1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özel idare kapanınca böyle oldu
Özel idare kapanınca böyle oldu

Özel idare kapanınca böyle oldu

Özel İdare'den iş alan müteahhitler ortada kaldı. Çünkü özellikle okul inşaatına giren müteahhitler hakedişlerini kimden alacaklarını bilmiyorlar....

A+A-

Özel İdare'den iş alan müteahhitler ortada kaldı. Çünkü özellikle okul inşaatına giren müteahhitler hakedişlerini kimden alacaklarını bilmiyorlar. . Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Rıdvan Köksüzer, ödeme yapılmayışın herkesi zora soktuğunu belirterek müteahhitlerin işi bırakma durumuna geldiklerini söyledi ve "Özellikle okul ihaleleri, okul işleri gecikecek gibi gözüküyor. Bu sorunun biran önce aşılması gerekiyor. Aksi takdirde 80'e yakın okul inşaatı yarım kalacak" dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç de, il özel idareleri kapandığı için bundan dolayı ödeneklerin tümünün içişlerin bakanlığına gönderildiğini belirterek, "Geçiş dönemi olduğu için ödeneklerin tekrar valiliğine gönderilmesi gerek" dedi. Bu arada eski il genel meclis başkanı Menderes Karaduman ise “Bu kentin sorunu, bununla herkesin ilgilenmesi lazım. Herkes konuşuyor, herkes şöhret olma peşinde, nereye varacaksa.. Ayaklar baş, başlar ayak oldu ona da bir anlam veremiyoruz. Biz görevimizi yaptık" diye konuştu.

ÖDEMEYİ KİM YAPACAK?

'Özel İdare kapandıktan sonra kasasındaki para içişleri bakanlığına gönderildi' diyen Rıdvan Köksüzer, "Para oradan da henüz buraya dönmemiş. Dolayısıyla hakediş yapıldıktan sonra müteahhitlerin 45 gün içerisinde alması gereken hakediş bedelleri 45 gün çok aşılmasına rağmen ödenememiş.Valilik tarafından Yatırım Koordinasyon Kurulu aracılığıyla Defterdarlık'ın bu hakedişleri ödemesi gerekiyor. Ancak bu paralar özel idare tarafından içişleri bakanlığına gönderildiği için oradan henüz, sanırım buralara dönüş yapılmamış. Özel idarenin kasasında para içişleri bakanlığına iade edilmiş, içişleri bakanlığı tarafından paranın koordinasyon kurulu tarafından defterdarlığa gönderlilmesi lazımki defterdarlık, bu ödemeleri yapsın" diye konuştu.

OKULLAR ZAMANINDA YETİŞMEYEBİLİR

Müteahhitlerin işi bırakma durumuna geldiklerini, özellikle okul ihalelerinin, okul işlerinin gecikecek gibi gözüktüğünü belirten Rıdvan Köksüzer, "Eğitimde sıkıntı yaşayan bir il olarak okulların sırf bu hakedişlerin ödemeleri geciktiği için müteahhitler tarafından şimdi de geciktirileceği konusu gündeme geliyor. 80'e yakın okulun zamanında teslim edilememesi diye bir tehlike var. Bunun için biran önce bu ödemelerin yapılması gerekiyor. Okul işleri teslim tarihleri gecikecek, bu da bizim yeni eğitim sezonuna okulların yetişememesi anlamına geliyor. Böyle bir tehlike var. Ödemelerin zamanında yapılması lazımki, müteahhitler işi zamanında bitirebilsinler" dedi.

SIKINTI GİDERİLMELİ

Yetkilileri uyaran Köksüzer, "Bu ödemelerin bir an evvel yapılması için bir çaba sarfedilmesi lazım ki, okullar zamanında yetişsin ve müteahhitlerde zor durumda kalmasın. Yoksa şu anda müteahhitler işi bırakma durumuna gelmişler. Bana ulaşan şikayetler yoğun şekilde. Özellikle okul inşaatları ve özel idareden yapılan bütün ihaleli işlerde sıkıntı aynı. Sürecin bir an önce normale dönmesi lazım. Özel idareler kapatılırken bunun yerine gelecek ödemeleri bunların yerine yapacak kurumların aslında hemen ertesi günü bu işi takip etmeleri gerekirdi. Okulların geç kalması sözkonusu. Yapılan bu kadar yatırımların bir anlamı kalmayacak. Yetkililerin gereken tedbirleri alması lazım. Nerede tıkanma varsa onun açılması lazım. Şehrimizin selameti açısından şehrimizdeki yatırımların sağlıklı bitirilmesi açısından bu sorunun giderilmesi lazım" şeklinde konuştu.

MÜTEAHHİTLERİN ÇEKLERİ YAZILDI

Bugüne kadar paranın geri gönderilmediğini ve birçok müteahhitin çeklerinin yazıldığını söyleyen Melih Meriç, "Bu konuda biraz daha hassasiyet gösterilmesi ve işlemlerin hızlandırılmasını istiyoruz. Yetkililerin daha fazla ilgi göstermesini istiyoruz. Beni arayan çok sayıda müteahhit oldu, bu sorunu gündeme getirdi. Bu ihalelerin ödeneklerini valilik ödeyecek. Bundan sonra yapılacak okul dışındaki ihaleler büyükşehirde olacak" diye konuştu.

KARADUMAN: BU KENTİN SORUNU

Gaziantep İl Genel Meclisi son Başkanı Menderes Karaduman, müteahhitlerin para alması gerektiğini, bu işlerle birilerinin ilgilenmesi gerektiğini belirterek, "Müteahhitler bizi de arayıp soruyorlar. Şu anda Özel İdareden bir belge almak isteseniz bile bir muhatap bulamıyorsunuz. Bu kentin sorunu, bununla herkesin ilgilenmesi lazım. Herkes konuşuyor, herkes şöhret olma peşinde, nereye varacaksa? Millet ekran hastalığına tutulmuş. İşçi, memur, kimse yerini bilmiyor, bürokratlar şaşkın. Buranın kapanacağı belliydi. Bunların önleminin alınması lazımdı. Bazan ayaklar baş, başlar ayak oldu ona da bir anlam veremiyoruz. Bir görevimizi yaptık" diye konuştu. MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.