1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖZÜR BEKLİYORLAR
ÖZÜR BEKLİYORLAR

ÖZÜR BEKLİYORLAR

İki gündür yılan hikayesine dönen sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Gaziantep Platformu'nun yapacağı açıklama nihayet dün gerçekleşti. TMO...

A+A-

İki gündür yılan hikayesine dönen sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Gaziantep Platformu'nun yapacağı açıklama nihayet dün gerçekleşti. TMO Başkanlığı toplantı salonunda yapılan toplantıda, Gaziantep Platformu adına açıklama yapan Zafer Okutucu, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in özür dilemesini beklediklerini söyledi. Okutucu, "Kamuoyu ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmekten başka bir çabası olmayan sivil toplum kuruluşlarını, özellikle içinde bulunduğumuz AB sürecindeki işlevlerini görmezden gelerek, kendisi gibi düşünmedikleri için "şer odağı" ilan eden Belediye başkanının demokrasi anlayışını kamoyunun yüce takdirine bırakıyor ve suçladığı kurumlardan özür dilemesini bekliyoruz." dedi.

Bir günde iki kez saati değiştirilen ve sonunda bir başka tarihe ertelenen Gaziantep Platformunun basın toplantısında, Sivil toplum kuruluşlarının müşterek imza koydukları açıklamayı Mimarlar Odası Başkanı Zafer Okutucu yaptı. Belediye Başkanı'ndan kendisi gibi düşünmeyenlere "şer odağı" yakıştırması yapmasından rahatsızlık duyulduğunu belirten Okutucu, Güzelbey'in kendilerine bir özür borçlu olduğunu ifade etti.

Fuar alanına müze yapılmasına karşı değiliz

Açıklamada; "Mozaik Müzesi'nin yeri uygun bir planlamayla Fuar Alanında olmalıdır; Fuar Alanına otel tesisi yaptırmak daha fazla rant sağlar mantığı ile Mozaik Müzesi eski Tekel Fabrikası yerine kaydırılmamalıdır, görüşünde ısrarlı olduklarını belirten Zafer Okutucu, "Bizler, hiç birimiz, Fuar alanına müze yapılmasına karşı değiliz. Zeugma Müzesi yapılması gereken bu alanın Otel, ticari tesis gibi yapılarla yoğunlaştırılmasına ve rant uğruna kent insanının huzurunun kaçırılmasına karşıyız. Kaldı ki, Fuar Alanının müze ile bütünleştirilerek Kültür Park işlevini üstlenmesi gereğini ilk günden bu yana savunmaktayız.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin eski Tekel Fabrikası alanına müze yaptırılması kararına karşı herhangi bir hukuki girişimde bulunmadık. Ancak Fuar Alanı'na otel yapılması kararının ve bu konudaki satış kararının iptali için açtığımız dava devam etmektedir. Yargı süreci devam eden bu konu için daha fazla açıklama yapmayı doğru bulmadığımızı, yüce Türk adaletinin kararına saygılı olacağımızı kamuoyuna duyururuz." denildi. - Bezmi ÖZKAN -

Lionslar sitem etti

Lions Kulübü Başkanı Erdal Tan, Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Dr. Asım Güzelbey'in sarfettiği sözleri talihsiz bir açıklama olarak niteledi ve Başkanın Lions ve diğer sivil toplum örgütlerinden özür dilemesini istedi.

25 yıldır Gaziantep'te var olan Lions Kulübünün Uluslararası niteliği olduğunu ve 147 ülkede çeşitli etkinlerle hizmet ürettiğini hatırlatan Erdal Tan, "Güzelbey, düşünmeden sarfettiği sözle koskoca bir camiayı incitmiştir. Derhal özür dilemesi gerekmektedir." dedi.

Lions Kulübü'nün Gaziantep'teki faaliyetlerini ve sosyal içeriği hakkında en iyi bilgi sahibi olması gerekenlerden birisi olması sebebiyle, Güzelbey'in iddialarını üzüntüyle karşıladıklarını söz konusu eden Erdal Tan, "Lions Kulübü olarak Güzelbey'in sözlerini reddediyorum. Hukukçularımız, hakaretamiz bir söz olan şer odakları ithamında bir hakaret olup olmadığını araştırıyorlar. Çıkacak sonuca göre durum değerlendirmesi yapacağız. Gerekirse Başkan hakkında dava açabiliriz." şeklinde konuştu.

Doktorlar kırgın

Türk Tabibler Birliği Gaziantep Şube Başkanı Kemal Bakır Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'i siyasallaşmakla itham etti. Güzelbey'i eski bir hekim ve hala Oda'nın kayıtlı üyesi olması nedeniyle bugüne kadar ağabey olarak gördüklerini ifade eden Kemal Bakır "Bundan böyle kendisine bir ağabey olarak değil belediye başkanı olarak hitap edeceğiz." dedi.

Belediye Başkanı Güzelbey'in giderek siyasallaştığını, bundan ötürü doğruları çarptırmayı alışkanlık haline getirmeye başladığını savunan Dr. Kemal Bakır "Başkanın Fuar alanı ile ilgili var olduğunu iddia ettiği uyuşturucu kullananlar, cep telefonu hırsızlığı yapanlar ve küçük yaşta kız çocuklarının ona buna peşkeş çekilmesi kent konseyinin sebep olduğu bir olumsuzluk değildir. Başkan şikayetçi olduğu konuyu bizlerde değil, mensubu olduğu partinin ekonomik politikalarında aramalıdır." şeklinde konuştu.

Başkan Güzelbey'in halen kayıtlı olduğu Tabib Odaları'na isnat ettiği "şer odakları" yakıştırmasını reddettiklerini, bu konuda her hangi bir tesbiti varsa, bunu halka şikayet ederek değil, adalete başvurarak yapması gerektiğini savunan Dr. Kemal Bakır, "Başkan, bir hekim ağzı ile değil, politikacı ağzı ile konuşuyor. Bu konuşmalardan Gaziantep yarar değil, zarar görür." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.