1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Osman Toprak ile dobra dobra
Osman Toprak ile dobra dobra

Osman Toprak ile dobra dobra

* Gaziantepsporla hiç bir problemimiz yok, diyaloglar devam ediyor*Bize sporla ilgilenen herkes Nurullah Sağlam'ın başarılı olacağı söylemişti. *Başından...

A+A-

* Gaziantepsporla hiç bir problemimiz yok, diyaloglar devam ediyor

*Bize sporla ilgilenen herkes Nurullah Sağlam'ın başarılı olacağı söylemişti. 

*Başından beri Süper ligde olmalıyız, hedefinde değildik, hala da değiliz.

*Göztepe, Adana Demirspor, Balıkesir ve Karabük bizden çok para harcadı

*Her gün 2 bin 700 öğrenci Gaziantep büyükşehirin tesislerinden faydalanıyor

*Kamil Ocak caddesinde, oradan Milli Egemenlik bulvarına bisiklet yolu yapıyoruz

* Ökkeş Özekşi beyin gündeme getirdiği tesis konusunu dikkate alıyoruz

*4 saha yapacağız Öncelikle Beydilli ve Karacaoğlan'da start vereceğiz

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Başkanı Osman Toprak, belediye olarak spora ve spor altyapısına büyük önem verdiklerini söyledi. 4 semt sahası yapacaklarını söyleyen Toprak, Büyükşehir Belediyespor'un ise transferlerle omurgasının oluştuğunu, bu omurga üzerinden devam etmeyi düşündüklerini söyledi. Toprak, "Takımımızda hakikaten çok kaliteli futbolcular var. Biz transfer yaparken sadece iyi oynayan futbolcu almadık, aynı zamanda  karakter anlamında da düzgün futbolcular olsun istedik" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Başkanı Osman Toprak ile Büyükşehir Belediyespor'u, altyapı projelerini konuştuk.

-Spor yapar mısınız? Futbol oynadınız mı, oynuyor musunuz?

-"Spora yatkınlığım var. İyi bir izleyiciydim. Onun haricinde benim basketbolla ilgim vardı. Fakültede takımdaydım. Futbolda oynadım ama baskette biraz daha aktiftim. Amatörce futbol oynadım. İyi olduğumu söylüyorlardı."


-"Kötü durumda bir takımın başına geçtiniz. İlk işiniz ne oldu?

TEHLİKELİ BÖLGEDEN UZAKLAŞTIK

-"Geçen yıl ilk yarının ortalarında başkan olarak göreve geldim. O dönemde hakikaten takımın durumu çok kötüydü. 4 puanla ligin son sırasında yer alıyordu. Ciddi bir revizyona gittik, hemen bir hoca değişikliği yaptık. Bu değişimle beraber, yeni bir kan tazelenmeyle daha ileri noktalara çıkmaya başladık. İkinci yarının başında da, ara dönemlerde de yapmış olduğumuz transferlerle takıma ciddi katkılar sunduk. En azından tehlikeli bölgeden uzaklaştık. Ligin ortalarında bir yerde ligimizi tamamladık."

-"Sizden önce nasıl bir strateji uygulanmıştı? 

NURULLAH SAĞLAM'IN BAŞARILI OLACAĞI SÖYLENMİŞTİ

-"Nurullah Sağlam o dönem benden önceki başkanın tercihiydi ama ben o dönemdeki başkanı da suçlamıyorum. Gerçekten o gün itibariyle, o dönemde, sporla ilgilenen hangi şahsa sordularsa Nurullah Sağlam'ın Büyükşehir Belediyespor'da başarılı olacağı söylenmişti. Onların uygulamış olduğu strateji tutmadı. Tecrübeli futbolculardan oluşan bir kadro oluşturmak istediler ve onunla hemen hedefe ulaşalım arzusundaydılar, bu olmadı. İlk 8 hafta oldukça kötü gitti, 8 hafta sonunda 4 puan alındı."

-"Sizin stratejiniz ne oldu?

HAKAN HOCA 3-4 İSİM GETİRDİ

-"Sezon başında bir önceki sezonun hatalarını yapmamak adına o dönemki hocamız Hakan Kutlu ile istişareler yapıp takımı gençleştirmek yönünde bir politika izledik. Sağolsun Hakan Hoca da güzel bir kadro oluşturdu. Hakan Hoca bize her bölge için alternatif isimler getirdi. Yani bir bölgede bir kişiye ihtiyaç varsa bize 3-4 isim getirdi, onların üzerinde hocamızla beraber tartışarak kararımızı verdik.

