1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okullarda şiddet artıyor !.
Okullarda şiddet artıyor !.

Okullarda şiddet artıyor !.

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik 2007-2008 eğitim öğretim yılı başlayalı henüz bir ay olmasına rağmen okullardan şiddet haberlerinin...

A+A-

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Bozgeyik 2007-2008 eğitim öğretim yılı başlayalı henüz bir ay olmasına rağmen okullardan şiddet haberlerinin artarak gelmeye başladığını ifade etti. Bozgeyik son bir ayda ölüm ve yaralanmalı olmak kaydı ile 23 şiddet olayının yaşandığını kaydetti.

Bozgeyik, sendika olarak 17 Eylül-17 Ekim tarihleri arasında okullarda meydana gelen ve yansıyan şiddet haberleri ile ilgili olarak yaptıkları araştırma sonucuna göre okullarda şiddetin artarak devam etiğini görüldüğünü açıkladı. Geçtiğimiz bir ay boyunca basına yansıyan, okullar ve okul çevresinde meydana gelen şiddet olaylarının dökümüne bakıldığında şiddetin boyutlarının hız kesmediğinin anlaşıldığını vurgulayan Bozgeyik, şiddet olayları şöyle açıkladı:

ŞİDDET OLAYLARI İLKÖĞRETİME KADAR İNDİ

"İlköğretim okullarında öğrenciden öğrenciye 8 şiddet olayı olmuş; bu olayların 4'ü bıçakla yaralama, 4'ü de darp biçiminde gerçekleşmiştir. İlköğretim okullarında öğrenciden öğretmene 2 darp olayı, öğretmenden öğrenciye 2 dövme olayı yazılı basına yansımıştır. Yine bir ilköğretim okulu bahçesinde servis araçları şoförlerinin arasında çıkan kavgada 1 ölüm, 1 yaralanma meydana gelmiştir. Ortaöğretim kurumlarında ise öğrenciden öğrenciye 6 olay (kavga, yaralama), öğretmenden öğrenciye 3 olay ı basına yansımıştır."

ÖNLEM ALINMAZSA EĞİTİM ÖĞRETİMDE OLUMSUZ ETKİLENİR

Okullarda yaşanan şiddet olayları yazılı basına yansıyanlarla sınırlı olmadığı, her gün ilköğretim ve ortaöğretim okullarında onlarca şiddet olayı yaşandığın kaydeden Mehmet Bozeyik, bu olaylar çocukların ve gençlerin psikolojisi kadar, eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı işlemesini de tehdit ettiğine dikkat çekti. Okullarda yaşanan şiddet olaylarının önlenmesine yönelik acil çözümler üretilmediği takdirde büyümesinin önüne geçilemeyeceğini belirten Bozgeyik, "İlköğretim okulları ve liselerde artan öğrenci kavgaları, öğretmenlerin öğrencilere, öğrencilerin öğretmenlere yönelik şiddet uygulaması gibi olaylar artık olağan karşılanmaya başlanmıştır. Şiddetin olağan bir olaymış gibi karşılaşılması, şiddete karşı mücadeleyi olumsuz etkileyecektir" dedi.

İŞSİZLİK, KÜLTÜREL YOZLAŞMA, YABANCILAŞMA ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Şiddet olaylarının sonuçlarını tartışmaktan çok nedenlerini sorgulamak gerektiğini belirten Bozgeyik, "Özellikle son yıllarda toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve yoksullaşma oranının artması, göç nedeniyle başta büyük kentler olmak üzere çeşitli yerleşim birimlerinde oluşan kontrolsüz yapılaşma ve yerel düzeyde kendi yönetim düzeneklerini oluşturan mafya benzeri grupların sayısındaki artış, işsizlik, kültürel yozlaşma ve yabancılaşma, kalabalık sınıflar; yazılı basının ve görsel medyanın şiddet unsurları içeren programlarındaki artış, okullarda şiddeti besleyen en önemli nedenler arasında gelmektedir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.