1. YAZARLAR

 2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

 3. ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ İLE HAFTAYA BAKIŞ

A+A-

 • Bu Gaziantepspor..

 • Her yönü ile kritik bir maçtı..Çünkü Samsun ve Manisa henüz pes etmemiş, kümede kalma umudunu kaybetmemişti..Zaten düşme barajı da belli olmadığı için Karabük öncesi hepimizin kafasında "acaba"lar cirit atıyordu..

 • Tek güvencemiz Karaman sonrası iyi oynamaya başladığımız ve takım ruhunu yakalamış olmamızdı..Bu havanın Karabük maçında da devam edeceğini düşünüyorduk..Nitekim ilerleyen dakikalarda bunu net şekilde gördük..

 • Bir Gaziantepspor'a baktık, birde Karabük'e..Bir tarafta bütünleşmiş bir Gaziantepspor, diğer tarafta 37 puanın vermiş olduğu rahatlıkla çok da iyi görüntü vermeyen ve deplasmanlarda hiç varlık gösteremeyen bir Karabük..

 • Ama zaten bu Gaziantepspor karşısında, evinde sürekli kazanan ve aldığı o puanlarla 37'ye ulaşan  o Karabük'ün iyi oynaması gerçekten çok zordu.. Çünkü kırmızı siyahlı takım, ilerde basıyor, ortada sıkıştırıyor, defansında ise zamanında hamleleriyle rakibine nefes aldırmıyordu..

 • Bu görüntüyle Karabük'ün Kamil Ocak'tan puanla ayrılması adeta imkansızdı..Nitekim öyle de oldu..Cenk'in nihayet golü hatırlamasıyla gelen skor, Sapara'nın penaltısı ve Muhammed'in perdeyi kapatan vuruşuyla Karabük'ü adeta çaresiz bırakıldı..

 • Gaziantepspor için artık endişelenecek birşey kalmadı diyebilirim. Çünkü dün Samsun mağlup oldu..Manisa bugün Beşiktaş'a karşı ne yaparsa yapsın bizi ilgilendirmiyor.. Tüm sonuçları artık Antalya düşünsün..Ama çok büyük bir sürpriz olmaz ise, Ankaragücü'nden sonra Samsun da küme düştü diyebiliriz. Manisa'nın da bugünkü Beşiktaş maçıyla ne olacağını hep birlikte göreceğiz..

 • CNNTÜRK VE GAZİANTEP


 • Geçtiğimiz haftayı Gaziantep'te CNNTürk günleri olarak değerlendirmemiz gerekiyor..Bir ulusal televizyon kanalının bir kente bu kadar önem vermesinin arkasında ne yatarsa yatsın, ben yapılan yayınları Gaziantep olarak olumlu bulduğumu söylemeliyim..

 • Elbette bu yayınlarda Gaziantep'in tanıtılmak istenilen yüzü gösterilmiştir. Bunda birinci planda iş ve sanayi dünyasının parlayan yönleri ekranlara taşınmıştır.. Sonrasında yiyeceklerimiz, içeceklerimiz, turizm tarafımız, tarihi ve kültürel yönlerimiz ağırlık noktasını oluşturmuştur..İlgili ve yetkili insanlar konuşturulmuş, bu arada eğitim konusuna da değinilmiştir..

 • Tüm bu yayınlarda Gaziantep'i dışardan gözleyen bir insanın, gördükleri ve duyduklarıyla bu şehirden etkilenmemesi mümkün değil elbette.. Bu nedenle CNNTürk'e teşekkür etmeliyiz.. Umarım bu programları izleyen hükümetimizin üyeleri, "siz Gaziantepliler çok müthişsiniz, herşeyi beceriyorsunuz, bizim iktidar olarak fazla katkı sağlamamıza gerek yok. Hatta teşvik bile size gerekmez" demez..Çünkü Gaziantep yıllardır böyle değerlendiriliyor ve yanıbaşımızdaki şehirlere teşvik verilirken, "size gerekmez"deniliyor..

 • Neyse umarım CNNTürk yayınları hükümette öyle bir etki bırakmaz, tam aksine teşvik edici hamleler yapılır.. Aslında ben bu konuya bugün biraz da farklı bir pencereden bakmak istiyorum..Bu bakış açım belki bazılarını rahatsız edebilir ama, eğer bu gerçekleri yaşıyor isek, bu vesileyle dile getirmemin mahzuru olmasa gerek..

