1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Peryavşan böbrek kanseri yapıyor
Peryavşan böbrek kanseri yapıyor

Peryavşan böbrek kanseri yapıyor

Özel Deva Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor İzzet Burhanettin Seçkin, genellikle şeker hastalarının bolca tükettiği peryavşan bitkisinin böbrek kanserine yol açtığını bildirdi.

A+A-

Özel Deva Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor İzzet Burhanettin Seçkin, genellikle şeker hastalarının bolca tükettiği peryavşan bitkisinin böbrek kanserine yol açtığını bildirdi. Doktor Seçkin, halk arasında kocakarı ilaçları olarak bilinen bitkisel ilaçlara mesafeli yaklaştı. Seçkin, bitki içeriğinde bulunan binlerce maddenin vücuda boş yere yük oluşturduğunu belirtti.

YAN ETKİ PROFİLİ ÇIKARILMALI

Kocakarı ilaçlarının kulaktan kulağa dolaşan faydalı yönlerinin olabileceğini  kaydeden Doktor Seçkin, “Bir ilaç yapılana kadar yaklaşık 15 yıl geçmesi gerek. İlaçların yan etkilerinin bulunması için geçen süreç sonunda insanlar için yeteri kadar faydalı mı zararlı mı sorusuna cevap bulunur.  O yüzden ilaçların prospektüfüne yan etkileri az da olsa yazılması gerekir. Bitkisel ilaçların mutlaka faydası vardır. Uzun süreli yan etki profile araştırması olmadığı için faydasından çok zararı olabilecek ilaçlara da biz kocakarı ilaçaları diye tüketiliyoruz. Burada sıkıntımız bu” dedi

ÇOK FAZLA ÖNERMİYORUM

Bir bitkinin içerisinde bin çeşit maddenin bulunduğunu aktaran Seçkin, “O maddenin bir tanesi hastanın istediği hastalığa faydalıdır, tansiyonsa tansiyona, şekerse şekere faydalıdır.  Geriye kalan diğer maddeler vücuda boşuna yüktür. Esas problem, insanlara getirebilecek yan etkilerinin hiç bir şekilde bilinmiyor olmasıdır, bunlar üzerinde araştırmalar yapılmış olsa muhtemelen o ilaçlar piyasaya sürülecek, kullanılması normallaşacak, katlandırılacaktır. Ama sıkıntı o ilaçlarla ilgili yeteri kadar bilimsel çalışmaların yapılmamş olmasıdır. O yüzden ben hastaların koca karı ilaçlarının kullanılmasını çok fazla önermiyorum” diye konuştu.

BİLİNEN BİTKİLERİ TÜKETİN

Doktor Seçkin, şunları anlattı: “Günlük tükettiğimiz gıdalarla ilgili olarak düşünülen kocakarı ilaçları mantıklı olan ilaçlardır. Çünkü, yüzyıllardır normal yiyecek olarak kullanılan maddeler, insanlar arasında zararı olmadığı bilinmiştir, görülmüştür. Mesela, bir şeker ya da tansiyon hastasının maydanozu kaynatarak  suyunu içmesi veya maydanozu yemesi çok iyi geliyorsa kullansın. Maydanozun zararı olmadığı bilinen bir gerçektir. Ha keza cevizi ıslatıp suyunu ve kendisini tüketmenin zararı olabileceği düşünülmüyor, çünkü uzun yıllardır zaten tüketiliyor. Çoban çöterten otunun faydasının olup olmayacağını kimse bilmiyor. Faydalı olduğunu iddia edenler bile olsa o bitkide bulunan maddenin kaçının zararlı kaçının bazı hastalığa sebep olabileceği bilinmiyor. Kocakarı ilaçlarında hastalara tavsiyem şudur: Mümkünse normal tüketilecek gıdaları yiyerek fayda görebilecekseniz kullanın.

İLAÇLARI BIRAKIRSANIZ ÖLÜRSÜNÜZ

Sadece aktariyelerde satılan içinde neyin ne kadar faydası ve zararı olduğu bilinmeyen bikileri almayın. Doktorun verdiği ilaçların yanı sıra önerilen kocakarı ilaçların destekleyici olarak kullanılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bazı hastalarım, ‘sizin ilaçlarınızı kestim, kocakarı ilacını kullandım’ diyor, bana daha sonra çok kötü geliyorlar, hatta bu yolla kaybettiğimiz hastalar bile oluyor. Tedaviyi bırakmadan ama bilinen gıdalardan istenilen şekilde hastalığa fayda sağlanmasına kimse karşı çıkmaz. Bunlar tüketilsin.”  

O BİTKİYE DİKKAT!

Özel Deva Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor İzzet Burhanettin Seçkin, öte yandan şeker hastalarının bolca tükettiği peryavşan bitkisinin böbrek kanserine yol açtığı bilimsel araştırmalar sonunda ortaya çıktığını kaydetti.

HABER: SALMAN ERDİNE

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.