SÜPER LİGDE OLMALIYIZ HEDEFİNDE DEĞİLİZ

-"Özellikle bizim olmazsa olmazımız takımın gençleşmesiydi. Biz bununla beraber hemen süper lige çıkalım, süper ligde olmalıyız, hedefinde değildik, hala da değiliz. Biz takımımızın altyapısını oluşturalım dedik. Yapılmış olan sözleşmeler uzun süreli sözleşmeler, 5 yıllık sözleşmelerimiz var. 2016-2017'de çok fazla transfer yapmadan, aynı kadromuzu oluşturalım, ondan sonraki süreçte de eğer süper lig hedefimiz olursa onunla ilgili çalışma programımızı koyarız diye hedefledik."

-"Büyükşehir Belediyespor bir ara yüksek miktarlarda transferlerle gündeme gelmişti. Neler söyleyeceksiniz?

BÜTÇEMİZ OLDUKÇA MÜTEVAZİ

-"Bu yılki bütçemiz oldukça mütevazi. Diğer takımlara bakıyoruz bir Göztepe, bir Adana Demirspor, bir Balıkesir, Karabük bunlar hakikaten çok büyük bütçeler hazırladılar. Gerçekten çok büyük rakamlar. Bizim en az 5 katımız fazla bütçeleri var."


-"Transfer yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?"

FUTBOLCULARIN KARAKTERİNE DE BAKTIK

-"Transferlerle takımımızın omurgası oluşmuş durumda. Bu omurga üzerinden devam etmeyi düşünüyoruz. Takımımızda hakikaten çok kaliteli futbolcular var. Biz transfer yaparken sadece iyi oynayan futbolcu almadık, aynı zamandada karakter anlamındada düzgün futbolcular olsun istedik. Şu anda takımın içerisinde çok güzel bir uyum var. Bir aile ortamı gibi. herkes birbiriyle dost arkadaş, öyle olunca bu sahaya da yansıyor. Bundan sonraki süreçte inşallah bir çıkış yakalayacağımızı umut ediyorum."

-"Adana Demirspor maçında üzücü olaylar yaşandı. Bundan takım nasıl etkilendi?"

TAKIMIN FİZYOLOJİSİ BOZULDU

-"Şuanki itibariyle  durumumuz çok kötü değil, ama ben özellikle bu noktada çok üzgünüm. Bu son maçımızda dahil olmak kaydıyla hakemlerin yanlış kararları bizi oldukça mağdur ediyor. En son Adana Demirspor maçında da yaşandı, bunu tüm Türkiye kamuoyu duydu, takip ediyor, zaten televizyonda canlı yayınlanmış bir programdı. İki kırmızı kart, bir penaltı ve ilk kırmızı kartında, kale içi olması nedeniyle takımın fizyolojisi bozuldu. Netice itibariyle 2-0 yenildik ve penaltıdan ikinci gol tamamıyla ofsayt olan bir pozisyondu. Ama ben ikinci gole çok fazla takılmadım. Birinci kırmızı kartla beraber zaten takımın kalecisinin oyundan atılmış olması, takımın fizyolojisini bozdu ama buna rağmen güzel bir oyun sergilediler. 9 kişiyle maçı tamamladık. Adana Demirspor'la yaptığımız maç bizim açımızdan ilk 6'ya girme anlamında oldukça önemliydi. Yenmiş olsaydık şu anda 6. sıradaydık. "

-"Hedefiniz nedir?"

TAKIMIN MOTİVASYONU İYİ

-"Bundan sonraki süreçtede inşallah biz en azından bir playoff oynamayı arzu ediyoruz. Hocamızla da görüşürüz, takımın motivasyonu oldukça iyi. Bundan sonraki süreçtede inşallah daha güzel sonuçlar alırız ve kamuoyunda Gaziantep Büyükşehir Belediyespor'u olması gereken noktaya taşıyacağız."


-"Gaziantep'te tesis noktasında sıkıntılar var. Tesis açığını giderme noktasında projeleriniz olacak mı?"

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ BEY DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

-"Tesis noktasında Gaziantep'in eksiklerinin olduğunun farkındayız. Bununla alakalıda ciddi çalışmalarımız var. Ökkeş Bey de gündeme getirmişti. 2016 yılında bizim hedefimiz, Gaziantep'e 4 tane amatör spor kulüplerinin maç yapabileceği standartta saha kazandırmak. Bunun ilkinin ihalesi hemen hemen yapılmak üzere, projesi bitmek üzere. Diğer üçünü de en kısa sürede 2016 yılı içerisinde bitecek şekilde planlıyoruz. Fatma hanımın göreve gelmesiyle beraber amatör spor kulüplerinin 1 yıllık tüm malzemelerini biz veriyoruz. Şehrimizde 76 tane amatör spor kulübü var. Bu 76 kulübün tamamının bir yıllık tüm malzemelerini, katılım bedelleride dahil olmak üzere biz karşılıyoruz. Buna devam edeceğiz, her yıl biz vereceğiz. Amatör spor kulüplerini çok destekliyoruz. " 


-"Büyükşehir olarak spor altyapısı için neler yapıyorsunuz?"

ALTYAPIYA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

-"Biz aslında her ne kadar futbol anlamında ön plana çıkmış olsakta, hem salon sporlarında öğrencilerimiz var hem tekerlekli sandalyede bir takımımız var.  Bunun yanındada yine bu yıl kurmuş olduğumuz bölgesel ligde mücadele eden bir basketbol takımımız var. Onunda altyapısını oluşturuyoruz. Yani biz istiyoruzki Gaziantep kültürde, sanayide, turizmde, gastronomide ciddi bir yerde, marka şehir, spor alanında da markalaşsın. Yani Türkiye'de spor dendiğinde akla gelen illerden bir tanesi olsun. O yüzden de altyapının çok önemli olduğunu biliyoruz. Milli futbolcular çıkaralım diye altyapıya çok önem veriyoruz. 

ÇOCUKLAR TAŞ ATMASIN

-"Bizim ligimizde altyapıya bizden daha fazla önem veren futbol takımı yoktur diye düşünüyorum. Yine bizim yarışmacı gruplarımız var geçen yıl bir grubumuz hariç diğerlerinin hepsinde kendi liginde şampiyon olduk. Bu önemli bir başarı. 
Bizim futbol akademimizde 2 bin 700 öğrencimiz var. Her gün 2 bin 700 öğrenci Gaziantep büyükşehirin tesislerinden faydalanıyor. Bu çok güzel bir rakam. Ve bunların tüm masraflarını da biz karşılıyoruz. Arzu ediyoruzki çocuklar taşı alıp güvenlik güçlerine atmasınlar, taşı alıp kenara koysunlar, 'aman bundan kimse zarar görmesin' bilincinde olsunlar diye onları sokaklardan çekip, bir hobi alanı ilgi alanı yaratıp uğraşsınlar istiyoruz, bütün gayretimiz bu yönde."

-"Ulaşım master planında bisiklet yolları da planlanıyor. Gerek sağlık, gerek trafik açısından iyi bir uygulama olacak, neler söyleyeceksiniz?"

 


KAMİL OCAK'TAN MİLLİ EGEMENLİK'E KADAR TEK YÖN OLACAK

-"Bisiklet kullanımını şehirde yaygınlaştırmak istiyoruz. Yapmış olduğumuz bütün yollara bisiklet yolu koyacağız. En son yapılmış olan 51 Nolu cadde üzerinde 7 km bisiklet yolumuz var. Şehir içinde bisiklet yolarının olması için şu an tek yön çalışması yapıyoruz. Kamil Ocak caddesinde, oradan Milli Egemenlik bulvarına kadar giden kısmı tek yöne çeviriyoruz. Ve bunun bir tarafı bisiklet yolu olacak. 

BİSİKLET DURAKLARI YAPACAĞIZ

-Yine bisikletlerin rahat kullanımıyla alakalı da kiralama yöntemi uygulayacağız. İnsanlar bir noktada bisikletini alacaklar, şehir merkezine geldiğinde bisiklet duraklarına teslim edebilecekleri bir sistem oluşturuyoruz. Yani belli noktalarda duraklar olacak. Alacak bisikleti, şehir merkezine kadar bisikletle gelecek, park edecek, sorumluluktan kurtulmuş olacak, bisikleti yanında taşımak zorundada kalmayacak. Bu Avrupa'da var. Çok cüzi, sembolik bir fiyatla kiralama yapacağız. Bu fiyatı gelir elde etmek amacıyla değil, kimin aldığı belli olsun diye alacağız."

-"Sporun, özellikle futbolun kent ekonomisine katkısının artırılması için neler yapıyorsunuz?"

