1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullar açıldı, trafik keşmekeş
Okullar açıldı, trafik keşmekeş

Okullar açıldı, trafik keşmekeş

Türk-Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Gaziantep'te bu eğitim-öğretim döneminde de öğretmen, derslik, hizmetli açığı gibi makro dengedeki...

A+A-

Türk-Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Gaziantep'te bu eğitim-öğretim döneminde de öğretmen, derslik, hizmetli açığı gibi makro dengedeki sıkıntıların devam ettiğini, buna trafik yoğunluğunun da eklendiğini söyledi. 

Gaziantep'te 565 bin öğrenci, 20 bin öğretmen olduğunu belirten Bekir Avan, "Gaziantep'teki okul ve derslik sayısı yetersiz.  Bursa'nın 545 bin öğrencisi var, 29 bin öğretmeni var. Bursa'da 1400 okul var, Gaziantep'te 1100 okul var. Gaziantep'te ortaokularda sınıf mevcudu 40. Genel orta öğretimde 37, mesleki ve teknik liselerde 41. Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bursa'da derslik başına düşen öğrenci sayısı 20'lerde. Adana, Antalya, Kilis, Mersin Gaziantep'ten iyi durumda. Antalya'nın 422 bin öğrencisi var 1448 okulu var, 26 bin 420 öğretmeni var. Adana 473 bin öğrencisi var 1642 okulu var, 23 bin 700 öğretmeni var" dedi. 

 

GAZİANTEP ÇOK GERİLERDE

 

Gaziantep'te normal eğitime geçilmesi halinde en az 10 bin öğretmen açığı bulunduğunu, yüzlerce okul, yine 7-8 bin derslik açığının olacağını söyleyen Avan, "Gaziantep'te halı hazırda 4500 derslik olduğu halde öğretmen açığı var. Açık, ücretli öğretmenle giderilmeye çalışılıyor. 4 binin üzerinde ücretli öğretmenle açık giderilecek. Gaziantep diğer illere kıyasladığımız okul ve derslik açığı açısından kötü durumda. Gaziantep'teki okullarla, Türkiye'deki eğitim öğretimde başarıyı yakalamış diğer illerin dengelerine baktığımız zaman Gaziantep maalesef çok çok gerilerde" dedi.

 

BATAKLIKLARI KURUTUN

 

Gaziantep'te okulların güvenliğinin olmadığını, uyuşturucu batağına düşmüş durumda olduğunu öne süren Avan, "Valiliğin, içişleri bakanlığının, milli eğitimin, valiliğin, okul ve çevrelerinde uyuşturucu satışlarını önlemelerini istiyoruz. Yıllardır bu duruma isyan ediyoruz, yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Yaz tatilinde velilerle çok sayıda görüşmeler yaptık. Veliler çocuklarını okullara ve çevrelerine emanet edemeyecek hale geldiler. Veli çocuğunu okula gönderiyor, çocuk okul dışına çıktığında veli, polis gibi çocuğunu takip etmek durumunda kalıyor. Okul çevrelerinde uyuşturucu satanlara karşı yeterli mücadele yapılmalı. Gaziantep uyuşturucunun en küçük yaşlara indiği şehirler arasında. Gaziantep'te gençliğimizi uyuşturucu tuzağına kurban etmemeliyiz. Her okula bir polis vermeyi düşünüyorsunuz ama önce bataklıkları kurutun. Devlet, valilik, emniyet görevini yapsın, bizde sendika olarak bu olayın takipçisiyiz" dedi.

 

İNŞAAT BİTTİ, OKUL HALA AÇILMADI

 

Geçen seneden bu yana inşaatında sıkıntı yaşanan okullar olduğunu belirten Bekir Avan şunları söyledi:"Örneğin Karataş'ta Kadooğlu petrolun ön tarafında Dumlupınar Anadolu lisesinin karşısında bir okul var. Geçen yıl bitti hala eğitim-öğretime açılamadı. Bunun gibi açılamayan, problemli olan çok sayıda okul var.  Sorun inşaat firmasında mı, başka yerde mi kaynaklanıyor? Evet Gaziantep'te okul yapılıyor. Çok ihtiyacı var. Problemi olan açılamayan okullar var. Okullaşma oranında bir iyileşme var ama asla ve asla yeterli düzeyde değil. Okul, derslik, öğretmen açığı, hizmetli temizlikçi eleman sıkıntısı var. sıvası camları takıldı. hangi müteahhitler bunlar."

