1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-
YARGI KARARLARINA ELBETTE SAYGILIYIZ

Gaziantepspor davasının ilk celsesinde sanıkların tümünün tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi, kamu vicdanını tatmin etti mi, bu elbette tartışma götürür.. Mesele bu dava veya başka davalar.. Eğer yasalar herkese eşit uygulanıyorsa, o zaman ülkede yaşayan herkes yargıya güvenip inanacaktır..  Bu dava maalesef öyle bir düşünceye ciddi biçimde sekte vurmuştur.. Belki davada Kızıl kardeşler haklı çıkabilirler. Belki bizlerin yeni yargı anlayışında, kanunlar ve sistemlerde bilmediklerimiz vardır...Ama kime sorsanız ortada somut denebilecek, hatta kendilerinin de duruşmada inkar edemedikleri, AK Parti il başkanının da "amatörce"bulduğu hırsızlık ve usulsüzlük gibi uygulamalar söz konusudur..

Onun için dava öncesi  gelişmeler, verilen karar dahil kimseyi ikna edecek düzeyde olmamıştır..

Ama tüm bunlara karşın nihayetinde yargı madem böyle bir kararı uygun görmüştür, hepimiz hatta Adalet Sarayı çatısı altındakiler dahil bu karara saygı duymalıyız.. Aksini düşünemeyiz, çünkü yargı hepimize lazım.. O'nu yıpratacak, güvensizliğe sevkedecek davranış ve konuşmalardan kaçınmak gerekir..

UZER KEŞKE KONUŞMAYIP İZLESEYDİ

Aslında bu dava çerçevesinde gönül isterdi ki, duruşmadan 3 gün önce AK Parti İl Başkanı Sayın Ahmet Uzer, o talihsiz konuşmayı yapmasın..  Her ne kadar kendisi "kişisel görüşlerim" demiş olsa bile, "Türkiye de bütün kulüplerde buna benzer bir yönetim şekilleri var. Para bir yere gidiyor, fatura bir yere gidiyor. Keşke bu işlerde her şey tam kayıt altına alınabilse diyorum. Ben bakıyorum bu şekilde hırsızlık yapacak bir adam, açıkçası bu kadarda amatörce yapmaz. Kötü niyet beslemeden yapılan ama yasalara uygun olmayan bazı şeyler olabilir"demesi, sorumluluk taşıdığı makama uymamıştır..

Bu konuşması ister kişisel, ister il başkanı sıfatıyla yapılmış olsun, hiçbirşeyi değiştirmez.. "Amatörce hırsızlık" tanımını hafızalara yerleştirmesi, yeni bir terim kazandırması,  yasalarda "amatörce hırsızlık ile profesyonelce hırsızlık" ayrışmasının yapılması şeklinde algılanabilecek bir uygulamanın adeta mucidi haline gelmesi, hiç iyi olmamıştır..

Şimdi Gaziantep'te kime soracak olsanız, Kızıl kardeşlerin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması, siyasetin etkisine ve Ahmet Uzer'e bağlanıyor.. Bunun hem yargıya hemde Ahmet beye büyük haksızlık olacağını düşünüyorum.. Ancak bu gerçekleri de yok sayamıyorum.. Onun için bu düşünceler Sayın Uzer için bu bir ARTI mı olacak, yoksa yarınlarda zor durumlara kalmasına yol açacak talihsiz bir konuşma olarak mı kalacak, hep birlikte göreceğiz..  Ama şurası bir gerçek ki, bundan sonra mahkemelerde davası olan herkesin Sayın Ahmet Uzer'e koşması kaçınılmaz olmuştur..

YARGI VE TÜRK-KÜRT MESELESİ HASSASTIR

Aslında iyi tanıdığımı sandığım için söylüyorum; Ahmet Uzer YARGI meselesine hiç karışmazdı.. Bunun bazı durumlarda kendi aramızda konuşmaları olmuştu.. Hatta Allahı var, kendisine gelenlere özellikle yargı konusunda "beni bu işlere sokmayın"derdi..Tabii bunlar benim şahit olduklarım.. Çok itina gösterir, titiz davranır ve "ben siyasiyim yargıya müdahelemiz doğru olmaz"derdi..

Hele Kürt-Türk meselesini hiç ağzına almazdı.. Bu konuda söyleyeceği her sözün çok ciddi sorunlar yaratabileceğini düşünür, çünkü göç alan ve hassas bir noktada olan Gaziantep'te ayrımcılık olayının ciddi sıkıntılar yaratacağını bilirdi.. Nitekim buna kendisi dahil, son dönemlerde bazı gelişmelerden dolayı Gazianteplilik kültürünü benliğinde taşıyanların elbette endişeli ve rahatsız olduğunu çok iyi bilir..

