1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OSB’YE GİDİŞ DÖNÜŞ EZİYETİ
OSB’YE GİDİŞ DÖNÜŞ EZİYETİ

OSB’YE GİDİŞ DÖNÜŞ EZİYETİ

Tuğay kavşağından sonra başlayan güzergahta gidiş ve dönüşlü trafik işkencesi yaşanıyor son günlerde. Karayollarının çalışması nedeniyle yol...

A+A-

Tuğay kavşağından sonra başlayan güzergahta gidiş ve dönüşlü trafik işkencesi yaşanıyor son günlerde. Karayollarının çalışması nedeniyle yol tek şeride indirilmiş ve asıl rezalet de burada başlıyor.. Kilometrelerce kuyruk oluşuyor bu yolda.. Yol genişleyecek, üst geçit yapılacak eyvallah, saygı duyarız.. Ama hem şehirlerarası, hemde OSB’ye gidip dönün servisler ile çok sayıda araç tek şerit ayrılması hiç doğru değil. Alternatif yol düşüncesi yok, ama galiba en trajikomik olanı ise, bu bölümü seri şekilde trafiğe açma gibi aceleleri de yok. Çünkü buradan geçerken görüyorum, sanırım sadece mesai saatleri çerçevesinde çalışan 5-6 işçi var.. Oysa bu kentin Valisi, Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, araç trafiğinin yoğun olduğu bölümünün en çabuk şekilde bitirilmesi için gece gündüz çalışma yapılması için çaba göstermeli.. Nedense kimseden çıt yok.. Durumun vehametini sadece şöyle ifade edebilirim, bu yol yüzünden OSB’deki fabrikaların mesai saatlerini değiştirmek,  servis saatlerinide öne almak zorunda kalıyor. İşçilerin halini düşünün artık..

FATMA ŞAHİN’E SELAM VAR

Türkiye Kent Konseyleri olarak Birliği olarak Ordu’da düzenlediğimiz Büyükşehir’ler Kent Konseyleri çalıştayında, hem Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu hemde Büyükşehir Belediyesi Enver Yılmaz’dan, Fatma Şahin’e selam getirdik, önce o görevimizi yerine getirelim.. 16 Büyükşehir belediyesinin katılımıyla gerçekleşen tematik çalıştayda, kent konseylerinin mevcut durumları ve neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Bu arada yürütme olarak Vali İrfan Balkanlıoğlu bir süre önce geldiği Gaziantep’te Asım Güzelbey’in yaptığı hizmetleri çok beğendiğini söylerken, Fatma Şahin’e de başarılar dileyip selam gönderdi. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da selam gönderdi. Ama doğrusu Enver Yılmaz’ın ev sahipliği bizi çok etkiledi. Hele Çamaş ilçesinde konsey heyetini mehter takımı ile karşılaması ve 2 bin kişilik iftarda birlikte olmamız takdire değerdi. Hemen belirtelim, Sayın Mehmet Aslan’ın Kent konseyine yeni bina diye çırpınıp durmasına, Ordu’yu görünce bir kez daha hak verdim. Çünkü Ordu belediyesi 3 katlı tarihi bir binayı konseye tahsis etmiş.. İnşallah Gaziantep’te de adımıza yaraşır bir Konsey binası olur diyelim ve Ordu’ya teşekkürlerimizi iletelim..

HAYVAN SEVMEYEN, İNSAN SEVER Mİ ?

Bu benim görüşüm.. Sakın kimse alınganlık göstermesin.. İçinde hayvan sevgisi olan her kişi, mutlaka insan sevgisiyle doludur. İnsana saygı da bunun bir parçasıdır. Gaziantep’te CAHİDE diye bir dernek var. Bunların içerisinde doktor ve akademisyenlerin yanısıra, ev kadınları ve gazeteci arkadaşımız da var. Bu derneğin amacı, hayvanları korumak, yaralanan varsa tedavi etmek, beslemek ve iyileştirmek.. Hatta bunların birde ambulansı var. Dövülen, yaralanan, kazaya uğrayan kedi  ve köpekleri hemen sahiplenip onları tedavi ediyorlar. Hatta Gaziantep’te Veterinerlik Fakültesi olmadığından (bu da bu şehrin ve üniversitenin ayıbı) Hatay iline gönderip orada cerrahi operasyonu yaptırıyorlar.. Tanımanızı isterim bu fedakar insanları.. Görmenizi isterim yaptıklarını..Tammed hastanesinin arkasında oluşturulan bir kapalı alanda, yaralı ve hasta hayvanları tedavi ettikleri yeri gidin görün derim. Alın yanınıza hayvan yemini gidin mutlaka görün orasını.. Ben torunum Emir’le yem alıp gidiyorum sık sık. Bambaşka bir dünya var orada..

HACI FEVZİ AKDOĞAN

BUNU NİYE YAPTI ?

Ordu toplantısı dönüşünde CAHİDE ekibinin girişimiyle Nizip Belediyesinin yapmış olduğu barınağın ani bir kararla kaldırılmasına inanın çok üzüldüm. Nizip Belediye Başkanı aynı zamanda Hacca gidip Hacı olan Sayın Fevzi Akdoğan’ın, büyük hayırlar ve dualar aldığı barınağı tekrar kaldırma kararını hangi gerekçeyle verdi bilmiyorum. Eğer bazı münferit şikayetlere veya CAHİDE ile alakası olmayan birkaç kişinin söylemlerine kızarak verdi ise, bunu doğru bulmam. Çünkü karşısında tek muhatap alması gereken çok ciddi bir dernek var. Temennimiz bu hayvanların barınaklarına tekrar kavuşturulması. Hatta bu işte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in duyarlılığı eklenip, CAHİDE ile kentimizdeki hayvanların korunup kollanması, tedavisi ve bakımı için karşılıklı bir mutabakata varılmasıdır.. Yok bu iş bize ağır geliyor denilecekse, o zaman yine CAHİDE ile anlaşıp sevk ve idareyi bu derneğe verip hizmet alınabilir. Yani çözüm istenirse mutlaka bulunacaktır.. Diyeceğim o ki, hayvan sevenler, insanları da sever.. Fazla söze gerek görmüyorum..