 

ESKİDEN 1'DEN 8'E KADAR ÖĞRENCİ AYNI OKULDA OKUYORDU

 

2011 yılında geçilen 4+4+4'ten dolayı trafiğin felç olduğunu belirten Avan şöyle konuştu:"Bu yanlış bir sistem. Gaziantep'in zaten bir trafik problemi var.  Bu sistemle beraber trafik keşmekeşi ortaya çıktı. Eylül ayından Haziran ayının ortalarına kadar trafik yoğunluğu devam ediyor. Eskiden öğrenci 1'den 8'e kadar kendi mahallesindeki okulda okuyordu. Ancak bu sistemden sonra bir mahallede tek bir okul binası varsa o okul binası ya ortaokul, ya ilkokul oldu. Sadece iki bina olan yerlerde sorun olmadı. Mahallenizdeki okul ortaokul olduysa çocuğunuzu mecburen İlkokula daha uzak bir mahalleye gönderiyorsunuz. Eskiden Anadolu liseleri normal liseler vardı. Temel liselerin kapanmasıyla çocuk kendi mahallesindeki okula gidemiyor. Çocuklar mahalleden mahalleye savruluyor. Şu an taşınan öğrenci sayısı ve servisler de Gaziantep'te artmış durumda. İlk, orta, lisede ulaşım taşımalı servisle yapılıyor. Bu sistem hem aile bütçesine, hem de trafiğe olumsuz etki yapıyor."

 

GÜVENLİK PROBLEMİ ORTAYA ÇIKTI

 

Bu sistemle beraber trafik keşmekeşinin de ortaya çıktığını, Eylül ayından Haziran ayının ortalarına kadar trafik yoğunluğunun devam ettiğini dile getiren Avan, bu sorunun çözümü için milli eğitim ve belediyelere önemli görevler düştüğünü söyledi. Avan, "Daha ucuz toplu taşıma modeli geliştirilmeli. Servis araçlarının sayısı azaltılmalı. 50 kişiyi bir toplu taşıma aracı yerine 5 araçla taşırsanız trafik tıkanır. Gerekirse kamulaştırma yapılarak aynı mahalleye hem ilkokul, hem ortaokul yapılmalı. Belediyelerin trafik işinin üzerine daha çok eğilmesi gerekiyor. Şehrin trafiğinin sıkıntılı olan yerleri daha sıkıntılı. Belediyenin bu konuya eğilmesi ve çözümler üretmesini bekliyoruz, bu da zor değil. Aksi halde sürekli kazalar, yaralanmalar, ölümler olabilir. İşin bir de güven noktası var. Öğrencinin bir yerden bir yere gitmesi güvenlik problemini de ortaya çıkardı. Veli ya çocuğuyla yürüyor ya servise veriyor. Toplumun zihinsel olarak da rahatlaması lazım" şeklinde konuştu.

 

BELEDİYE ÇÖZÜM ÜRETMELİ

 

Belediyeden trafik konusuna eğilerek çözümler üretmesini beklediklerini dile getiren Avan, "Bir mahallede tek bir okul binası varsa o okul binası ya ortaokul, ya ilkokul oldu. Ancak iki bina olan yerlerde sorun yüzde 30 çözüldü.  Daha ucuz toplu taşıma modeli geliştirilmeli. Servis araçlarının sayısı azaltılmalı. 50 kişiyi bir toplu taşıma aracı yerine 5 araçla taşırsanız trafik tıkanır. Gerekirse kamulaştırma yapılarak aynı mahalleye hem ilkokul, hem ortaokul yapılmalı. Belediyelerin trafik işinin üzerine daha çok eğilmesi gerekiyor. Şehrin trafiğinin sıkıntılı olan yerleri daha sıkıntılı. Belediyenin bu konuya eğilmesi ve çözümler üretmesini bekliyoruz, bu da zor değil. Aksi halde sürekli kazalar, yaralanmalar, ölümler olabilir. İşin bir de güven noktası var. Öğrencinin bir yerden bir yere gitmesi güvenlik problemini de ortaya çıkardı. Veli ya çocuğuyla yürüyor ya servise veriyor. Toplumun zihinsel olarak da rahatlaması lazım" dedi.

 

VALİ ATA, KARA NOKTAYI AÇIĞA ÇIKARDI

 

Vali Erdal Ata'nın Gaziantep'te eğitimde kara noktayı açığa çıkardığını söyleyen Avan, "Eskiden derslik açığı daha az gösterilirdi. Bunu Vali Erdal Ata değiştirdi. Eğitim noktasında kara noktayı açığa çıkardı. 2400 öğretmen açığı var diyenlere karşı, Vali Erdal Ata, 9 bin 300 derslik açığı var dedi. Daha öne her şey güllük gülistanlık gösterilirdi. Standart düşüklüğü nedeniyle ne öğretmen, ne öğrenci, ne de velide huzur var. Gaziantep'e birşeyler yapılıyor ancak yeterli değil. Eğitim çalışanlarının ayrımcılıktan kurtulması gerekiyor. Eğitimdeki siyasallaşma çalışma barışının bozulması devam ediyor" dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum