1. YAZARLAR

  2. Av. Metin Kınacılar

  3. Özgürlüğe adım: Af
Av. Metin Kınacılar

Av. Metin Kınacılar

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgürlüğe adım: Af

A+A-

Özgürlük, kişinin diğer bireylerin haklarına saygı duyduğu sürece dilediği şekilde davranmasını, kim se tarafından zorla engellenmemesi ya da durdurulmamasını belirtir.

Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük'de özgürlük sözcüğünü şöyle tanımlamaktadır:

1. Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbestî.

2. Her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet.

Kanunun suç saydığı fiili işleyen kişi (yerli veya yabancı)yapılacak yargılama neticesinde Nihai karar sonunda aldığı cezayı ,yine kanunun şartlarını belirlediği Ceza İnfaz kurumlarında özgürlüğünü vererek cezanın çekmesi mahkumiyettir.

Demokratik toplumlarda ÖzgürlüK SINIRSIZ KULLANILAMAZ.

“ Benim özgürlüğümün sınırı, senin özgürlüğünün başladığı yerdir” olarak tanımlanır. Bunu ihlal kanun nazarında suç adını alır.

Türkiye’de 93 yıllık CUMHURİYET tarihi boyunca çeşitli adlar altında 100’ü aşkın af yasası çıkarılarak, dünyada kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Cumhuriyet tarihi boyunca çıkarılan af yasaları 100’ü aşkın olup,dar ve geniş kapsamlı olarak değerlendirilmektedir.

5 Aralık 1921 yılında ‘’Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin af’’ ile başlayan Aflar Tarihi’ne, Türkiye’de nokta koymanın oldukça zor olduğu ifade edilmekte ve , “Çünkü sırada yeni aflar var” denilmektedir.

Türkiye ilk genel afla 1922’de tanıştı.

Bunu 1923 ve 1924 afları izledi. 1933’te Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle 10 genel af çıkarıldı. 2000 ve 2002 yıllarında şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesi kanunuyla birlikte, 6.5 yılda bir genel af çıkarılmıştır.

Son 20 yılda her 2 yılda bir öğrenci affının yapıldığı Türkiye’de, mali aflar başı çekti. 1950’lerden bu yana ekonomik zorluklarla boğuşan Türkiye, vergilerin ödenmemesi, cezaların tahsil edilememesi gibi nedenlerle birbiri ardına mali af çıkarmak zorunda kaldı. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca 37 mali af çıkarıldı. Af çıktıkça yeni aflar birbirini izledi. Mali aflar arasında da ilk sırayı da vergi affı aldı.

17/08/2016 da OHAL çerçevesinde çıkarılan kısmi af ile de Türkiye’de son nokta olmayacağı açıktır.Bu afla ;

a) Kasten öldürme (madde 81,82);

b) Altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;

c)Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105)

d)Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138);

e)Uyuşturucu veya uyarıcı mad.imal veya ticareti (mad 188);

f) Devletin güvenliğine karşı suçlar;

g)Anayasal düzene karşı suçlar;

h) Milli savunmaya karşı suçlar;

ı)Devlet sırlarına karşı suçlar ve

i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

Af kapsamında olup,bu af kararnamesi ile ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır.

-Düzenleme,bir af değildir.Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza,dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.

-Bu kararname 1 temmuz 2016'dan önceki suçları kapsıyor

Geçmiş yıllarda çıkarılan af kanunları sonrası Cezaevinden çıkan mahkumların %50 lik oranı, özgürlüğü edindikten 6 ay sonra tekrar suç işleyerek cezaevine girmiştir.

Ceza Kanunu,CMK,İnfaz kanunu,Kriminoloji… kanunlarda ceza;

-SUÇUN KARŞILIĞIDIR

-SUÇLUYU EĞİTMEKTİR

-SUÇ İŞLEYECEKLERİ ,DERS ALMALARI SAĞLANARAK SUÇTAN UZAKLAŞTIRMAKTIR.  

Hani bir şarkıda dize vardı. Şöyle derdi, ”gençler görebilse, ihtiyarlar yaşayabilse “Günümüz mahkumlarına bu dizeleri öğüt olarak sunarsam,

( Eğer çektikleri cezadan  DERS ALMIŞLARSA) “ DIŞARDAKİLER GÖRMESİN, ÇIKANLAR DERS ALSIN”

EY ÖZGÜRLÜK DİYELİM,TEKRAR DÖRT DUVARI GÖRMEMEK ÜZERE

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.