TRABZON SIRADAN BİR ANADOLU ŞEHRİ

-"Niye futbola bu kadar para harcanıyor, neden bu kadar masraf yapılıyor, bu takımları komple çeksek, belediyelerin futbolla ne işi var? diyenler var. Ben de diyorumki, sokağa çıkın tarafsız bir gözle ilk gördüğünüz vatandaşı çağırın, Türkiye'den 10 tane il sayın deyin. Bu vatandaşın saymış olduğu illerin içinde mutlaka Trabzon var. Neden Trabzon, Trabzon'un nesi var? Trabzon ne tarihi, ne kültürü ne ekonomisi ne sanayisi ile ön plana çıkmış bir şehir. Sıradan bir Anadolu şehri, ama Trabzonspor ile beraber insanların kulağında bir aşinalık oluyor ve Trabzon'u görmek istiyorlar. Oraya para bırakıyorlar. Dolaylı katkısı o kadar çok ki. İşte biz bunun oluşması için gayret sarfediyoruz."

4 TANE SEMT SAHASI YAPACAĞIZ

-"Bunun içinde en önemli konularımızdan biri spor. En az 4 tane semt sahası yapacağız. Bu çok önemli. Şu anda toplamda Gaziantep'te zaten 4 tane saha var. Yüzde 100 artmış olacak. Öncelikle Beydilli ve Karacaoğlan'da iki tane semt sahası yapıyoruz. Bu semt sahaları, amatör spor kulüplerinin oynayabileceği, vatandaşın tamamının kullanabileceği kompleks şeklinde. İtfaiyenin arka tarafında bir kapalı spor salonu yapıyoruz. Altında salon sporları ve diğer sporların yapılabileceği mekanlar olacak. 7, 8.nci ay gibi hizmete sunulacak."

-"Gaziantepspor'un maçlarına gidiyor musunuz?"

GAZİANTEPSPOR'A DESTEK OLUYORUZ

-"Gaziantepsporla hiç bir problemimiz yok. Gaziantepspor'un başarılı olması için biz hakikaten elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Diyaloğumuz şu anda iyi. Birkaç maçına gittik. Onlardan da, yöneticilerden gelenler oluyor. Şehrin rmenfaati kulüplerin başarısına bağlı. Kulüpler başarılı olursa şehir bundan menfaatlenebilir. Dolayısıyla her iki takımın birbirini  arkadan çekmesi değil, iteklemesi gerekiyor."

-"Seyrantepe'de soyunma odası ve temizlik ile ilgili bir sıkıntı yaşandı. Gazete olarak bunu gündeme getirdik. Sorun çözüldü mü?"

SEYRANTEPE GİTTİĞİMİZDE TERTEMİZDİ

-"Seyrantepe'de soyunma odasıyla ilgili sıkıntının nedeni şu. O gün açılmayan iki tane daha soyunma odası var. Hem oynayan takımın hemde bekleyen takımın soyunabileceği mekan mevcut. Bundan sonra orayı da açık tutacaklar. 4'ü açık olsa hiçbir problem yaşanmayacak. Veya takım dışarıda 10 dakika beklemiş olsa. Ancak beklememişler. Acelemi etmişler bilmiyorum. Biz gittiğimizde tertemizdi."

-"Gazianteplilerin spora, futbola ilgileri nasıl?"

TARAFTAR PROBLEMİ YAŞAMAYA BAŞLADIK

-"Gaziantepliler spora yani kamuoyu anlamında ilgili fakat maçı sahada, statta seyretme anlamında çok duyarsız kalıyorlar. Bu hem bizim hem de Gaziantepspor'un problemi. Maalesef passoligin çıkmasıyla beraber her takım taraftar problemi yaşamaya başladı. Bu sadece bizim meselemiz değil ama Gaziantep'te bunu daha fazla yaşıyoruz." 

-"Taraftarı sahaya çekmek için neler yapılabilir?

BAŞARI OLURSA SEYİRCİ GELİR

-"Geçmiş yıllara baktığımızda hem Gaziantepspor hem de Büyükşehir Belediyespor ligde kalayım iddiasıyla lige başlayan ve devam ettiren kadrolar oluşturmuşlar, hedeflerini de o şekilde kurmuşlar. Ama Gaziantepspor'u düşününki ilk 4'e oynuyor. Avrupa'da kendini temsil ettirecek pozisyona geldiğinde o zaman insanlar daha fazla takip edecek. Büyükşehir Belediyespor süper lige çıkma ihtimali arttıkça taraftar artmaya başlıyor ki en son maçımızda güzelde bir taraftar kitlemiz vardı. Ama ben şuna inanıyorum. Gaziantep'te her iki takımımızda hem süper ligde şehrimizi temsil eden Gaziantepspor hem de biz başarı yakaladıkça taraftarın ilgisi ve stada gelişi daha da artacaktır. Başarı olursa seyirci de gelecektir." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum