1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
Gaziantep'teki Seçim
sonuçları nasıl olur

Geçtiğimiz gün bu işlerden iyi anlayan deneyimi olan bir dostumla oturduk ve genel seçimlerde Gaziantep'ten çıkabilecek tabloyu konuştuk. Elimize kağıdı kalemi aldık hesap makinasını önümüze koyduk. Haziran'da AK Parti, CHP ve MHP'nin kaç milletvekili çıkaracağını tesbit etmeye çalıştık..
Tabii bunları yaparken, partilerin şimdiki durumlarıyla seçimlere kadar ki yüzdelik oy oranlarını en azami biçimde göz önünde bulundurduk.. Üç partinin alabilecekleri yüzde 85-90 oy hesabını ayırdık, diğerlerini de hesaplayarak sonuç çıkarmaya çalıştık..
Bayağı uğraştık ve nihayetinde üç farklı sonuç çıkardık.. Buna göre AK Parti 7 garanti, 8 olabilir ama 9 iyi rakam, CHP 2 garanti 3 olabilir, 4 süper rakam, MHP ise ne yaparsa yapsın mevcut yapısıyla 1 rakamını geçemiyor.. Ama koyabileceği adayların nitelikleri, kamuoyundaki etkileri, genel merkezin izleyeceği politika ile Gaziantep'te sağlanabilecek dayanışma oy yüzdesini arttırabilir.Bunu özellikle belirtiyorum. Ama çıkan sonuçlar mevcut durumu gösteriyor..
Yani sonuç itibarıyla Gaziantep'te seçimde milletvekili rakamlarında 3 ihtimal bulunuyor.. Bunu daha net olarak ifade edecek olursak
1'nci ihtimal AK Parti 7 milletvekili, CHP 4 MHP 1
2'nci ihtimal AK Parti 8 Milletvekili, CHP 3, MHP 1
3'ncü ihtimal AK Parti 9 milletvekili, CHP 2, MHP 1
Birinci şık AK Parti'nin işine gelmez, CHP bu sonuca balıklama atlar.. İkinci şık en kuvvetli ihtimal gibi gözüküyor. Üçüncüsü ise seçimlere kadar CHP teşkilat olarak değişim gösteremez, aynı anlayışla yönetilirse bundan AK Parti'nin iyi şekilde yararlanacağı ve 9 milletvekilini garanti çıkartabileceğini gösteriyor..
Tabii seçime daha 5 aylık uzun bir süre var. Bu süreçte köprülerin altından çok sular akacak. Ancak mevcut görüntüler, rakamları yukarıdaki üç seçenekten başka sonuca götürmüyor..


Tanıtım işi neden savsaklanır

TRT'nin arap kanalı için Gaziantep konu edilmek isteniyor.. Yayın canlı olacak ve final çekimleri İstanbul'da yapılacak. Bu yayın tüm arap ülkelerinde izlenecek. TRT yetkilileri bunun için Gaziantep valiliğine başvuruyor, destek istiyorlar. Valilik normal olarak talebi il kültür ve turizm müdürlüğüne havale ediyor. Ancak müdürlük kendilerinden istenen folklor ekibi ve kentin tarihini, kültürünü anlatabilecek bir yetkiliyi İstanbul'a gönderecek bütçelerinin olmadığını söylüyor.. Bunun üzerine büyükşehir belediyesine başvuruluyor, ama orada da ilgilenen olmuyor.. Bu arada müze yetkilileri aranıyor ve programda Gaziantep'teki tarihi eserlere yer verileceğini ve bunun için bir görüntü kasedi isteniyor.. Müze'deki yetkili bizde böyle bir çekim kasedi yok, zaten şu anda işimiz başımızdan aşkın yeni müzeye taşınıyoruzdiyor..
TRT yetkilileri bunun üzerine Gaziantep'ten dişini çekiyor ve İstanbul'daki Gaziantepli'ler Derneğine başvuruyor. Başkanıyla görüşüyor ve yardım istiyor.. Ancak mevcut başkan Gaziantep'teki yetkilileri aratmayacak bir davranış içine giriyor ve programa çıkacak isimleri kendisinin belirleyeceğini, istemediği bazı isimler olursa yardım etmeyeceğini söylüyor..
Evet.. Yukarıda anlattıklarım duyduklarımın yüzde 10 özetlenmiş açıklaması.. Türk-Arap ilişkilerinin ve özellikle turizm yönlü çalışmaların şehrimize sağlayacağı katkının boyutu.. Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in çırpınışı.. Ama nihayetinde bir tanıtım için bile yeterli altyapımızın olmayışının belgesi.. Ben fazla yorum yapmak istemiyorum..Sadece bu yayına katılabilmek için yanıbaşımızdaki Hatay'ın program yetkililerini arayıp ne isterlerse yapacaklarını söylemesi, Mardin'in aparça kanalındaki programda yer alabilmeleri için harekete geçmeleri ve 24 Nisan 2011 tarihinde Mardin'de canlı yayın yaptırma başarısını göstermeleri..
DİP NOT: Bu konuda valilik tarafından Gaziantep'i tanıtım komitesi kurulmuştu. Önemli adımlar atılmıştı ancak sonra kayboldu gitti. Kent Konseyi olarak bir ara önemli hamleler yapmış ve Gaziantep'in tanıtımı için ciddi çalışmalar içine girmiştik.. Görünen o ki, basit bir tanıtım meselesinde bile hala sıkıntı devam ediyormuş..