 • DIŞI ELİ İÇİ BİZİ YAKAR


 • Konuya şu açıdan bakabiliriz..İçinde yaşadığımız Gaziantep sadece bunlardan ibaretmidir.. Yani Gaziantebimiz CNNTürk'ün ekranlarda gösterdiği gibimidir.. İşleri düzgün giden bazı sanayici ve ihracatcısı, hatta ithalatcısı Gaziantep'in tümünü mü teşkil etmektedir.. Bu kentin esnaf yüzü ne durumdadır.. Örneğin CNNTürk mikrofonları ve kameraları bu şehrin esnafına yönelmişmidir.. Suriye olayları sonrasında Gaziantep'in zararı nedir, yıllık 1 milyar dolarlık kaybın kent ekonomisine verdiği zararın boyutları nedir diye sormuşlarmıdır.. Bıraktık otelleri, cafeleri, restorantları.. Sadece özellikle cumartesi ve pazar günleri Suriyeli turistlerin akın ettiği Sanko AVM'deki esnaf ile firmaların kayıpları ne oldu acaba demişlermidir.. Bu şehrin yüzakı Kobi'lerin Küsgetteki bölgesine uğranılmış mıdır.. Mucizeler yaratan Makina Sanayicilerinin ürettiği makinalar yabancı ülkeler tarafından satın alınırken, bu şehirdeki büyük firmaların neden destek vermedikleri sorgulanmışmıdır..

 • Tabii sadece bunlar değil Gaziantep'in öbür yüzü.. Biliyorsunuz, eğitimdeki utanç tablosu için yüzeysel yaklaşımlar çözüm getirmiyor.. Okul yaptırmalar eğitimin kalitesini arttırmaya yaramıyor..CNNTürk'ün bunları da masaya yatırması gerekmezmiydi acaba..Hatta sorunları sürekli kapatmak isteyen yetkililer yerine, gerçekleri söyleyebilecek insanlar ekrana çıkartılamazmıydı.. Bitmedi tabii söyleyeceklerim.. CNNTürk, Gaziantep'in yollarının da, tıpkı eğitim gibi Şırnak  seviyesinde olduğunu sorgulamalıydı bence.. Örneğin o yolları, insanları çileden çıkartan cadde ve sokakların parkomatlara teslim edildiği de dile getirilebilirdi.., Bu sayede belki Parkomatçıların yetkisinin niye trafik polisi yetkisine ulaştığı ve bunun gerekçelerini hep birlikte öğrenmiş olurduk..

 • İHRACAT ZİRVEDE YEREL MEDYA DİPLERDE


 • Aslında CNNTürk Gaziantep'e bir iyilik daha yapmalı ve ihracatıyla yıldızı parlayan Gaziantep'in, diplerde kalan yerel medyası da ciddi biçimde sorgulanmalıydı.. Böylece, Kentte her önüne gelenin gazete çıkardığı, haftalık gazetelerin 60- 70'i bulduğu, basın ilan kurumundan ilan alanların sayısının 17'ye ulaştığı, bunun için yeterli sayıda gazete çıkarmaya ve bayilerde satmaya gerek olmadığı, kaliteli kalitesiz herkesin aynı parayı aldığı, pazar günleri gazete çıkarmadan, çıkarmış gibi paralar alındığı öğrenilir ve belki bu başıboşluğa son verilmesini sağlayabilirdi.. Bu arada 6 yerel televizyonunun ortak yayın yaparak rekabeti bitirdiği, radyoların bir türlü kalite yükseltemediği pekala dile getirilirdi..

 • Bu gerçekler Medya Mahallesinde Ayşenur Arslan'ın programında ele alınabilirdi aslında.. Sayın Arslan, Gaziantep yerel medyası diye çıkarttığı meslektaşlarımızla bunu masaya yatırabilirdi pekala.. Madem konu yıldızı parlayan Gaziantep'ti..O zaman yerel medyanın niye diplere vurduğu gerçek gazetecilerle tartışılır, belki bundan sonrası için yol haritası çizilmesine fırsat yaratılırdı.. Çünkü Gaziantep medyasının acilen ele alınması gerekiyordu..Kalite, seviye ve başıboşluk konusunda diplere vuran bir medyanın nasıl düzelebileceği konusunda çözümler üretilebilirdi.. Maalesef bu da gerçekleşmedi.. Yüzeysel birkaç bilgi ve gerisi şehrin meseleleri oldu medya toplantısı.. Onda da sadece Nurgün Balcıoğlu Gaziantep'in gerçek yüzü hakkında birşeyler söylemeye çalıştı.. Eğitimdeki sıkıntıyı, Gaziantep'in görünen yüzünün organizedeki birkaç sanayici ve ihracatçıdan ibaret olmadığını dile getirdi..Biraz da yılların vermiş olduğu birikimiyle yerel gazeteciden farklı olduğunu, gerçek adresinin ulusal medya olması gerektiğinin görüntüsünü verdi..