Nedense Sayın Uzer hangi düşünceyle Kürt-Türk meselesine girdi hala anlamış değilim.. Kendisi Gaziantep'in köklü ailelerindendir.. Gaziantepli'lerin yıllardır Türk-Kürt hatta Alevi meselesinde asla ayrımcılık yapmadığını en iyi kendisi bilir.. Zaten konuşmasında bunu dile getiriyor ve "Ben işin sadece Türk-Kürt meselesine çevrilmesi olayına karşıyım. Herkesin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini düşüyorum. Gaziantep hiçbir zaman bu konularla anılmadı. Hiç kimseyi ayırmadı. Bundan sonra da yapmayacaktır."derken buna işaret ediyor.

Elbette bu kente göç eden insanlarımızın hep birlikte kardeşce ayrımcılık yapmadan yaşamını sürdürmesi, bizlerin kazancıdır.. Ama maksatlı olanlar, art niyet taşıyanlar, illegaliteye yönelenler, hasmane tutum içerisine girip, kentte ayrışmalara ve kutuplaşmalara yol açabilecek davranışlara girenlere, huzurumuzu bozmaya kalkışanlara elbette tavır konulacaktır.. Bunları görmezden gelmek, kente yapılacak en büyük kötülük olacaktır.. Buna en başta Sayın Ahmet Uzer'in rıza göstermeyeceğine  inanıyorum.. Çünkü kendisi liderdir, sözleri etkilidir..Duruşunun herkese örnek teşkil edecek nitelikte olması gerektiğini benden daha iyi bilir.. Kaldı ki, bazı olumsuz gelişmeleri birlikte tartışmışlığımız vardır.. Daha yakın tarihte bana söylediklerini kelimesi kelimesine hatırlıyorum..

Tüm bunları bir film şeridi gibi gözümün önünden geçirince, bu mahkeme öncesi yapmış olduğu konuşmaya bağlı olarak kesinlikle çok ciddi gelişmeler olduğunu tahmin ediyorum.. Benim tanıdığım Sayın Ahmet Uzer ne olursa olsun böyle konuşmazdı.. Mutlaka bir şeyler olmuştur..Ve mutlaka öyle konuşmak zorunda kalmıştır..

KİMSE BERAAT ETMEDİ, SUÇSUZ BULUNMADI, AKLANMADI

Hemen belirtmekte yarar görüyorum, bu karar nihayetinde bir BERAT kararı değildir.. Sanıkların SUÇSUZ olup olmadıkları ilerleyen süreçte yapılacak duruşmalarda ortaya çıkacaktır.. Serbest bırakılanların hepsi de, Ekim ayında yeniden yargı önüne çıkacaklardır.. Onun için başta İbrahim Kızıl ve Mehmet Kızıl olmak üzere sanık durumunda olan herkesin sözlerde ve davranışlarda ölçüyü kaçırmadan hareket etmesini tavsiye ediyoruz.. Özellikle medyadaki dengesizlere uyarak, gaza gelerek atacakları her adım ve yapacakları her konuşma, başlarını ağrıtabilir..

Şu bir gerçek ki, şu anda hiçbiri de aklanmamıştır.. Ayrıca yine şu anda Kızıl kardeşler, mahkemenin görevden uzaklaştırma kararı değişmedikçe, Gaziantepspor Başkanı veya yöneticisi sıfatıyla konuşamazlar.. Kulübün yönetim toplantılarına katılamazlar..Transfer yapamazlar.. Ama yasak koyan ve görevden uzaklaştıran mahkeme bunu kaldırırsa, o zaman İbrahim Kızıl'a Gaziantepspor Başkanı sıfatıyla hitap edilir..

MEHMET KIZIL HİÇ DEĞİŞMEMİŞ

Mehmet Kızıl'ın mahkemede benim için söylediklerini okudum ve ne yazık ki, hiç değişmediğini gördüm.. Ben sanırdım ki, cezaevinde iken biraz gerilere gider ve özeleştiride bulunur... "Nerelerde yanlış yaptık veya yaptım" diye kendisiyle yüzleşir, şahsıma yaptığı hakaretlerin ve  iftiraların yanı sıra, fiziki saldırılarda kendisine düşen paylardan nedamet duyar, eğer suçsuz bulunur veya tutuksuz yargılanmak için cezaevinden çıkarsa "Beyaz bir sayfa" açmayı düşünür diye tahmin etmiştim.. Yanılmışım.. Tıpkı daha öncelerinde olduğu gibi..

