büyükTürkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürü Erdoğan Asar, Şahinbey ilçesi 2014 yılı nüfus sonuçlarını...

A+A-

Şahinbey, 57 ilin toplam nüfusundan daha büyük

Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürü Erdoğan Asar, Şahinbey ilçesi 2014 yılı nüfus sonuçlarını değerlendirdi. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Şahinbey’in nüfusunun 845 bin 528 olduğu, bu nüfusun 426 bin 737’sinin erkek ve 418 bin 791’inin kadın olduğu belirten Asar, "Erkek nüfusun toplam nüfus içindeki payı yüzde 50,5 olurken kadın nüfusun payı ise yüzde  49,5 oldu" dedi. Asar, Şahinbey’in 2014 yılı nüfusunun 57 ilin toplam nüfusundan daha büyük olduğuna vurgu yapıldı. 

EN BÜYÜK NÜFUSA SAHİP

Şahinbey’in toplam nüfusu, 30 büyükşehir içinde 6 büyükşehirden de daha büyük nüfusa sahip oldu. Şahinbey, 846 bine yaklaşan nüfusuyla büyükşehir olan Eskişehir, Mardin, Malatya, Trabzon, Erzurum ve Ordu illerinden daha büyük nüfusa sahip oldu. Ülkemizin ilçe nüfuslarıyla karşılaştırıldığında ise Şahinbey 3. büyük ilçe oldu. En büyük nüfusa sahip ilk beş ilçe sırasıyla Çankaya (Ankara), Keçiören (Ankara), Şahinbey, Osmangazi (Bursa) ve Seyhan (Adana) oldu. Seyhan’dan sonra en büyük ilçe İstanbul ili Bağcılar ilçesi oldu. 

KADINLAR GEÇİMDEN SORUMLU

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de kadınların yüzde 16’sının hanenin geçiminden sorumlu olduğu bildirildi.   TÜK’in gerçekleştirdiği çalışmalardan biri olan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre; Türkiye’de kurumsal olmayan nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturdu. Çalışmada kurumsal nüfus olarak tanımlanan üniversite yurtları, misafirhane, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, özel nitelikli hastane, hapishane, kışla ve ordu evlerinde yaşayanlar kapsam dışı tutuldu. Hanelerde, hanenin yönetiminden ve geçiminden sorumlu fertler olarak nitelendirilen hanehalkı sorumlularının yüzde 84’ünü erkekler, yüzde  16’sını ise kadınlar oluşturdu.

10 KADINDAN 6'SI İYİ

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de kadınların yarısından fazlasının sağlık durumunu iyi olarak değerlendirdiği görüldü. Kadınların yüzde  9’u sağlık durumunu çok iyi olarak değerlendirirken, yüzde 12’si kötü, yüzde 2’si ise çok kötü olarak değerlendirdi. Yaş grupları itibarıyla incelendiğinde, sağlık durumunu iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde  70’i ile çok iyi olarak değerlendiren kadınların yüzde 90’ı 40 yaşın altındakilerden oluştu. Sağlık durumunu kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 48’ini 40-65 yaş arası kadınlar oluştururken, çok kötü olarak değerlendirenlerin yüzde 53’ünü 65 yaş ve üstü kadınlar oluşturdu. 

MEZUNLARIN GELİR ARTIŞI

Yükseköğretim mezunu olmak kadınların gelir artışında önemli bir faktör. Ayrıca TÜİK Gaziantep Bölge tarafından yapılan açıklamada kadınların eğitim düzeyi arttıkça gelirlerinde de önemli bir artışın söz konusu olduğu belirtildi.  Çalışan kadınların eğitim durumuna göre aylık geliri incelendiğinde, eğitim düzeyinin kadınların refahı açısından önemli bir unsur olduğu görüldü.  Araştırma sonuçlarına göre, yükseköğretim mezunu olan kadınların aylık ortalama geliri lise altı eğitimlilerin (ilkokul, ilköğretim, ortaokul ve dengi) aylık ortalama gelirinin 3,5 katı oldu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.