 • HER TARTIŞMA VE ELEŞTİRİNİN KENTE MUTLAKA GETİRİSİ VARDIR


 • Evet..Bir hafta boyunca Antep tabiriyle "içi bizi, dışı eli yaktı" sözünden hareketle  biz yinede CNNTürk'ün Gaziantep günleri için vermiş olduğu mesaiye teşekkür etmek zorundayız..Bunları dile getirişimiz, şehrimizdeki gerçeklerin, enazından tekrar gözler önüne sergilenmesi ve düzelmesi bakımından bir nebze olsun katkıda bulunmak içindir..Kimse alınmasın, kırılmasın..

 • İLAÇLAMA İÇİN HAZIRLIK YAPILDIMI ?


 • Kış bir türlü gitmek bilmiyor. Havalar öyle hale geldi ki, Cemre'nin bile tartışılmasına yol açtı. Çünkü Cemre en geç 6 Mart'ta toprağa düşerdi.. Bu tarihten sonra don ihtimali kalmazdı..Ama bu sene hiçte öyle olmadı..Havalar tamamen değişti ve Cemre güvenilirliğini yitirdi..

 • Neyse gelelim söyleyeceklerime..Yakında havalar ısınır ve lavralar harekete geçer.. Sinekler kanatlanmaya ve çevreye yayılmaya başlar..Bunun için ilaçlamanın şimdiye kadar hazır hale gelmesi lazımdı. Ne yapıldı bilemiyorum. Ama ben şimdiden uyarımı yapayım ve geçen seneki şikayetleri hatırlatayım..Bu konuyla ilgili yetkinin Büyükşehir'de olduğunu biliyorum..İhaleyi verdikleri firma hakkında geçen yıl oldukça fazla şikayet gelmişti..Orijinal ilaçlar yerine merdiven altı ilaçlar kullanıldığı iddia edilmişti..Hatta bazıları abartmış, "yahu bunlar su mu sıkıyor"demişti. Ellbette Büyükşehir Belediyesi bu konuda dikkatli davranacaktır. İnce eleyip sıkı dokuyacaktır. İlaçlama ihalesini alan veya alacak olan firmanın merdiven altı ilaç yapıp yapmadığını araştıracaktır..Nihayetinde artık herşey şeffaf hale gelmiştir..Ben yinede hatırlatma görevimi yapıyor ve hiç değilse bu sene sinek, böcek ve haşerat sıkıntı yaşamayalım demek istiyorum..

 • VATANDAŞIN MEZARLIK ŞİKAYETİ


 • Bir süreden beri okur şikayetlerine fazla yer veremiyorum..Çünkü bu köşe haftada bir yayınlanıyor..Ama herhalde bu gidişle ben hafta içi yazılara başlamalıyım..Durum onu gösteriyor..Bu maillerden Metin Fıstık adındaki vatandaşımız Mezarlıktaki gelişmeleri şikayet etmiş ve dert yanmış..2 haftalık gecikme sonrası yayınlıyoruz..

 • Sayın Özekşi.. Umarim dikkate alirsiniz ve takipçisi olursunuz. Asri mezarlikta 02.02.2012 tarihinde çöküntü meydana gelmisti üzerinden oldukça uzun zaman geçti. Bizim de o bölgede aile mezarimiz bulunmakta, merhum babam, enistem ve merhume ablam aile mezarligimizda yatmakta. Çöküntü olduktan 3 gün sonra haberimiz oluyor. Bir defa mezarlik müdürü arıyor ondan sonra ses seda yok. Ancak biz ararsak ve cani isterse telefona çıkıyorlar. Daire baskanı genel sekreter yardimcısı genel sekreter ve büyüksehir belediye baskanınından ses seda yok. Icraat yok. Bu cenazeler ne zaman çıkacak, bunların kemikleri ne zaman ayrıştırılıp bize teslim edilecek. Tekrar aile mezarlığı olarak nasıl ve nerede yer verilecek, hiçbir cevap yok. Lütfen bunu dile getirin.. Selam ve sevgilerimle

 • Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.