1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Organizede kuralar çekiliyor
Organizede kuralar çekiliyor

Organizede kuralar çekiliyor

ORGANİZE Sanayi Bölgesi'nde 5. Orga-nize Sanayi Bölgesi için parseller belir-lendi ve 1 aya kadar sanayicilere

A+A-

ORGANİZE Sanayi Bölgesi'nde 5. Orga-nize Sanayi Bölgesi için parseller belir-lendi ve 1 aya kadar sanayicilere kurayla yer dağıtımının yapılacağı öğrenildi… Bu arada Türkiye'de geçen yıl tüketilen elektriğin yüzde 1,2'si Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde kullanıldı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 770 firmada 100 binin üzerinde kişiye istihdamın sağlandığı Organizede Başkan Cahit Nakıboğlu, dört organize sanayi bölgesiyle hizmet verdiklerini, kısa süre içinde 5'incisinin de hizmete gireceğini söyledi. Nakıboğlu, söz konusu OSB'de 200 firmanın faaliyet göstereceğini, arsa tahsisi için beklenenin üzerinde talep aldıklarını ifade etti.

KURA ÇEKİLECEK

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde parsellerin belirlendiğini, 1 aya kadar sanayicilere kurayla yer dağıtımının yapılacağını söyledi. 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam alanın 11 milyon metrekare olduğunu, bu alandan sosyal tesis ve yeşil alanların düşüleceğini belirten Cahit Nakıboğlu, “Sanayicilerin yer talepleri ise 20 milyon metrekareyi geçti. 1000’den fazla sanayici 5. Bölgeye arsa için başvuruda bulundu. Ancak biz bu taleplerin ancak 350’sini karşılayabileceğiz” dedi.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

5. Organize Sanayi Bölgesinde altyapı çalışmalarının Şubat ayında başlayacağını ifade eden Cahit Nakıboğlu, arsa fiyatlarının ise altyapı bedelleri hesaplandıktan sonar belirleneceğini belirtti. Nakıboğlu, “Kamulaştırmada 1 metrekare yer için 15 dolar ödendi. Biz kamulaştırma bedelinin yanısıra altyapı giderlerini de hesap edip, ortaya bir metrekare fiyatı çıkaracağız” diye konuştu. Nakıboğlu, 3. Organize Sanayi Bölgesinde elektrik hatlarının yer altına alındığını da sözlerine ekledi.

ELEKTRİK TÜKEMİNDE ÇOK İYİYİZ

Nakıboğlu, OSB'de 2012 yılında 3 milyar 10 milyon 513 bin518 kilovat elektrik, 279 milyon 660 bin 118 metreküp doğal gaz ve 6 milyon 34 bin 734 ton su kullanıldığını söyledi. Dört organize sanayi bölgesiyle hizmet verdiklerini, kısa süre içinde 5'incisinin de hizmete gireceğini belirten Nakıboğlu, söz konusu OSB'de 200 firmanın faaliyet göstereceğini, arsa tahsisi için beklenenin üzerinde talep aldıklarını ifade etti.

6'NCI BÖLGE İÇİN BEKLİYORUZ

6'ncı OSB'nin de Gaziantep-Kilis arasında kurulacağını kaydeden Nakıboğlu, bunun için Kilis-İskenderun yolunun yapılmasını beklediklerini dile getirdi. Organize sanayi bölgesinin altyapısının yatırımlarda etkili olduğunu anlatan Nakıboğlu, "Sanayicinin birinci isteği su, elektrik ve doğal gazdır. Bunların hepsi bölgemizde mevcut. Geçen yıl Türkiye'nin elektrik tüketiminin yüzde 1,2'si Gaziantep OSB'de kullanıldı. Bu kadar elektrik kullanımında yüzde 100 tahsilat yapıyoruz ve kayıp kaçak da yok. Doğal gaz ve su kullanımı da her yıl artıyor"

SANAYİ MERKEZİ HALİNE GELDİ

Cahit Nakıboğlu, Gaziantep'in sanayi merkezi haline geldiğini, birçok iş kolunda 100 bin kişiyi istihdam ettiklerini söyledi. İşçi sıkıntılarının da eskiye göre azaldığını aktaran Nakıboğlu, kalifiye eleman yetiştirmek için önce meslek yüksek okulu açtıklarını, şimdi de lise açacaklarını belirtti. Meslek yüksek okulunda ihtiyaç duyulan bölümlerin faaliyete geçtiğini söyleyen Nakıboğlu, "Kalifiye elemanları meslek yüksek okulundan alıyoruz. Şimdi bunun lisesini kuruyoruz. Liseyi de 2. organize sanayi bölgesine yapıyoruz. Lise OSB'ye hizmet verecek. Müdürü ve öğretmeni biz alacağız. Bu okulda da birinci sınıf öğrenci yetiştireceğiz. Devlet de bu çalışmamıza desteği olacak. Lisemiz 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında hizmete girecek. Bunlar bizim başarımızdaki küçük detaylardır" dedi.

KREŞ YAPIYORUZ

Meslek yüksek okulunda öğrenim gören öğrencilere iş garantisi verdiklerini anlatan Nakıboğlu, bölümlerini yüksek puanla kazanan 10 öğrenciye de burs verdiklerini dile getirdi. Nakıboğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da 5 organize bölgesinde de çalışan anneler için kreş yaptığını, inşaat çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.