1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. RAPORU HAZIRLAYIP SUNACAK
RAPORU HAZIRLAYIP SUNACAK

RAPORU HAZIRLAYIP SUNACAK

İstifalarla düşmüş olan CHP Gaziantep il örgütünü 45 gün sonra seçime götürecek kayyumla ilgili çalışmalar yapmak üzere genel merkez tarafından...

A+A-

İstifalarla düşmüş olan CHP Gaziantep il örgütünü 45 gün sonra seçime götürecek kayyumla ilgili çalışmalar yapmak üzere genel merkez tarafından görevlendirilen CHP Niğde Milletvekili Ömer Faruk Gürer, ilçe başkanları, meclis üyeleri ve partililerle görüştü. Dün il binasında basın toplantısı düzenleyen Gürer, bir rapor hazırlayarak genel merkeze sunacağını ve bu raporun ardından kayyumun atanacağını belirtirken, "Bizim bu raporumuz doğrultusunda 45 gün sonraki seçime kadar partimizi yönetecek kayyum belirlenmiş olacak" dedi.

GAZİLİĞİMİZİ KUTLADI

CHP'nin 24 kişilik Gaziantep İl yönetimindeki 14 üyenin istifa etmesiyle il başkanı Nesrin Tuncel'in görevi otomatik olarak düştü. CHP Genel Merkezi olağanüstü olağanüstü kongre tarihine kadar atanacak kayyumla ilgili çalışma yapması için CHP Niğde Milletvekili Ömer Faruk Gürer'i görevlendirdi. Gürer iki gün boyunca ilçe başkanları, disiplin kurulu üyeleri, yönetimden istifa edenler ve etmeyenlerle, düşüncem var diyen herkesle görüşme yaptı. İl binasında düzenlediği basın toplantısı düzenleyen Gürer, Gaziantep'e Gazilik unvanı verilişinin yıl dönümünü kutladı.

BÖYLE OLAYLAR OLUR

İstifalarla düşmüş Gaziantep il örgütünü 45 gün sonra seçime götürecek kayyumla ilgili çalışmalar yapmak üzere genel merkez tarafından görevlendirildiğini belirten Gürer, "İlçe başkanlarımız, disiplin kurulu üyeleri, partimizdeki düşüncesini belirtmek isteyen tüm kesimlerle yoğun bir görüşme sürdürüyoruz. Oluşturacağımız raporu genel merkeze sunacağız ve 45 gün sonraki seçime kadar partimizi yönetecek kayyum belirlenmiş olacak. Siyasi partilerin hepsinde benzer durumlar yaşanabilir. Bu partinin ne kurumsal kimliğini, ne de hedeflerini geriye düşüren bir durum değil. Çünkü seçimin olduğu yerde, demokrasinin varlığında benzer olaylar yaşanması kadar olağan bir şey yok. Geçmişte örnekleri görülen bir olay. Bu olaylardan hem ders alırken, hem de iktidar mücadelesinde daha iyi neler yapabilirizi konuşma fırsatı buluyoruz" dedi.

BİR KANAAT OLUŞTU

Bu sürece kadar ilçe başkanlarının programlarını aynen uygulayacaklarını belirten Gürer, "Alan çalışmalarını sürdürecekler. Halkımızın yanında halkımızın sorunlarına çözüm üretecekler. Ben doğru bilgilendirme için bu toplantıyı yaptım. Kayyumla ilgili genel merkezimiz tarafından örgütümüzün düşüncesini almak üzere görevlendirildim.  Bu çalışmaları iki gündür sürdürüyorum. 60'a yakın görüşmemde bir kanaatim oluşmaya başladı. Meclis üyeleriyle görüşeceğim, geçmişte partimize hizmet edenlerle biraraya geleceğiz. Onların fikirleri, düşünceleri bizim için önemli. İki gün içinde çok çok yararlı olduğuna inandığım fikirler sundular. Bir rapor hazırlayacağız. Bunun sonucunda yeni yönetimimiz kayyum yönetimi kısa süre içinde atanacak. Bu manada Gaziantep'in önümüzdeki süreci çok çok başarıyla götüreceğine inanıyorum" dedi. 

GAZİANTEP'İN CHP'YE İHTİYACI VAR

Gaziantep'in Türkiye'nin en önemli illerinden biri olduğunu, işçi yoğun bir bölge olduğunu, ancak komşularımızdaki olaylardan ve Güneydoğu'da yaşanan gelişmelerden etkilendiğini belirten Gürer, "Türkiye'nin CHP'ye ihtiyacı olduğu gibi Gaziantep'in de CHP'ye ihtiyacı var. CHP'nin atağa kalkıp yerelde ve genelde iktidar olacağı 4 yılki sürece hazırlanması gerekiyor. Yaptığım çalışmalarda gördüm ki partimizin her ferdi partimizin iktidar olmasını,güçlenmesini sevgi ve samimiyetle diliyor. Hiç kimsenin art niyetli yok, olumsuz bi bakışı yok. O konuda umutlarımız artıyor. Tabi ki yaşanan süreç istenen bir süreç değil. Ama olmuş geriye dönüp bakmanın bir anlamı yok. Eskiyi konuşmak yerine, sorunların ileride nasıl çözüleceğini konuşmak, bugünü, yarını ne yapabileceğimize bakmak lazım. Dün dünde kaldı. Onun için bu süreç işbirliği dayanışma, hoşgörü ile sürecek. 45 gün sonra yapılacak seçimimizde partimiz yeni il yönetimine kavuşacak. Arkadaşlarımız, birlik ve dayanışma içerisinde, önümüzdeki süreçte, yeni il başkanını seçerek, Gaziantep'te Cumhuriyet Halk Partisinin yeniden yükselişe geçmesini sağlayacak ivmeyi yakalayacak. Diri, istekli ve çalışkan bir örgüt yapısı gördüm. Bu sürecin Cumhuriyet Halk Partisi için iyi olacağını düşünüyorum. Gaziantep'in sosyal demokrat hareketi içerisinde önemli bir yeri var.  İşçi yoğunluğu olan bir kent. Geçmişte Cumhuriyet Halk Partisinin katkıda bulunduğu isimlerin yetiştiği bir kent" diye konuştu. 

CHP İKTİDARA DOĞRU GİDİYOR

Bir soru üzerine Türkiye'de siyasetin zemininin değiştiğini söyleyen Gürer, "Eskiden demokratik kitle örgütleri vardı. Büyük acılar çekildi. Kolay değil. Şu anda Türk iş başkanının ismini bilen var mı? Eskiden YÖK'e karşı olmayan yoktu. Özgürlük kavramını yokettik. Haberler sansürün egemen olduğu bir anlayışla veriliyor. Yazamıyorsunuz, bunu aşmamız lazım. Bunu aşacak tek güç CHP. CHP var olduğu için muhalefet kelimesi devam ediyor. Herkes sorumluluğunu CHP kadar üstlendiğinde sorunların daha aza ineceğine inanıyorum. CHP ülkedeki bütün olumsuzluklara baskıya, tehditlere rağmen ayakta kalmayı mücadele etmeyi, cumhuriyetin geleceğe taşınması konusunda uğraşısını sürdürüyor. Bizim için olmazsa olmaz demokrasi, olmazsa olmaz Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yol, olmazsa olmaz önce insan kavramı. Ayrıca din, bayrak. vatan bunlar üzerine siyaset yapılamaz. CHP iktidar olacak. Türkiye ona doğru gidiyor başka çözümü yok" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.