1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ON KİŞİDEN ALTISININ KENDİ EVİ VAR
ON KİŞİDEN ALTISININ KENDİ EVİ VAR

ON KİŞİDEN ALTISININ KENDİ EVİ VAR

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünün yaptığı açıklamada Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2015 yılı sonuçlarını değerlendirdi.

A+A-

 Açıklamada sonuçlara göre her on kişiden altısının kendisine ait bir konutta oturduğu bildirildi.

Araştırma sonuçlarına göre kurumsal olmayan nüfusun yüzde 60,4’ü kendilerine ait bir konutta, yüzde 23,3’ü kirada, yüzde  1,4’ü ise lojmanda oturdu.  Diğer taraftan, oturdukları konuta sahip olmadığı halde kira ödemeyen nüfusun oranı ise yüzde  14,8 oldu.

Nüfusun yüzde 39’unun konutu tamir veya bakım gerektirdi

Sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçeveleri vb. problemi olan konutta yaşayanların oranı %39 iken odaların karanlık olması veya yeterli ışık alamaması problemi yaşayanların oranı %20,6 oldu. Nüfusun %16,8’i, komşularından veya sokaktan gelen gürültü problemi yaşadığını belirtti. Araştırma sonuçlarına göre, oturduğu çevrede; trafik veya endüstrinin neden olduğu hava kirliliği, çevre kirliliği veya diğer çevresel problemler yaşadığını belirtenlerin oranı %24,2 iken suç veya şiddet olayları ile yoğun bir şekilde karşılaştığını belirtenlerin oranı %11,3 oldu.

Nüfusun çoğu ısınma ihtiyacını karşılayabildi

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada nüfusun %84,1’inin ısınma ihtiyacını karşılayabildiği belirtildi.  Araştırma sonuçlarına göre, konutunun izolasyonundan dolayı ısınamama sorunu yaşayanların oranı %43 iken evinin ısınma ihtiyacını ekonomik olarak karşılayamadığını belirtenlerin oranı %15,9 oldu. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.