1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PAPA’NIN FOTOĞRAFLI DAVETİYESİ
PAPA’NIN FOTOĞRAFLI DAVETİYESİ

PAPA’NIN FOTOĞRAFLI DAVETİYESİ

Türkiye’ye gelmek için yola çıkan Papa Francesco, İstanbul’daki etkinliklerine, bir süre önce kendisini Vatikan’da ziyaret eden Kırklar Meclisi üyesi,...

A+A-

Türkiye’ye gelmek için yola çıkan Papa Francesco, İstanbul’daki etkinliklerine, bir süre önce kendisini Vatikan’da ziyaret eden Kırklar Meclisi üyesi, Diyarbakır Sur İlçesi Belediye eski Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı Abdullah Demirbaş’ı da davet etti. Papa’nın davet ettiği BDP’nin eski Belediye Başkanı Demirbaş, kendisinin de Papa’yı Diyarbakır’a davet edeceğini söyledi.

Davetin kendisini memnun ettiğini belirten Demirbaş, “Kendisini tekrar Diyarbakır’a davet edeceğim. Ayrıca, bölgemizdeki durumla ilgili kendisine bir mektup vereceğim” dedi. Diyarbakır merkez Sur Belediye eski Başkanı Abdullah Demirbaş’ın başkanlık ettiği, her din ve etnik kimlikten kişileri bünyesinde barındıran Kırklar Meclisi Heyeti, geçen Mayıs ayındaVatikan’da Papa tarafından kabul edilmiş ve ayinde protokoldeki yerlerini almıştı. Ayine katılan binlerce kişiyi selamlayan ve iki kez “Diyarbakır’dan gelen heyeti selamlıyorum” diyen Papa, ayinden sonra kendisini protokolde bekleyen Diyarbakır heyetiyle görüşmüş, Abdullah Demirbaş da onu Diyarbakır’a davet etmişti.

PAPA’NIN FOTOĞRAFLI DAVETİYESİ

Türkiye’yi ziyaret edecek olan Papa Francesco, İstanbul’da 2 gün sürecek etkinlikleriyle ilgili davetiye listesine Abdullah Demirbaş’ı da ekledi. Vatikan Büyükelçiliği tarafından gönderilen ve üzerinde Papa’nın fotğrafı bulunan davetiye ile İstanbul Fener Rum Patrikhanesi tarafından da gönderilen davetiyelerle Demirbaş, cumartesi ve pazar günü etkinliklerine davet edildi. Papa’nın cumartesi günü saat 15.30’da Sent Esprit Katedrali’nde yapacağı ayine, aynı gün saat 18.00-20.00’da İstanbul Rum Patrikhanesi’nde yapacağı dini törene ve pazar günü saat 19.00’da Aya İrini’de Havari Andrea Yortusu nedeniyle verilecek konsere davet edilen Abdullah Demirbaş, davetin kendisini sevindindiğini söyledi.

ORTADOĞU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Abdullah Demirbaş, bu yılın 14 Mayıs tarihinde Papa’yı ziyaretlerinde çözüm süreci ve Kürtlerin durumunu anlatan bir mektup verdiklerini belirterek, şunları söyledi:  “14 Mayıs 2014 tarihinde Kırklar Meclisi’nden bir heyetle Papa’yı Vatikan’da ziyaret etmiştik. Ermeni, Süryani, Ezidi, Türkmen Alevi, Müslüman, Kürt, Keldani halklar ve inançlarından insanlarla birlikte bir heyet olarak ziyaret ettik. Farklılıkların bir arada yaşaması gerektiğine dair projelerimizi anlattık. Ayrıca onu Diyarbakır’a davet ettik. Kendisi de Vatikan’daki ayine başlarken iki kez ‘Diyarbakır’dan gelen heyeti selamlıyorum’ dedi. Oradaki görüşmemiz oldukça iyi geçmiş ve biz kendisine çözüm süreci ve Kürtlerin durumuyla ilgili bir mektup vermiştik. Şimdi ise İstanbul ziyaretine beni davet ettiler. Benim bildiğim bölgeden benden başka davet edilen yok. Yine aynı şekilde Bartholomeos ile olan buluşmasına da davet ettiler. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz tarihi bir öneme sahiptir bu ziyaret. Özellikle Fener Rum Patriği ile Papa’nın buluşması mezheplerin diyaloğu açısından çok önemlidir. ” DHA

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum