1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ORGANİZE'NİN ARKASINDA 5.5 MİLYON METREKARELİK ALAN
ORGANİZE'NİN ARKASINDA 5.5 MİLYON METREKARELİK ALAN

ORGANİZE'NİN ARKASINDA 5.5 MİLYON METREKARELİK ALAN

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, imar, plan, arsa ve ulaşım master planının tamamlanmak üzere olduğunu ve planın büyük bir yol haritası olacağını...

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, imar, plan, arsa ve ulaşım master planının tamamlanmak üzere olduğunu ve planın büyük bir yol haritası olacağını söyledi. Meclis toplantısında konuşan Şahin, Kuzey Gaziantep projesini açıkladı ve TOKİ Başkanı'nın Gaziantep'e gelerek yeni Gaziantep projesini anlatacağını söyledi.  Mecliste ayrıca Celal Doğan'ın adını taşıyan Arıl Mahallesindeki bulvarın adının "Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane", Akkent Mahallesi'ndeki 416 numaralı caddenin adının ise "Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız" olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

ARTIK PLAN KONUŞACAK

 

Bundan sonraki süreçte hazırlanan planın söyleyeceği şeylere göre gereğinin yapılacağını belirten Şahin, "Kuzey Gaziantep önemli bir proje. Organize'nin arkasında 5.5 milyon metrekarelik bir alan. Aslında toplamda 8 milyon metrekarelik bir alan. Bu konuda TOKİ ile ciddi bir çalışmalar yaptık. Kısacası yeni bir kent, yeni bir şehir kuruyoruz" dedi. 

 

SENİN, BENİM DEDİĞİM DEĞİL

 

"Yeni şehir ne demek, nasıl kuracağız" diyen Şahin, "Burada benim senin ne dediğin önemli değil. Kuracağımız yeni şehirde herşey olacak. Merkeze gelmeye ihtiyacı olmayacak şekilde bütün ihtiyaçlar karşılanacak. Bu konuda kentsel tasarımla ile İstanbul TOKİ ekibi yaklaşık 10 kişilik teknik ekiple çalışma yapıyor. TOKİ Başkanı gelip burada nasıl bir şehir olacak onların hepsini anlatacak. Bunu çok önemsiyoruz" diye konuştu. 

ŞEHİDİN İSMİ VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi, Celal Doğan Bulvarı'nın adının "Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane" olarak değiştirilmesine karar verdi. Kentteki başka bir caddenin adı da "Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız" olarak değiştirildi. Suriye sınırında terör örgütü IŞİD kontrolündeki bölgeden açılan ateşle şehit olan Astsubay Mehmet Yalçın Nane'nin doğduğu Arıl Mahallesi'nde yaşayanlar tarafından başlatılan imza kampanyası, belediye meclisinde görüşüldü.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olan HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan'ın adını taşıyan Arıl Mahallesindeki bulvarın adının "Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane", Akkent Mahallesi'ndeki 416 numaralı caddenin adının ise "Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız" olarak değiştirilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu topraklar için gözünü kırpmadan canını veren asker ve polislerin isimlerini ölümsüzleştirmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda Şehit Astsubay Mehmet Yalçın Nane'nin doğduğu Arıl Mahallesi'ndeki bulvara şehidin adının verilmesi noktasında talep geldiğini belirten Şahin, "Söz konusu mahallede yaşayanlar, Celal Doğan Bulvarı'nın adının değiştirilmesi için imza kampanyası başlatmıştı. Mahallede yaşayanların yüzde 85'inden fazlasının imzasının bulunduğu dilekçeler bize ulaştırıldı. Biz de bu talebi meclisimize taşıdık" dedi.

KIRKAYAK PARKI ELDEN GEÇİYOR

Başkan Fatma Şahin, "Kırkayak parkının dokusunu rahatsız edecek işlemlerden çıkıp, yeşil alanı ve Yüzüncü yıl bağlantısını sağlayacak bir yeşil alan yapacağız" dedi. Mecliste konuyla ilgili bilgi veren Şahin, "Kreş desteği çok önemli bu hükümetimizin de kendi perspektifi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda da yeni belediye kreşlerinin açılması bizim içinde önemli bir projeydi. Bu konuda yaptığımız çalışmada şu ana kadar 626 çocuğumuzun bu kreşlerde eğitim almasını sağladık. Biliyorsunuz kırkayak parkının içerisindeki bitmek üzere olan kreşimizi bu sezona yetiştiriyoruz. Önündeki eski kreşimizide yıkıyoruz, kırkayak parkının dokusunu rahatsız edecek işlemlerden çıkıp yeşil alanı ve Yüzüncü yıl bağlantısını sağlayacak bir yeşil alan yapacağız. Yine bu bizden önce başlayan bir çalışmaydı güçlü bir şekilde bu çalışmalara devam ediyoruz" dedi.

48 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı 1. Dönem Toplantısı Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı 1. Dönem Toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında süren toplantıda 48 madde oy birliğiyle kabul edildi. Oy birliğiyle kabul edilen 48 maddenin ardından Başkan Şahin, yapılan çalışma ve projeler hakkında bilgi verdi. Sunum şeklinde yapılan bilgilendirmede Fatma Şahin, “Sosyal projeler, yeni belediye kreşleri, aşevleri, günlük 3 bin kişilik çorba çeşmesi, Gasmek, üniversite destek kursları, sağlık, gıda bankası, imar ve şehircilik çalışmaları, kültürel miras projeleri, konak restorasyonları, aracılığa destek, enerji yönetimi, tarımsal faaliyetler, engelli dostu camiler, Kuzey Gaziantep 50 bin konut projesi, Güllüce kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı, aydınlar mahallesi rezerv alanı, Güzelyurt sosyal konut yapımı, köprülü kavşak çalışmaları, jandarma 35 metrelik yol açılması, Gazimuhtar Paşa Bulvarı sağlıklaştırma, Şahinbey Perilikya sosyal tesis yapımı, TCDD lojman yapımı, kültürel etkinlikler, Eyüpsultan taziye ve kurs yapımı, sosyal market yapımı, Kanser Erken Teşhis Merkezi, kent genelinde yaya üst geçitleri revizyon yapım işi, Çaybaşı besi organize padok yapımı, ilçe taziye evleri yapım işi, halı sahalar, yol ve asfalt çalışmaları (587 KM), yeşil alan projeleri, parklar, Islahiye Kent Meydanı yapım işi, Safari Parkı, Fıstık Parkı, Bedesten Çınarlı Meydanı, Hamam Müzesi, Nizip Çayı, alt yapı çalışmaları, kale teras teşhir tanzim projesi” konularına değindi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum