1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Patrondan yesil kart isyanı
Patrondan yesil kart isyanı

Patrondan yesil kart isyanı

İşçi bulamamak olduğunu ve bunun temel sorumlusunun da yeşil kart olarak ortaya çıktığını söyledi.

A+A-

ORGANİZE Sanayi Bölgesi'nin patronu Cahit Nakıboğlu, En önemli sorunlarının işçi bulamamak olduğunu ve bunun temel sorumlusunun da yeşil kart olarak ortaya çıktığını söyledi. Nakıboğlu acı gerçeği net bir dille ifade etti ve "Adamın yeşil kartı var, çocukları için destek parası alıyor, okul masrafını alıyor, sağlık giderleri karşılanıyor, yakacak, erzak alıyor, aşevinden yemek alıyor. Kahvede oturuyor. Niye çalışsın ki? Bir zamanlar moda olmuştu ’Ben sigortasız çalışmam’ diye. Eskiden insanlar sigortalı olmak şartıyla çalışırken şimdi sigorta istemiyor" dedi.

ŞAHİN'E İLETTİK

Şu an OSB’nin en önemli sorununun işçi bulamamak olduğunu belirten Başkan Nakıboğlu, "Çalıştıracak kalifiye işçi bulamadığımız gibi ‘Ne iş olsa yaparım’ diyeni de bulamıyoruz. Bunların çok çeşitli nedenleri var. Bu sorunu bakanımız Fatma Şahin’e de ilettim. İşçi bulamamamızın en büyük sorumlusu yeşil karttır. Bu da işçi bulmamızda sorun oluyor. Neyse ki yeşil kart konusunda şu an önemli düzenlemeler oluyor. Yeniden gözden geçiriyorlar. Geçmesi de lazımdı” şeklinde konuştu.

İŞ BEĞENMİYORLAR

Ziyarette işçi sıkıntısına değinen Nakıpoğlu,Gaziantep sanayisinde yaşanan işçi sıkıntısının ‘iş beğenmeme’, ‘rahat iş arama’ gibi nedenlere bağlı olduğunun altını çizdi. Organize Sanayi bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, meslek edindirme kurslarına rağbet gösterilmemesinin bunun en önemli göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Türkiye’de işsizlik yok, iş beğenmemek var. Rahat iş isteyenler var. ‘Sabah 9’da işe gideyim akşam 5’de çıkayım’ anlayışı hâkim. Meslek edindirme kursları düzenleniyor. 100 kişinin alınacağı kursa sadece 7 kişi başvuruyor. Hâlbuki sigortaları yapılıyor, harçlıkları veriliyor bir de üzerine iş bulma garantisi veriliyor ama maalesef kimse talep göstermiyor” dedi.

İHRACAT ARTACAK

Nakıboğlu Gaziantep’in yıllık 6,7 milyar dolarlık ihracat yapan bir sanayi şehri konumuna geldiğini ve yeni bölgenin faaliyete geçmesiyle birlikte üretim ve ihracatın daha da artacağına dikkati çekti. Toplam 35 milyon metrekare bir alanla Türkiye’nin en büyük OSB’si konumunda olduklarını dile getiren Başkan Nakıboğlu, OSB’nin 700 firma ve 100 bin istihdamla çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

SURİYE İLE İLİŞKİLER KÖTÜ

Birçok sektörün dünya ve Türkiye lideri firmanın faaliyet gösterdiği Organize Sanayi Bölgesi’nde Suriye ve Irak başta olmak üzere komşu ülkelerde yaşanan karışıklıkların ticari ilişkileri sekteye uğrattığını, bu sorunların bir an önce sona ermesini dilediklerini söyleyen Nakıboğlu, “Organize Sanayi Bölgemizde her şey yolunda gidiyor. Komşu ülkelerle olan gerginlik sona ererse her şey çok daha iyi olacak. Çünkü Suriye ve Irak’ta çok önemli müşterilerimiz var. Irak bizim Gaziantep olarak en fazla ihracat yaptığımız ülke. Bu ülkeler de yeniden istikrara kavuşursa her şey iyi olacak. Vizelerin kaldırılmasıyla birlikte her ay Gaziantep’e 61 bin kişi geliyordu. Şu an verilere baktım da gelen sayısı 2 bin 500’e düşmüş. Bu durum da doğal olarak esnafımızı ve küçük sanayicimizi olumsuz etkiliyor. İnşallah en kısa zamanda düzelir”.

HÜRSİAD ZİYARET ETTİ

HÜRSİAD Başkanı İlker Hasırcı, GÜNSİAF Başkanı Kasım Fincan ve yönetim kurulundan oluşan heyet, NAKSAN Holding ve Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu’nu ziyaret etti. Hasırcı, Nakıboğlu'na teşekkür etti. Ziyaretin sonunda TUSKON Başkan Yardımcısı ve GÜNSİAF Başkanı Kasım Fincan tarafından HÜRSİAD’a vermiş oldukları emeklerinden dolayı plaket takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.