1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Passolig’de sürpriz gelişme
Passolig’de sürpriz gelişme

Passolig’de sürpriz gelişme

Türk futbolunda büyük tartışma yaratan Passolig ile ilgili geçtiğimizgünlerde gelen bir şikayet, Rekabet Kurulu tarafından gündeme alındı....

A+A-

Türk futbolunda büyük tartışma yaratan Passolig ile ilgili geçtiğimizgünlerde gelen bir şikayet, Rekabet Kurulu tarafından gündeme alındı. Rekabet Kanunu'na aykırı bir durum tespit edilmesi durumunda soruşturma süreci başlayacak. Passolig ile ilgili bir süre önce taraftargruplarından da Rekabet Kurulu'na şikayet dilekçeleri gönderilmişti.

RAPOR HAZIRLANACAK 

Tüketiciler ve şirketler, 4054 Sayılı Kanun uyarınca rekabet ortamını bozduğuna inandıkları teşebbüs faaliyetlerine ilişkin ihbar veya şikayette bulunabiliyor. Yapılan ihbar veya şikayetler ciddi görülmezse Rekabet Kurulu'nca açıkça reddediliyor veya 60 gün içinde cevap verilmeyerek reddedilmiş sayılıyor. Kurul, resen de bir inceleme başlatabiliyor. Rekabet Kurulu'nca ciddi görülen iddialar hakkında ön araştırma ya da doğrudan soruşturma kararı da alınabiliyor. Ön araştırma kararı verilmesi durumunda ön araştırma raporu 30 gün içinde hazırlanarak Rekabet Kurulu'na sunuluyor. Kurul, 10 gün içinde raporu değerlendirerek soruşturma açılmasına gerek olup olmadığına karar veriyor. Soruşturma açılması kararının alınması halinde 6 aylık soruşturma süreci başlamış oluyor. 

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR? 

Öncelikle soruşturma açılması kararı, verildiği tarihten itibaren 15 gün içinde taraflara bildiriliyor ve tarafların ilk yazılı savunmalarını 30 gün içinde göndermeleri isteniyor. Ayrıca varsa ihbar veya şikayet edenlerin, soruşturma açılması kararı hakkında bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan bildirim yazıları ilgili taraflara tebliğ edilir. Birinci yazılı savunmanın ardından 4054 Sayılı Kanun çerçevesinde yapılan bilgi isteme ve yerinde incelemelerle elde edilen tüm deliller değerlendirilerek soruşturma raporu hazırlanıyor ve taraflara tebliğ ediliyor. Böylece soruşturma süreci tamamlanmış oluyor. Soruşturma süresi gereklilik halinde 6 aylık süre bir defaya mahsus olmak üzere en çok 1 katına kadar uzatılabiliyor. Rekabet Kurulu'na ve taraflara tebliğ edilen soruşturma raporuna karşı taraflar 30 güniçinde ikinci yazılı savunmalarını gönderiyor. İkinci yazılı savunmaların intikalinden sonra soruşturma heyeti, 15 güniçinde ek görüşünü hazırlıyor. Ek görüşe karşı yapılan üçüncü yazılı savunmadan sonra tarafların talebi veya Kurul tarafından gerekli görülmesi halinde resen karar alınarak sözlü savunma toplantısı düzenlenebiliyor. Sözlü savunma toplantısı yapıldıktan sonra aynı gün ya da 15 gün içinde Kurul tarafından nihai karar veriliyor. Sözlü savunma toplantısının yapılmadığı halde, nihai karar soruşturma safhasının bitiminden itibaren 30 gün içinde veriliyor. 

DEMİRÖREN: TÜRKİYE'DE SEYİRCİ ORTALAMASI ZATEN DÜŞÜK

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören bu konuyla ilgili olarak “Seyirci sayısındaki düşüş Passolig'e bağlanıyor. Alakası yok... Şampiyon olan kulüplerimizin kombine sayısı 60 bin azalmış. 5 şampiyon olan kulübün kombine sayısında geçen seneye göre yüzde 30 düşüş anlamına geliyor. Yanlış transferler, futbolu bu kadar kötü gösterilmesi, kavga ortamı yaratılması seyirci sayısındaki düşüşün en büyük nedeni... Bugün OGS alırken bile kimlik numarasını veriyorsunuz. Passolig'de de verilmesinde bir sakınca yok. Passolig'in futbolun menfaatine olduğunu zaman gösterecek. Tribünlerdeki boşluğun Passolig ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.