1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ortak akıl FISTIK için görüştü
Ortak akıl FISTIK için görüştü

Ortak akıl FISTIK için görüştü

Antepfıstığına tarımsal ürün teşvikinin verilmesi için Gaziantep Ticaret Borsasının koordinesinde güç birliği yapan Gaziantepli Oda ve Borsa...

A+A-

Antepfıstığına tarımsal ürün teşvikinin verilmesi için Gaziantep Ticaret Borsasının koordinesinde güç birliği yapan Gaziantepli Oda ve Borsa Başkanlarının yanı sıra konuya destek veren Gaziantep Milletvekillerinden oluşan ‘Ortak Akıl Heyeti’ Ankara’ya çıkarma yaptı.

Antepfıstığı üreticileri ve işletmecilerinin son yıllarda yaşadığı sorunlarının bir rapor halinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sunulduğu görüşmede, Gaziantep heyeti antepfıstığına teşvik istemini bir kez daha dile getirdi. Antepfıstığı sektöründe  yaşanan sorunların ele alındığı toplantıda,  teşvik konusunun da tekrar gözden geçirilmesi için Ortak Akıl Heyeti ve Tarım Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir araştırma komisyon kurulmasına karar verildi.

KİMLER KATILID ?

TBMM gerçekleştirilen toplantıya, Milletvekilleri Hüseyin Çelik, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Ali Şahin, Derya Bakbak, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu,Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu,Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt ve Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı katıldılar. Antepfıstığı  üreticilerinin sorunlarını ve beklentilerini bir rapor halinde Tarım Bakanı Mehdi Eker’e sunan GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, fıstığın bölge ekonomisi için önemine değindi.

CİDDİ SIKINTILAR VAR

Antepfıstığının Gaziantep başta olmak üzere Türkiye'nin 27 farklı il ve ilçesinde yaklaşık iki yüz bin kişiye ekmek kapısı olduğunu hatırlatan GTB Başkanı Tiryakioğlu, fıstığın tarımsal ürün destekleme programının dışında kalmasından dolayı üretici ve işletmecilerinin ciddi sıkıntılar yaşadığını  ifade etti. Antepfıstığında ürün rekoltesinin belirlenememesinden dolayı oluşan spekülatif fiyat dalgalanmalarının bir çok sektörü olumsuz etkilediğini ve bu durumun son yıllarda stokçuluğun  artmasına neden olduğuna dikkat çeken Tiryakioğlu, ” Fıstığımızın üretim miktarının artırılarak ülke ekonomisine olan katma değerinin istenen seviyeye çıkarılması için en önemli atılımı Antep fıstığı ürününe prim desteği verilmesi olarak görmekteyiz.  Antep fıstığının son yıllarda uygulanmaya başlanan tarım havzası destekleme modeli içerisinde yer alması, stokçuluğun önüne geçilerek ürünün kayıt altına alınmasını sağlayacaktır “ dedi.

ÇELİK MEMNUN KALDI

Toplantıda antepfıstığı için ortak akıl heyeti kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik ise, gelişen Gaziantep gerçeğinin arkasında, herhangi bir sorun karşısında, şehrin hep birlikte,  tek yürek  olarak ortak hareket edebilme kabiliyetinin  yattığını söyledi. GSO Başkanı Adil Konukoğlu ve GTO Başkanı Eyüp Bartık’da konuşmalarında Gaziantep şehrinin ismini taşıyan antepfıstığının tanıtımı ve geleceğe taşınması noktasında yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini kaydettiler.

MÜZAKERE EDİLECEK

Antepfıstığının gerek bir sanayi ürünü olarak işlenmesi, gerek zengin bir besin kaynağı olması, gerekse de ülkeye  sağladığı ekonomik girdilerinden dolayı önemli bir ürün olduğuna vurgu yapan Bakan Eker ise , Antepfıstığına ürün desteği konusunda kendilerine gelen bu talebin Gaziantep Ortak Akıl Heyeti ile Tarım Bakanlığı müsteşar ve uzmanlarından oluşacak  bir komisyon tarafından müzakere edilebileceğini söyledi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.