1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Projeler onaylandı
Projeler onaylandı

Projeler onaylandı

Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında, Gaziantep ve Kilis'ten 6.3 milyon dolar bütçeli 27 projenin DPT'nin onayından geçtiği belirtildi....

A+A-

Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında, Gaziantep ve Kilis'ten 6.3 milyon dolar bütçeli 27 projenin DPT'nin onayından geçtiği belirtildi. Ticaret Odası Genel Sekreteri Mesut Ölçal, Türkiye-Suriye İşbirliği Programına sunulan 27 projenin DPT tarafından onaylandığını bildirdi.

Ölçal, ''Bunların içerisinde Türkiye ile Suriye işbirliğinin geliştirilmesine yönelik projelerin yanı sıra gümrük sahalarının düzenlenmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı altyapı projeleri de var'' dedi. Mesut Ölçal, GTO'nun da ''Akçakoyunlu Sınır Ticaret Merkezi'nin Fizibilitesinin Hazırlanması'' ile ''Ticaret ve Bilgi İrtibat Ofisi'' projelerinin kabul edildiğini açıkladı.

BAZI EKSİKLİKLERİ VAR

"Bu projelerin bazı eksikleri var, onların giderilmesi istenecek" diyen Ölçal, "Daha sonra bu projelerin uygulamasına geçilecek. Ayrıca, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı kapsamında Gaziantep'te yapılan koordinasyon birimi toplantısını önümüzdeki ay Halep'te yapacağız. Daha sonraki aşamada da özellikle Gaziantep ve Kilis'teki KOBİ'lere yönelik projelerle ilgili teklif çağrımız olacak. KOBİ'lerin Gaziantep, Kilis ve Halep ile ilişkilerin geliştirilmesi açısından yapacakları projelere destek verilecek" dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ AY UYGULANACAK

Ticaret Odası bünyesinde oluşturulan, Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı Proje Koordinasyon Biriminden alınan bilgiye göre, program kapsamında 16 Mayıs-16 Temmuz 2007 tarihlerinde kamu projeleri için teklif çağrısına çıkıldı ve 42'si altyapı, 17'si kültür-turizm ve 22'si teknik işbirliği ve kapasite geliştirme projesi olmak üzere 81 adet proje başvurusu yapıldı. Bu projelerin 27 tanesi, Gaziantep'te gerçekleştirilen değerlendirmeler ve DPT tarafından yapılan incelemeler neticesinde onay aldı ve uygulamaya konulması kararlaştırıldı. DPT tarafından finansal kaynağın aktarılmasının ardından projeler, önümüzdeki aydan itibaren uygulanmaya başlanacak.

BÜTÇE 20 MİLYON DOLAR

İki ülke arasındaki ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı, Gaziantep, Kilis ve Halep illerini kapsıyor. Programın bütçesi 20 milyon dolar ve Türkiye için DPT bütçesinden 10 milyon dolar kaynak ayrıldı. Onay alan 27 projenin toplam bütçesi 6 milyon 292 bin 685 dolar. Projeler arasında bütçesi 15.6 bin dolar olan da, 1 milyon 77 bin dolar olan da var. DPT, proje bütçelerinin yüzde 90'ını hibe şeklinde karşılayacak, yüzde 10'unu da ilgili kurum sağlayacak.

  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.