1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Parayı gıdaya aktardık
Parayı gıdaya aktardık

Parayı gıdaya aktardık

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2012, 2013 ve 2014 yılları birleştirilmiş sonuçları...

A+A-

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2012, 2013 ve 2014 yılları birleştirilmiş sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada Türkiye genelinde gıdaya en yüksek payı ayıran bölgenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğu bildirildi. Hanehalkı tüketim harcamaları içinde gıda harcamasının payı yüzde 19,7 oldu.

Gıda harcamasına ayrılan payın en yüksek olduğu bölge yüzde 26 ile Güneydoğu Anadolu iken; bunu yüzde 25,2 ile Ortadoğu Anadolu, yüzde 25,1 ile Kuzeydoğu Anadolu takip etti. Gıda harcamasına ayrılan payın en düşük olduğu bölgeler yüzde 16,1 ile İstanbul, yüzde 17,4 ile Batı Anadolu ve yüzde 18,7 ile Doğu Marmara oldu.

GELİR GRUBUNA GÖRE HARCAMA

TÜİK Gaziantep Bölge’nin yaptığı açıklamada Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en düşük gelirli grubun en yüksek geliri olan gruba gıdaya daha fazla harcadığı belirtildi. Gıdaya en yüksek payın ayrıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en düşük gelirli yüzde 20’lik grubun gıda harcamasının payı yüzde 33,2 iken en yüksek gelirli grubun payı yüzde 20,4’oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.