1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Oyuna gelmeyeceğiz
Oyuna gelmeyeceğiz

Oyuna gelmeyeceğiz

Gaziantep’ten bu yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 2,2 artışla 6 milyar 25 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Sanayi Odası Başkanı  Adil Konukoğlu...

A+A-

Gaziantep’ten bu yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 2,2 artışla 6 milyar 25 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Sanayi Odası Başkanı  Adil Konukoğlu Kasım ayında, olumsuz bölgesel koşullar varlığını koruduğu için ihracat rakamlarında istenilen performansın yakalanamadığını belirterek, "Türkiye’nin çevresindeki belirsizlikler, ekonomi üzerinde bir baskı unsuru olmaya devam ediyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde de beklenen büyüme yakalanamadı. Bu nedenle zaman zaman aylık bazda ihracatımızda düşüşler yaşanıyor, buna karşın on bir aylık dönemde rakamlarda artış görülmektedir’’ dedi. 

Konukoğlu, ihracat yapan firmaların daha fazla desteklenmesi ve teşvik edilmesinin önemine vurgu yaparak, "İhracatçımızın rekabet gücünü artırarak, yeni pazarlara açılmasını kolaylaştırmalıyız. Çünkü ülke ekonomisinin sürdürülebilir ve istikrarlı büyümesinin yolu ihracattan geçiyor. İhracat artışı aynı zamanda ülkenin üretim ve istihdamına katkı sağlıyor. Bu yüzden ileri teknoloji ve yüksek katma değerli üretimi ve ihracatı teşvik eden yapıya geçmeliyiz. Bu yönde gerekli reform adımlarını atmalıyız" dedi. 

1,7 GERİLEDİ

 Konukoğlu, Gaziantep’in 2014 yılı Kasım ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 gerileyerek 608 milyon 902 bin dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.  Aylık ihracata göre Gaziantep’in, Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerini koruduğunu ifade eden Konukoğlu, "Bu yıl Ocak-Kasım dönemi dikkate alındığında, Gaziantep ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 oranında artarak 6 milyar 25 milyon 305 bin dolara ulaştı.  2013 yılı Ocak-Kasım döneminde ise Gaziantep’ten 5 milyar 893 milyon 315 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı" dedi. 

FİRMALAR DESTEKLENMELİ

İhracatçıların, sorunlara rağmen pozitif bakış açısını koruduğunu ve yeni fırsatlara odaklandığını belirten Adil Konukoğlu, bu dönemde Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülke gruplarının Gaziantep ihracatında en büyük payı almaya devam ettiğini bildirdi.

ÇIKMAZ: 6 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz aynı dönemde Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinin 188 ülkeye ihracat gerçeklediğini belirterek bu dönemde kayıt altına alınan toplam işlemin 8 milyar 927 milyon 897 bin dolar olduğunu söyledi.  Çıkmaz “Birliklerimizce 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde, 2013 yılının aynı dönemine oranla yüzde 3,9’luk düşüşle toplam 8 milyar 192 milyon 745 bin dolar’lık ihracat kayda alınmıştır. Aynı dönemde, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 735 milyon 152 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 2,2’lik düşüşle 8 milyar 927 milyon 897 bin dolar olmuştur.” dedi.

ORTADOĞU İLK SIRADA

2014 yılı Ocak-Kasım dönemlerinde toplam 188 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Çıkmaz, yapılan ihracatta Ortadoğu Ülkelerinin yüzde altmışlık payla ilk sırada olduğunu belirterek “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri yüzde 60 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri yüzde 16,2 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri yüzde 8,7 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 188 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İtalya,  İran, Almanya, İngiltere, Libya ve Belçika Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, değirmencilik ürünleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ve diğer gıda müstahzarları Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi.

 

BÖLGE LİDERİ

 

2014 yılı Ocak-Kasım döneminde Gaziantep’in ihracat alanında bölge lideri olduğuna dikkat çeken Başkan Çıkmaz yaptığı değerlendirmede bu dönemde Gaziantep’ten toplam 6 milyar 25 milyon 305 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirterek “Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde 6 milyar 25 milyon 305 bin dolar ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir" diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.