1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Panik atak en çok kimde görülüyor…
Panik atak en çok kimde görülüyor…

Panik atak en çok kimde görülüyor…

Titiz, başarılı ve hırslı kadınlar, panik atak konusunda daha çok risk taşıyor.Uzmanlar, mükemmeliyetçi, hassas, titiz, başarılı olma konusunda hırslı...

A+A-

Titiz, başarılı ve hırslı kadınlar, panik atak konusunda daha çok risk taşıyor.

Uzmanlar, mükemmeliyetçi, hassas, titiz, başarılı olma konusunda hırslı kadınlar, panik atak konusunda daha çok risk taşıdığını söyledi. Vurdumduymaz, gamsız ve dağınık bir görünüş arz eden kadınların panik atak tehlikesinden çok daha uzak olduğunu dile getiren uzmanlar, Bu yüzden panik atak zeki ve güzel kadınlarda daha sık görüldüğünü öne sürdü.

Panik atağın beynin kötü bir şakası olduğunu belirten uzmanlar “İnsan beyni milyarlarca bilgisayardan oluşmuş devasa bir network gibidir. Henüz keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliği vardır. Beynimiz neden vücuda şaka yapmak istiyor ve neden yanlış alarmlarla vücudumuzu aldatıyor? Bunu henüz bilmemekteyiz. Belki de canı eğlence istemektedir. Ama bildiğimiz bir şey var ki; panik atak en acil ve tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır” dedi.

ÖNEMSENMİYOR AMA…

Panik atağın insanlar tarafından çok önemsenmediğini vurgulayan uzmanlar, panik atak hastasının en önemli sıkıntılarından birinin hastalığını etrafındaki yakınlarına anlatamaması ve kendisini ifade etmekte zorlanması olduğunu söyledi. “Çünkü insanlar onun fiziksel bir rahatsızlığının olmadığını görerek, onun yoğun olumsuz ruhsal tablosunu hiç umursamazlar. Kişiye adeta ölümlerden ölüm seçtirmesine rağmen, kişinin çevresi tarafından en az ciddiye alınan hastalık panik ataktır” diyen uzmanlar, panik atak yaşayan kişilerin her gün ölüm hissini yaşadığını ve ilaç, sağlık merkezleri, hastalıklar konusunda kendini sürekli geliştirme ihtiyacı duyduğunu belirtti.

PANİK ATAK TEDAVİSİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM TMS

Panik atak ve depresyon gibi rahatsızlıkların, beynin bazı bölümlerinin fizyolojik olarak aksamasından kaynaklandığını hatırlatan uzmanlar, “Özellikle sol prefrontal korteks psikolojik dünyamızı şekillendiren ve düzenleyen merkezdir. Psikolojik bozukluklar, prefrontal korteksin iyi çalışmaması ya da aksaması sonucunda ortaya çıkar. Biz yaptığımız araştırmalarda sol prefrontal korteksin yanında sağ oksipital korteksin de psikolojik hayatımızı yönlendirdiğini tespit etmiş durumdayız. Ama ağırlık prefrontal kortekstedir. TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) ile başta sol prefrontal korteks olmak üzere bu iki bölgenin bir nevi resetlenmesi, panik atak ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların düzelmesine ve hastalığın temelden çözülmesine sebep olmaktadır. Panik atak hastaları ilaçlara güvensizlik duyarlar. Bu sebeple TMS uygulamaları onlar için ideal çözüm olabilir. TMS tedavisi esnasında eğer ilaç kullanılıyorsa ilk etapta bunları kesmemelidir. Sonraki süreçte zaten ilaçlara duyulan ihtiyaç azalmakta hatta tamamen ortadan kalkabilmektedir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.