1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. PAKET SEVİNCİ
PAKET SEVİNCİ

PAKET SEVİNCİ

Doğu ve Güneydoğu'ya 10 yılda, 23 ilde, 140 milyarlık yatırım hamlesi ve 800 bin istihdam hedefleyen yeni yatırım ve destek hamlesi paketi heyecan yarattı.

A+A-

Erdoğan: 140 milyar büyük para

Koçer: En iyi restorasyon paketi

Konukoğlu: Mevcut şirketler teşvik kapsamına alınsın

Çıkmaz: Yatırım hamlesi çok değerli

Bartık: Yatırım şart

Ak Parti Gaziantep Miletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep'in de destek kapsamında olduğunu belirterek, "23 ile bir ivme geliyor yatırım, konutlar geliyor. 140 milyar büyük para. Bu destekler istihdamı da artıcaktır" dedi. Nejat Koçer, "Paketin en önemli bacağı ekonomik tarafı. Bu paketi çok önemsiyorum. Bölgede aş ve iş üretecek paket. Bugüne kadar açıklanan en iyi restorasyon paketi" dedi. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, paket kapsamında cazibe merkezlerine tanınan teşviklerden, Gaziantep de etkin bir şekilde yararlandırılması gerektiğini belirterek, "Mevcut çalışan şirketler teşvik kapsamına alınmalıdır" derken, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Doğu ve güneydoğu için değerli bir hamle" dedi. Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık da Türkiye'nin terör belasından kurtulmasının yatırım ve istihdamla mümkün olacağına değindi. Bartık, bölgenin yıllarca işsizlik, terör ve göçle anıldığına işaret ederek, bu sorunların çözümü için yatırımın şart olduğunu vurguladı.

23 İLE İVME GELİYOR

At Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, bu paketin bölgeye ciddi ivme kazandıracağını, destek kapsamında hayvancılıktan, sanayiye, sulama yatırımlarından konuta kadar değişik alanlarda yatırımı hedeflediğini söyledi. Erdoğan, "Başbakanımız açıkladı. 7 merkez seçilmiş. Bölgenin tamamını ilgilendiriyor.  23 ilde 67 bin konut yapılacak, cazibe merkezleri kurulacak. Fabrika yatırımları olacak devlet fabrika yapacak, kiraya verecek. İşletmelere 1 yıl ödemesiz 10 yıllık işletme kredisi verilecek. 23 ilin 15 tanesinde yeni hastaneler inşa edilecek. 11 ilde 51 tane yeni karakol yapılacak. Gençler için 8 tane girişimcilik merkezi kurulacak. Doğalgaz aramaları için ayrı bir bütçe ayrılıyor. Su dağıtım hatları oluşturulacak bunun için 700 milyonTL ayrıldı. Yeni stadlar yapılacak. Yani 23 ile bir ivme geliyor, yatırım konutlar geliyor. İşletmesinden esnafına katkı sağlayacak" dedi. 

KOÇER: AŞ VE İŞ ÜRETECEK

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise, Terörle mücadelenin en önemli ayağı olan ekonomik ve sosyal kalkınma sürecinin başlatıldığını söyledi. Koçer, paketin en önemli bacağının ekonomik tarafı olduğunu belirterek, "Bu paketi çok önemsiyorum. Bölgede aş ve iş üretecek. Bugüne kadar açıklanan en iyi restorasyon paket" dedi. Koçer, "Bu paketin temelinde terörün vurduğu illere verilen destekler var. Özellike Diyarbakır, Sur, Nusaybin, Cizre bölgesinde yıkılan evlerin yeniden yapılması, hayatın yeniden normale dönmesi için yapılacak yatırımlar var. Terörden dolayı zarar görmüş illerimizde yıkılan evler, sokaklar, caddeler, dükkanlar, bütün bunlar devlet eliyle yeniden restore ediliyor. Doğu ve Güneydoğuda ekonomik döngü yaratılıyor. Binlerce işçi çalışacak, malzeme kullanılacak. Dolayısıyla aslında burada yapılacak bu yatırım 1-2 yıl içinde doğu ve güneydoğu için çok ciddi istihdam sağlayacak. Bunun dışında sağlıkta eğitimde sulamada ve kobi yatırımlarında çok önemli şeyler açıklandı. Çözüm sürecini halkla birlikte götürerek çok kararlı şekilde terörle mücadele edilecek. Bu paketi çok önemsiyorum. Bölgede aş ve iş üretecek paket. Bugüne kadar açıklanan en iyi restorasyon paketi" dedi.