HAVAİ FİŞEK BU ŞEHRİN KARIN AĞRISIDIR

Ne zaman düzenleme yapılır, ne zaman kontrol altına alınır, o zaman yazmaktan vazgeçeriz..Bu şehirde özellikle geceleri atılan havai fişekler için mutlaka düzenleme getirilmelidir. Bu konuda vilayetten henüz bir karar çıkmadı. Oysa eski genelge vardı, Sayın Vali o genelgeyi isteyip düzenleme yaparak hayata geçirebilir.. Şu anda elinde İstanbul örneği var, aynısını yapsa biz yine razıyız.. Sayın Nejat Koçer aradı ve bu konuyu Vali beyle görüştüğünü söyledi. İlgilenmesi güzel bir gelişme tabii.. Umarım bu soruna çözüm bulunur..Çünkü gerçekten Gaziantep adına ayıp oluyor..

AT SİNEKLERİ ŞİKAYETİ

Gaziantep için önemli saydığım ve sosyal yönden önemli gördüğüm hatta gidip görmek istediğim Atlı Spor Kulübü'nün yer aldığı bölgenin sakinleri aradı geçtiğimiz gün..Doğrusunu söylemek gerekirse hiç aklıma gelmezdi, hepsi de Atlı Spor Kulübünün ahırlarındaki At sinekleri yüzünden perişan olduklarını söyledi. Hele havaların sıcaklığı yüzünden At sineklerinin evlerinin içine kadar girdiğini ve buna mutlaka bir çözüm yolu bulunmasını istedi. Bir okurumuz ise Ahırların çoğaldığını ve dezenfekte edilmediği için At sineklerinin çoğaldığını belirterek "Sayın Özekşi, Belediyeler ahırları şehir dışına çıkarttı. Ama burada hergün ahır sayısı çoğalıyor"dedi. Bu şikayetleri dile getiriyor, eğer imkan var ise, ahırların dezenfekte edilmesi konusunun ciddiye alınmasını tavsiye ediyorum..

2. ARAÇ MUAYENE İSTASYONU ŞART OLDU

Son günlerde gelen şikayetlerin yoğunluğunu Araç muayene istasyonunun yetersizliği oluşturuyor.. TÜVTÜRK'de yapılan muayeneler için sabahın 05 ila 06 da sıraya girmek zorunda kaldıklarını söyleyen araç sahipleri, eğer o gün için sıra alabilirlerse  gece 21-22'ye kadar beklemek zorunda kaldıklarını ve perişan olduklarını ifade ediyor. Tüvtürk'te 6 adet muayene kanalI olduğunu ve 2 büyük 4 küçük araca muayene yapıldığını belirten araç sahipleri "Ökkeş bey lütfen bu işkenceye son verilsin. Bu istasyon yetmiyor, şehrimize kesinlikle 2'nci istasyon gerek. Kayseri bunu yaptı işler normale döndü. Sadece biz değil, Tüvtürk'te çalışan personel de aşırı yorgunluktan perişan oluyor. Bu soruna ne olur el atılsın"diye konuşuyorlar..Bazıları ise, Gaziantep'te araç sayısının çok fazla olduğunu, bunlardan sadece 3 servis firmasının araçlarının 6 bin,  bir lojistik firmasının ise 2 bin tır'ı olduğunu söyleyerek "genelini toplasanız, karşınıza inanılmaz rakamlar çıkar"diye konuşuyorlar..

KALE MUTLAKA AYDINLATILMALI

Gaziantep'te gece görüntüsü hiç iç açıcı değil.. Oysa başka kentlere gidiyorsunuz, gece bazı tarihi binalara veya örnek mimari yapılan ışıklandırma, o kente ayrı bir güzellik getiriyor. Gaziantep'te bunun müthiş eksikliğini yaşıyoruz. Özellikle Kale'de.. Gece o muhteşem kale görüntüsü kayboluyor. Oysa burçlarıyla, azametiyle varlığını hissettirecek ışıklara ihtiyacı var..Gece uçakla şehrimize gelenlerin yanı sıra, şehrimizin her bölgesinde görülebilecek tüm hatlarını yansıtacak ışıklandırılmış hali ne kadar güzel olur..Maalesef karanlıkta kayboluyor.. Sadece Kale değil tabii, gece ışıklandırılması gereken mekanlar.. Sayın Asım Güzelbey kültür yolu yaptı, tarihi mekanları ortaya çıkarttı. Camilerimizin, hatta tarihi mekan olarak gördüğümüz içinde Kiliselerin de bulunduğu yapıların ışıklandırılması, Gaziantep'in güzelliğine güzellik katacaktır..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.