1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özhaseki kaçak yapıdan dertli
Özhaseki kaçak yapıdan dertli

Özhaseki kaçak yapıdan dertli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ilimizi ziyaret etti. Önemli mesajlar verdi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR - SALMAN ERDİNE
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Türkiye'de yapı stokunun yüzde 50'ye yakınının sağlıklı yapılardan oluşmadığını belirterek, "Bu yapılar ciddi depremlerde yıkılma tehdidiyle karşı karşıya. Aynı zamanda dönüşüm ilan edipte yaptığımız veya sağlam olarak gördüğümüz yapılarda da kimliksiz yapılarla karşı karşıyayız. Gaziantep özelindede bir çok yapı kaçak yapı" dedi. Bakan Özhaseki, dün Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞARDIK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fama Şahin, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, "Bugün bu koltukta olmanızı bütün belediye başkanları açısından büyük bir güç ve büyük bir vizyon olarak görüyoruz. Damdan düşerek bu koltuğa gelmiş olmanızdan dolayı, çözüm üretmenizde hem çevre bakanlığında hem yeni Türkiye noktasında, hedeflerimize hızla yürüyeceğimize inancımız tamdır. Allah yeni dönemi mübarek etsin. Kentsel dönüşüm önemli. Bu konuda bize vereceğiniz talimatlar önemli. Bu şehrin dörttü üçü çarpık kentleşmiş. Şehre nereden girerseniz girin gri alanlarına girilen bir şehirden Asım başkanımızın başlatmış olduğu kentsel dönüşüm bütün Türkiye'ye örnek kentsel dönüşümü başarmış durumdayız" dedi.

YENİ BİR BAKIŞA İHTİYACIMIZ VAR

'Şu anda önümüzde zorluklarımız var. Bu zorlukları hem teknik, hem mali olarak aşılabilmesi konusunda sizin tecrübenize, aklınıza ve talimatınıza ihtiyacımız var' diyen Şahin, "Sizin bize söyleyeceğiniz yol haritanıza göre arkadaşlarımızla bunun takipçisi olacağız. Çünkü Gaziantep 350 bin mültecisi olan, sanayiden, ticaretten dolayı da sürekli Güneydoğudan göç alan bir şehir göçü berekete dönüştürmede bizim elimizde. Toplumun önünde olmamız onların yaşam kalitesini artırmamız için kentsel dönüşümde yeni bir döneme ihtiyacımız var. Yeni bir bakışa ihtiyacımız var. Bu bakımdan inşallah bu toplantının sonunda yeni hedeflerimize doğru sizin talimatınızla başlayacağız. Birlikte başaracağız. Bu kadar sıkıntıya rağmen yaklaşık hem büyükşehir hem GASKİ bünyesinde 600 Milyon TL'lik yatırım yaparak huzurlarınıza geldik. Çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu iş takım işi, ekibiniz kuvvetli değilse, mutfak zayıf kalırsa bir şey başaramıyorsunuz. Teşkilatımız, ilçe başkanlarımız biz güzel bir aileyiz. Teşkilatımız yanımızda" diye konuştu.

KİMLİKSİZ YAPILARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Bakan Özhaseki ise, Ak Parti'nin bakanları büyükşehir belediye başkanlıklarına taşıyarak şehirlere, yerel yönetimlere ne kadar önem verdiğini gösterdiğini söyledi. Bakan Özhaseki, "Sayın Fatma Şahin'i Gaziantep için bir şans olarak görüyorum. Güzel çalışmalara bizler destek olmak düşer. Türkiye açısından baktığınızda da Türkiye'de yapı stokunun yüzde 50'ye yakını sağlıklı yapılardan oluşmuyor. Ciddi depremlerde yıkılma tehdidiyle karşı karşıya. Aynı zamanda dönüşüm ilan edipte yaptığımız veya sağlam olarak gördüğümüz yapılarda da kimliksiz yapılarla karşı karşıyayız. “Bir şehirdeki yapılara geriden silüet olarak baktığınızda aslında o şehirde yaşayan insanların örflerini, adetlerini, sosyal yaşam biçimlerini hatta dini inanışlarını bile belirtir. Şimdi şehirlere baktığımız zaman ne yazık ki bizim kendimize has değerlerimizi yansıtan kimlikleri göremiyoruz. Bu ikisi de bizim içimizde bir yara. Binlerce yıldır yaşanan kadim medeniyetler üzerine kurulmuş, bin yıldırda bizim kendimize has medeniyetler inşa ettiğimiz şu dönemde sıfır şehirler inşa etmek kadar işimiz kolay değil. Burada ama gelinen noktada neler yapılacağı hususuda bizim bakanlığın birinci önceliğini oluşturuyor" dedi.

FADILOĞLU VE TAHMAZOĞLU ÇOK ÇALIŞKAN

'Kentsel dönüşümle ilgili çok hızlı davranmamız icap ediyor' diyen Özhaseki, "Biz işin genel kurallarını koyarak müracaat eden belediyelerin yaptığı çalışmaları değerlendireceğiz. Bakanlıkta Ankara’da oturarak kendi koltuğumuzda Türkiye’yi idare edemeyiz. Buna karar verdik. Ve gittiğimiz illerde o ilin, o ilçelerdeki sıkıntıların çözümü noktasında formüller üretmemiz icap ediyor. Biz ağıt, şikayet makamında değiliz, çözüm makamındayız. Yeter ki müracaatlar vicdani ve doğru olsun. Gaziantep'te çalışmamızı yapacağız. Gaziantep özelinde de bir çok yapının kaçak yapı olduğunu biliyoruz. Göç almaktan kaynaklanan birtakım sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Bir taraftanda büyükşehir liderliğinde Sayın Rıdvan Bey, Tahmazoğlu gibi çok çalışkan başkanlar ve teşkilat olarak arkalarında duran onlara destek veren güçlü bir aile olduğunun da farkındayız. Bu bizim avantajlarımız. Gaziantep için hayırlı birtakım adımlar atılır diye umut ediyorum" şeklinde konuştu.

ŞEREF DEFTERİNİ İMZALADI

Konuşmaların ardından Başkan Şahin, Bakan Özhaseki ve ekibine, Gaziantep’te biten, yapılan ve devam eden projeleri içeren bir sunum yaptı. Bu arada Özhaseki, Büyükşehir Belediyesinin şeref defterini de imzaladı.

NAMAZ İÇİN DURDU

Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaretinin ardından Gaziantep Havalimanı yolu üzerindeki Şehitler Cami’de cuma namazını kıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Bakan Özhaseki, daha sonra yanındaki bürokrat ve vatandaşlarla vedalaşarak Samsun'a gitmek üzere kentten ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.