Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Ökkeş Özekşi

A+A-
KAPLAN iken PİSİK yaptığınız şehre hoşgeldiniz Sayın Başbakan

Önce CHP, sonra MHP... Sıra geldi AK Partiye.. Yani iktidar partisine.. Yakıcı güneşten korunmak için şapkamızı alacak, her zamanki gibi tarafsız gözlüğümüzü takarak, miting meydanının hesabını yapacağız.. Bu arada kulaklarımız Sayın Başbaka'ın ne söyleyeceklerinde olacak..
Sahiden Sayın Başbakan, son yıllarda büyük darbe indirilen Gaziantep halkına acaba ne diyecek ? Herzaman olduğu gibi yine herşeyi güllük gülistanlık mı gösterecek ? Yaşadığımız gerçeklerden uzak bir tablo mu sunacak ? Bir zamanlar Türkiye'nin Aslanı - Kaplanı olarak gösterilen ve "Anadolu Kaplanları" olarak nam salan bu kentin AKP iktidarında kediye döndürdüğünü mü anlatacak..
Kedi dedim de aklıma geldi.. Yıl 2005, aylardan galiba mayıs, yani teşvik darbesinin tam ortası.. Başbakan 1 gün sonra şehrimize geliyor. Sanayicilerin önemli isimleri İstanbul'dan gelen ulusal gazetelerin ekonomi yazarları ve hasbelkader şehrimizden de birkaç gazetecinin yer aldığı bir toplantı yapıyor..
Abdülkadir Konukoğlu başta olmak üzere oda başkanları, bazı gazeteciler dahil herkes konuşuyor. O gece Gaziantepspor Beşiktaş maçının canlı yayınında yorumcu olduğum için geç gittiğim toplantının sonlarına doğru, Sayın Konukoğlu benim de konuşmamı istiyor. "Boşverin, şimdi söyleyeceğim şeyler sizi rahatsız eder" diyorum, Konukoğlu israr ediyor.. Alıyorum mikrofonu elime ve hemen karşı masada oturan ekonomi yazarı Zülfikar Doğa'a seslenerek "Zülfikar bey, siz PİSİK nedir bilirmisiniz"diyorum.. Zülfikar Doğan şaşırıyor "pardon"diyor.. "Pisik, pisik"diye tekrarlıyorum o sırada Sayın Konukoğlu yüksek sesle, gülerek "KEDİ KEDİ" diye tarifini yapıyor.. Başlıyorum konuşmaya..
-"Zülfikar bey, Gaziantep daha düne kadar Sayın Abdülkadir Konukoğlu'nun dediği gibi ANADOLU ASLANIYDI VEYA KAPLANIYDI, AMA ŞİMDİ BU KAPLAN PİSİK OLDU, BUNU DA BU HÜKÜMET YAPTI"diyorum..

UYSAL BİR KEDİYE DÖNDÜRÜLDÜ

Evet.. Gerçekçi olmak gerekirse, Gaziantep o tarihten sonra resmen PİSİK (kedi) yapıldı.. Ama öyle sokak kedisi veya tırnaklarını kullanıp gerekirse kendisini savunan hırlayan pisiklerden değil.. Tam bir ev pisiği.. Uysal, ses çıkarmayan, önüne ne konulsa yiyen, bazen günlerce haftalarca, aylarca birşey koymazsanız bile miyav'lamayan, "kalk" dendiğinde kalkan, "yat" denilince yatan, "gel" denilince gelen, "git" denilince giden bir kediye döndürüldü..
Ve Sayın Başbakanımız bugün, 26 Aralık 2004 tarihinde Suriye'deki gezide "Sizi teşvik kapsamına alacağız"dediği, ama 31 aralık 2004 gününde çıkartılan teşvik kanunundaki iller arasına koymadığı Gaziantep'e geliyor..
Hoşgeldiniz Sayın Başbakan..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.