1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pideye kalite çalışması
Pideye kalite çalışması

Pideye kalite çalışması

Pide ekmeğinde kalitenin artırılması için yapılan çalışmalarda sona gelindi. 2

A+A-

6 Temmuz'da Ankara'da bu konuyla ilgili önemli bir toplantı yapılacak. Toplantıda pide ekmeğinde tebliğ için KODEKS çalışma grubu biraraya gelecek. Gaziantep'ten 15 pide fırınından un ve ekmek numunesi istendiğini belirten Gaziantep İl Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, pide tebliğinin çıkmasıyla birlikte pide ekmeğinde ilk etapta kalitenin yüzde 25 oranında artacağını söyledi.

PİDE UNU VE EKMEK İSTENDİ

Gaziantep İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, pide ekmeğinde tebliğin çıkmasının eli kulağında olduğunu, bu toplantının ardından 10-15 günlük bir sürede pide ekmeği tebliğinin çıkacağına inandıklarını belirtti. Karayılan, "Pide ekmeği için gıda kontrol genel müdürü ile görüştük. Ekmekle ilgili Ankara'da bir toplantı yapılacak. Ayın 26'sında ekmekle ilgili KODEKS çalışma grubu toplantısı olacak. Bu toplantıya Bakanlığımızın KODEKS birimindeki şube müdürümüz, daire başkanımız ve oradaki üyeler katılacak. Bizdende ekmekle ilgili çalışma istediler. 15 işletmemizden 15 farklı un numunesi, ekmek numunesi istendi. Gıda şube müdürümüz numeneleri alıp komisyona katkıda bulunacak" dedi.

EKMEĞİN KALİTESİYLE İLGİLİ İNCELEME YETKİMİZ YOK

Şu anda kullanılan unun özel amaçlı bir un olduğunu, herhangi bir standardı ve tebliğinin olmadığını dile getiren Karayılan, "Yaklaşık 2-3 yıldır üzerinde durduğumuz pide ekmeğinde hem una, hem ekmeğe bir standart getirilmesiyle ilgili yaptığımız çalışmalarda sona geldik. Biz epey bu işin peşine düştük. Bu işi çözmemiz lazım. KODEKS grubunun toplanması, bizden 15 tane fırından un ve 15 ekmek numunesi istenmesiyle birlikte benim kaanetim ve fikrim şudur yüzde 99 inşallah tebliğ çıkacak. Somunda, francalada standart varsa pide ekmeğinde de bu standardı getirdiğimiz zaman yüzde 25 kalitemizi artırmış oluruz. Yüzde 100 kalite ise tarım müdürlüğümüzün denetimlerine, esnafın bilinçli olmasına vs. etkenlere bağlı. Bu olay olursa elimiz, kolumuz, kanadımız güçlenecek. Şu anda biz fırınlara girdiğimizde sadece hijyenden değil, bu sefer ekmeğin kalitesiyle ilgili de incelemelerde bulunacağız. Şu anda ekmeğin kalitesiyle ilgili inceleme yetkimiz yok. Tebliğ 10-15 güne kadar netlik kazanır" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.