1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özürlü kartlarının iptali için İçişlerine bakanına şikayet
Özürlü kartlarının iptali için İçişlerine bakanına şikayet

Özürlü kartlarının iptali için İçişlerine bakanına şikayet

CHP Gaziantep Milletvekilleri Yaşar Ağyüz ve Akif Ekici, içişleri bakanlığı mahalli idareler genel müdürlüğüne gönderdiği yazıda belediyeyi şikayet...

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekilleri Yaşar Ağyüz ve Akif Ekici, içişleri bakanlığı mahalli idareler genel müdürlüğüne gönderdiği yazıda belediyeyi şikayet etti. Özürlü vatandaşlara Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kitle taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmaları için "Gazikart" adında otobüs pasosu verildiğini belirten Ağyüz ve Ekici, "Bu sosyal amaçlı ve özürlüyü koruyan uygulamaya hiçbir tebligat yapılmadan, 15 Ağustos'tan beri kartlar iptal edilerek son verilmiştir" dedi.

Ağyüz ve Ekici, yapılan davranış ile belediyeciliğin sosyal özünün yok sayıldığını vurgulayarak, "Başta Büyükşehir Belediyelerimiz olmak üzere, çoğu il belediyelerinde bile özürlüleri ücretsiz taşıyan paso uygulamasına devam edilirken, özürlülerin şahsına ve derneklerine hiçbir tebligat yapılmadan ve muhatap bile alınmadan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince "Gazikart" pasolarının iptali haklı olarak tepkilere neden olmakta, belediyeciliğin sosyal özünü yok saymaktadır" ibaresini düştü.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI BİR DAVRANIŞ

Vekiller açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Çalışma olanakları kısıtlı, istihdam sıkıntıları olan ve aldıkları maaş, mutfaklarının zaruri masraflarını bile karşılamayacak düzeyde olan özürlülerimizin yaşam bağını ortadan kaldıracak olan bu uygulama 'sosyal adalet ilkelerine, sosyal devlet anlayışına ve insan haklarına aykırıdır. Bu nedenlerle, ücretsiz taşıma hakkının iptali bu konuda alınmış "UKOME" kararına ve 1580 sayılı Belediye Kanununun 15. maddesinin 81. bent hükümlerine aykırı olan bu iptal kararının ilgili belediyesince yeniden gözden geçirilmesine ve özürlülerin mağduriyetinin giderilmesi için konunun Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nce incelenmesini ve gereğini müsaadelerinize rica ederim"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.