1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OSB'de elektriğe zam uyarısı
OSB'de elektriğe zam uyarısı

OSB'de elektriğe zam uyarısı

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, sanayi bölgesinde uygulanan elektrik zammı ve doğalgaz santrallerine yapılan kısıtlamanın sanayicileri zor durumda bırakacağını söyledi.

A+A-

Arıkan,  "Özellikle organize sanayi bölgelerindeki birçok üretim tesislerinin elektrik tüketimleri 50 milyon khW altında olmasına karşın, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü üzerinden tüketim rakamı belirlendiği için işletmeler büyük tüketici gibi maalesef cezalandırılmış konumuna düşmektedir" dedi.

1 NİSAN'DAN İTİBAREN UYGULANIYOR

Arıkan 1 Nisan'dan itibaren uygulamaya geçilen  ‘son kaynak tedarik’ adı altındaki  yeni elektrik tarifesi ile sanayicilerin faturalarını ödediğini belirtti. Yaptıkları araştırmada OSB bünyesindeki işletmelerde elektrik faturalarına yüzde 20-25 oranında zam geldiğini ve tarifenin sanayiciyi zor durumda bıraktığı vurgulayan Arıkan, bu duruma çözüm bulunması istedi. 

YÜKSEK TÜKETİMLİ ABONELER 

"Artık, 50 milyon kilovatsaat ve üzerinde elektrik kullanan sanayi kuruluşları yüksek tüketimli aboneler olarak kabul edilecek ve ‘son kaynak tedarik’ tarifesiyle faturalandırılacaklar" diyen Arıkan, "Bu tarifede elektrik satış fiyatı; piyasadaki elektrik fiyatı ile yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizmasının birim maliyeti esas alınıp, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık açıklayacağı katsayı ile çarpılarak belirlenmektedir. Bununla birlikte, Sanayicilere daha ucuz elektrik verebileceğini düşünen firmaların, sözleşmelerinin iyi okunması,  bunu nasıl sağlayacaklarının detaylı olarak açıklanması gerekliliğini hatırlatmak isteriz" 

DOĞALGAZ SORUNU

Sanayi bölgelerinde diğer bir sorununun ise elektrik üreten kojenerasyon santrallerindeki doğalgaz olduğunun altını çizen Arıkan, "Bu santrallerde, doğalgaz kapasite sınırlaması getirileceğini meslektaşlarımız dile getirmektedir. Bu beyan resmi olarak hiçbir tüketiciye bildirilmemiştir. Sanayicimiz kojenerasyon santrallerini çalıştırıp çalıştırılmayacağını elektrik fiyatlarının ancak stabil olması ile karar verebilir. Bundan dolayı, Kojenerasyon tesislerinde doğalgaz kısıtlamasına gidilmesisanayici tarafından kabul edilemez bir durumdur. Kojenerasyon tesislerinin doğalgaz tüketimleriningerçek kapasiteleribelirlenirse sanayicinin sorunu ortadan kalkacaktır, doğalgaz temininde kısıtlamaya gidilmeyecekti" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.