GAZİANTEP'TE BÜYÜK YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Koçer, Gaziantep'te büyük yatırımların devam ettiğini de belirterek şunları söyledi:"Polateli-Şahinbey OSB'nin kuruluşu gerçekleşmiştir. Gaziantep'i İskenderun limanına bağlayacak Amanos tüneli projesi hükümet programındadır.Gaziantep genelinde yapımı devam eden 100'e yakın okulun büyük çoğunluğu 2016-2017 eğitim yılında hizmete girecektir.Hızlı tren projesi ile ilgili tünel çalışmaları Gaziantep Bahçe-Nurdağı arasında devam etmektedir. Gaziantep Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası proje çalışmaları devam etmektedir.2017 başında ihale aşamasına gelecektir. 2016-2017 Eğitim ve öğretim yılında Gaziantep'de 23 bin öğretmen sayımıza ilaveten 2.700 yeni öğretmen göreve başlayacaktır.Kamu hastanelerinde toplam yatak sayısı bu güne kadar 2.186 iken yeni 2 hastane yatırımı ile Gaziantep'e 2.192 yeni yatak kazandırılacaktır. 1892 yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi yapımı hızla devam etmektedir.2018 yılı sonunda hizmete alınacaktır. Gaziantep 300 yataklı Perilikaya Devlet Hastanesi 2017 sonbaharda hizmete açılacak.Şehrin doğusunda hastane ihtiyacı giderilmiş olacaktır." diye konuştu. 

KONUKOĞLU: PAKETİ ÖNEMLİ BULUYORUZ

Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Diyarbakır’da açıklanan ‘’Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek Hamlesi’’ paketini önemli bulduklarını belirtti. 23 ilde cazibe merkezi oluşturulacağına, yatırım yapmak isteyenlere yatırım yerinin bedava verileceğine ve ihtiyaç duyulan fabrikayı devletin kuracağına, makine ve teçhizat alımına sıfır faizli kredi sunulacağına, kamu alım garantisi verileceğine dikkati çeken Konukoğlu, güçlenen sanayi sektörünün bölgenin büyümesini ivmeleyeceğini vurguladı.   Konukoğlu, yatırımların gerçekleştirilmesi için güven ortamının önemini dile getirerek, ’Bölgede güven ve huzur ortamının sürekliliği sağlandığında, bu teşvik paketleri çok hızlı şekilde amacına ulaşacaktır" dedi

ÇIKMAZ:BU HAMLE ÇOK DEĞERLİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terörün bertaraf edilmesi amacıyla milyarca lira harcadığını belirtti. Türkiye’nin kalkınmasını ve büyümesini istemeyen bu şer odaklarının ülkenin doğu ve güneydoğusunda gerçekleştirdikleri eylemlerle yatırımlara engel olmak istediğini ifade eden Çıkmaz, hükümetlerin bu sorunun çözümü adına önemli adımlar attığını ancak çözümün tam anlamıyla sağlanamadığını kaydetti.  Başkan Çıkmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı yatırım hamlesi maddelerinin hem ülkenin doğu ve güneydoğu için hem de geneli için çok değerli olduğunun altını çizdi. Çıkmaz, “Terör nedeniyle yaşadığı şehre yatırım yapamayan işadamlarımız ne yazık ki topraklarını terk edip başka şehirlere göçtü. Bu işadamları bulunduğu şehirlere yatırım yaparak önemli işlere imza attı. Doğu ve güneydoğunun terörden temizlenmesi halinde bu insanlar kendi şehirlerine de önemli yatırımlar yapacaktır. Bu yatırımlarda ülkenin bütünlüğü adına çok değerli olacaktır” diye konuştu. 

BARTIK: YATIRIM ŞART

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık da Türkiye'nin terör belasından kurtulmasının yatırım ve istihdamla mümkün olacağına değindi. Bartık, bölgenin yıllarca işsizlik, terör ve göçle anıldığına işaret ederek, bu sorunların çözümü için yatırımın şart olduğunu vurguladı.

SORUN ÇÖZÜLÜRSE YATIRIM ÜSSÜ OLUR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güvenlik sorununun çözülmesi halinde yatırım üstüne yatırım yapılacağını kaydeden Bartık, şöyle devam etti: "Başbakanımızın sıraladığı maddeler daha önce tatbik edilmiş olsaydı, belki bugün terörü, güvenliği, işsizliği konuşmayacaktık. Hükümetimizin bu hamlesi, iş dünyasından karşılık bulacaktır. Özellikle bölgeden büyükşehirlere göçüp önemli işlere imza atan iş adamlarını bölgeye yatırıma davet ediyoruz. Onların atacağı ilk adım, diğerleri için örnek teşkil edecektir. Artık Doğu ve Güneydoğu'nun yatırımlar, turizm ve başarı hikayeleriyle anılmasını istiyoruz. Bölge halkı bunu hak ediyor." HABER MERKEZİ - Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.