Eğitim Çalıştayına AK Parti
Milletvekilleri niye katılmadı

Eğitimdeki konumumuz iktidar olmaları hasebiyle birinci derecede onların sorumluluğu..Çok iyi biliyorum ki, hassas davranıyor, çaba gösteriyorlar.. Ama Bazen önemli toplantılarda onları göremeyince ister istemez ilgisizlikle suçluyoruz. Cumartesi günü Kent Konseyi Eğitim çalıştayı düzenledi. Katılım o kadar fazla oldu ki, Çetin Emeç salonu dar gelince belediyenin meclis salonuna geçildi. Orası da hıncahınç doldu. Eğitim konusu herkesin canına tak etmiş ki, büyük ilgi gösterildi. Ama gelin görün ki, bu önemli toplantıda AK Parti'nin milletvekilleri yoktu. Tek Milletvekili olarak MHP'li Hasan Özdemir vardı. Zaten Hasan Özdemir için son zamanlarda ayrı bir paragraf açmak gerekir. Şu anda Gaziantep'in meselelerini ülke gündemine taşıyan tek milletvekili konumuna gelmiş durumda.. AK Partili milletvekillerimizin Gaziantep'te olanlarının hepsinin o gün Maliye Bakanı ile birlikte olması, bence geçerli bir mazeret olamaz. Böyle durumlarda görev galiba il başkanı Ahmet Uzer'e düşüyor..Ahmet başkan milletvekilleri arasında görev bölümü yapmalı ve toplumun hassasiyet gösterdiği toplantılarda bulunmalarını sağlamalıdır..


Cebeler köyüne otobüs
uğramaya başladı

İki hafta üst üste yazınca Büyükşehir'den yanıt geldi. Burç ile Seyrantepe arasında çalışan Belediye Halk Otobüsleri güzergahında yer almasına rağmen uğramadıkları Cebeler köyünde oturanların şikayetleri sonuca ulaştı. Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu açıklama gönderdi. Ardından Makina İkmal Dairesi başkanı Hüseyin Özdemir aradı ve bilgi verdi. Burç yönüne 4 ayrı sefer düzenleniyormuş. Bunlardan birisi mutlaka Cebeler köyüne uğramak zorundaymış. Öğrencilerin okul çıkış saatlerine göre düzenlenen seferde aksaklık olursa haber etmemizi istediler. Nitekim bu görüşmeden sonra haber geldi ve halk otobüslerinin köye uğradığı bildirildi.