MENNAN USTA’NIN ADI CADDEYE VERİLECEK

Geçtiğimiz hafta yazmış ve kaybettiğimiz Mennan Usta’nın adının yaşatılması gerektiğini vurgulamıştım. OSB Başkanı Sayın Cahit Nakıpoğlu hemen aradı ve Mennan Usta’nın adını 5. OSB’de bir caddeye vereceklerini söyledi. Hatta 5. Bölgedeki caddelere rahmetli Mustafa Taşar ve Naci Topçuoğlu’nun da aralarında olacağı bazı önemli şahsiyetlerin adının verileceğini ifade etti. Bizde Sayın Cahit Nakıpoğlu’na bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz..

NE OLUYOR BiZE ?

Gaziantep’te bir dönem Emniyet Müdürlüğü yapan değerli insan Halil Yılmaz şehrimizde yaşanan bir olay için mail göndermiş.. Şehrimiz ile ilgisini kesmeyen ve Gaziantep sevdalıları arasına girmeyi hak eden Sayın Halil Yılmaz’ın bu görüş ve düşüncelerini çok değerli bulduğum için sizlerle paylaşmak istiyorum..Buyrun birlikte okuyalım..

NE OLUYOR BİZE?

İşgal altında iken merkezi Hükümet'ten herhangi bir yardım almadan, sadece toplumsal dayanışma ile işgalci Fransa Birliklerine karşı büyük bir mücadele yürüten ve bu nedenle TBMM tarafından Gazi unvanı ile ödüllendirilen Antep, aynı zamanda büyük bir sanayi şehri olmakla da haklı bir gurura sahip.

Yakın geçmişte pek çok Doğu ve Güneydoğu illerimizde yaşanan olaylar Gaziantep'de gerçekleşmedi çok şükür. Zira biz ilimizde işsizliğin başka yerlere göre daha az olduğunu söylüyor, toplumsal barışımızla övünüyorduk. Ta ki geçen haftaya kadar. Geçtiğimiz hafta televizyonlara yansıyan haber ve görüntülerde, bir yolcu minibüsünde fenalaştıktan sonra indirilip kaldırıma bırakılan bir gencin uzun süre duvarın dibinde can çekiştikten sonra duyarlı vatandaşların haber verdiği ambulansla hastaneye kaldırıldığı yer aldı. Yoğun bakıma alınan bu gencin hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Güvenlik kameralarına yansıyan bu “insanlık ölmüş” dedirten görüntüler de maalesef Gaziantep'imizde kaydedilmişti. Olay, 17 Haziran 2015 günü saat 19.30 sıralarında Ocaklar Mahallesi 16. Cadde üzerinde yaşanmış. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Gaziantep’e giden Halil Cengiz (25), şehir girişinde, bindiği bir minibüsün içinde fenalaşmış, fenalaşan bu şahsı hastaneye götürmesi gereken sürücü, yol kenarında durarak otomatik kapıyı açmış, içerideki başka bir şahıs da, fenalaşan şahsı sürükleyerek minibüsten indirip duvar dibine yaslamış, bir süre bekleyen minibüs daha sonra olay yerinden uzaklaşmış. Bu yetmemiş gibi çevredeki vatandaşlar da duvar dibine bırakılan ve can çekişen gence uzun süre yardım etmemiş. Yaklaşık yarım saat duvar dibinde duran genci nihayet yoldan geçen bazı duvarlı vatandaşlar fark ederek sağlık ekiplerine haber vermiş. Bitmedi, olay yerine giden sağlık görevlileri şahsın başında beklerken ambulanstan inen bayan sağlık görevlisi hastanın yanına bile gitmeden tekrar ambulansa binerek oturmuş. Daha sonra yaka paça kaldırılan genç, ambulansa konularak hastaneye götürülmüş. Yaşanan olay güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedilmiş. Ambulansla hastaneye kaldırılan genç, yoğun bakıma alınmış, yaklaşık 4 saat yoğun bakımda kalmış, ancak gece saat 00.03 sıralarında hayatını kaybetmiş.

Bir düşünelim bakalım; adli tıp raporu sonucu ne olursa olsun bu ölümün sebebi bir hastalık mı yoksa cinayet mi? Peki bize ne oldu? Merhum fenalaştığında içinde bulunduğu minübüsün şöförü, onu sürükleyerek yere indiren kişi, minübüsün yolcuları, o kaldırımdan gelip geçenler, o yolda araba kullananlar, müdahale etmeden ambulansa tekrar binen sağlık görevlisi, biz, hepimiz, yapmamız ya da yapmamamız gereken bazı şeyler yokmuydu? Mesleğini profesyonelce yapmayanlar yanında insanlığının gereği olan yardım ve ihbar görevini yerine getirmeyenlerin, hatta hepimizin vicdan muhasebesi yapmak gerekmiyor mu? Üstelik Gazi Şehir'de, üstüne üstlük olayın yaşandığı Ramazan ayında!  Halil YILMAZ

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.