Aynı şikayet Öğümsöğüt
köyünden de geldi

Konuyu gündeme taşıyınca benzer sorunlar yaşayan vatandaşlarımız hemen harekete geçiyor ve bizi arıyorlar.. Mehmet Kılıç adındaki okurumuz mail göndermiş ve köylerine otobüslerin uğramadığını, kız çocuklarının yolda indirildiği ve büyük sıkıntılar yaşandığını dile getirmiş. Çok haklı bulduğum bu şikayeti de yayınlıyor ve Sayın Settar Çanlıoğlu ile Hüseyin Özdemir'in dikkatine sunuyorum. İşte Mehmet Kılıç'ın gönderdiği mail:
Sayın Ökkeş Özekşi. Size, geçmişte kız çocuğunu ulaşım yüzünden liseye gönderememiş . sonucunda onun ezikliğini yaşamış ve ömür boyu yaşayacak bir baba olarak yazıyorum. Geçtiğimiz iki hafta boyunca haftaya bakış köşenizde  Seyrantepe -Burç arasında çalışan halk otobüslerinin Cebeler köyüne uğramadıklarını ve dolayısıyle, öğrencilerin özellikle kız öğrencilerin mağdur olduklarını yazdınız. Aynı mağduriyet Öğümsöğüt köyünde'de yaşanmaktadır. Zira Sarısalkım -Seyrantepe hattında çalışan halk otobüsleri keyfi hareket etmekte, bu sefer Öğümsöğüt' e uğramaz diye  içlerinde  İnci Konukoğlu lisesi  3. sınıfta okuyan benim kızım  ve diğer kız öğrencileri Sarısalkım'da bırakmaktadır. Sabah saatinde ise Öğrencileri toplamakla görevli otobüs yine Öğümsöğüt'e uğramamaktadır.  Milli eğitim bakanlığınca, kız öğrencilerin Liselileşmesi konusunda çalışmalar yapıldığı servisler tahsis edildiği, öğle yemeklerinin verildiği bir ortamda, bu mağduriyetlerinde giderilmesi için bu yazıyı gazetenizde yayımlamanızı istiyorum.


Milli Eğitim Müdürü bu ulaşım
işine artık çözüm bulmalı

Şikayetler bitmiyor..Kent merkezinde olduğu kadar yakın köylerdeki ulaşım sorunları nedense bir düzene koyulmuyor..Bence milli eğitim Müdürü Ekrem Serin, artık bu konuda kolları sıvamalı. Kent merkezinde yenilenecek v eyıkılıp yerlerine yeni yapılacak okullar nedeniyle uzaklardaki okullara gitmez zorunda bırakılan öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara hala doğru dürüst bir çözüm bulunmadığını biliyorum. Ancak sorun köylerden de gelmeye başlayınca, Sayın Ekrem Serin'in toplu taşıma işlerinde yaşanan aksaklıkların tesbiti için niye sessiz kaldığını anlamak çok zor.. Bu konuda bir birim oluşturulabilir, kentte ulaşım yönünde harita çıkartılabilir ve servislerin dışında halk otobüslerinin özellikle köylerdeki öğrencilerin geliş ve gidişlerinin ne kadar düzenli olduğunu tesbit edebilir.


Şehit ve Gazi çocukları niye
Kurtuluş törenlerine çağrılmaz ?

Ben birşey eklemek istemiyorum. Çünkü söylemek istediklerimizi bu okurumuz yazmış. Sadece yetkili kişilerin bu serzenişi dikkatli okuyarak özellikle bu yönde hassas olmalarını istiyorum..

Selamlar Sayın Özeşki, öncelikle duyarlılıkla, duyup  görüp ele aldıgınız konuların hakkını verdiginizden dolayı size çok teşekkür ederim. Hele hele şehrimiz için verdiginiz özveriyede ayrı bi teşekkür ederim. Kurtuluş savaşında Türkiye'ye ve ulu önder Mustafa Kemal'e bile bu mücadelede cesaret veren Gaziantepli'lerin şehit ve gazi aileleri bu kurtuluş gününün neresinde yer aldılar merak ediyoruz Acaba sayın yekililerin bu günde akıllarına gelmediler mi, bu kutlamalarda şehit ve gazi çocukları yoksa kimler vardı merak ediyoruz? Kimlerin bu törenlere  katıldıgını kimlerin davet edildigini  yoksa şehit ve gazi çocukları bu törenlere yakışmıyormu? Bu törenler yapılacaksa adam akıllı yapılsın. Bu nasıl bi tertip, bu nasıl bi düzenleme , herkes şunu iyi bilmeli bu memlekete kimler canını, kanını,malını feda ettiyse bizler çok iyi biliyoruz. Aynı zamanda taş atıp memleketi paylaşanları da ( UNUTULDUK  UNUTULACAGIZ ) Yinede her güzellik ülkemiz ve milletimiz için olsun, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz mekanları cennet olsun. NOT : Sayın Özeşki merakımı bağışlayın neden (ŞEHİT MULLA MEHMET KARAYILAN ) anma törenleri neden Resmi porograma alınmıyor, ailemize verilmesi gereken şehitlik ve gazilik madalyaları nerede, neden ailemize bu madalyalar verilmiyor. Selamlar.İbrahim K.
Hepinize iyi haftalar
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.