1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OĞUZELİ BAŞKANI DERTLİ
OĞUZELİ BAŞKANI DERTLİ

OĞUZELİ BAŞKANI DERTLİ

Oğuzeli Belediyesi, Körkün Mahallesinde önceki yıllarda resmi kurum alanı olarak ayrılan yerin büyük çoğunluğu yapılaşınca, vatandaşlarında talebiyle...

A+A-

Oğuzeli Belediyesi, Körkün Mahallesinde önceki yıllarda resmi kurum alanı olarak ayrılan yerin büyük çoğunluğu yapılaşınca, vatandaşlarında talebiyle bu alanı konut alanına çevirdi. Onanması içinde büyükşehire gönderdi. Ancak Oğuzeli belediyesinin talep etmemesine rağmen, konut alanına 900 m2'lik cami yeri ayrıldı. Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, "Camiye ihtiyaç varsa yapalım. Ancak burada cami ihtiyacı yok, olsa da cami için küçük bir alan. Diyanet 2 bin 500 m2 standardı getirdi. Buraya mescit bile yapılmaz" dedi. Konu büyükşehir belediye meclisinden çekildi ancak 900 m2'lik alan cami yeri olarak kaldı.

RESMİ KURUMDAN ÇIKARDIK, KONUT ALANI YAPTIK

Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, eskiden resmi kurum alanı yapılır diye ayrılan alanın planıyla ilgili şunları söyledi:"Geçen süreçte resmi kurum alanı olarak ayrılan buranın çoğu yapılaşmış. Resmi kurum alanında kaçak inşaata izin verilmiş ve resmi kurum alanı yapılaşmış. Sahip çıkılmamış. Kalan yerin yapılaşmasına da ben izin vermiyorum. Daha sonra vatandaş bize müracaat ederek alanın konut alanına çevrilmesini talep etti. Bizde araştırdık, orada resmi kurum alanına ihtiyaç olmadığı için bu alanı resmi kurum alanından çıkardık, konut alanı yaptık. Onanması için de büyükşehire gönderdik."

BİZE SORMADAN RESEN YAPMIŞLAR

Ancak ilginç bir durumla karşılaştıklarını anlatan Sait Kılıç, "Burası bir ada. Bu adada 900 m2'lik ince uzun bir yer var. Büyükşehir burayı resen cami yeri yapmış. Tabi iş karıştı. Yani bize sormadan vatandaşın tapulu yerine cami yapmışlar. Sen buraya bir cami yaparsan söylemez misin, sormaz mısın? Bizim böyle bir talebimiz yok. Büyükşehir yanlış yapmışız dedi. Bu sefer vatandaş bize geldi. Çünkü bu alan vatandaşın yeri. Vatandaş kendi arsasını cami yeri olarak değil, öğrenci yurdu yapılması şartıyla derneğe bağışlamış" diye konuştu.

BURAYA CAMİ DE, MESCİT DE OLMAZ

'Biz sonradan konut alanı yapalım diye gönderdik. Ancak cami yeri konut alanına çevriliyor diye CHP'den tepki geldi' diyen Sait Kılıç, "Cami olunca spekülasyona açık bir konu. Camiye ihtiyaç varsa yapalım. Ancak burada cami ihtiyacı yok, olsa da cami için küçük bir alan. Diyanet 2 bin 500 m2 standardı getirdi. Buraya mescit de yapılmaz. Zaten vatandaşın yeri. Uygun olsa başüstüne. Orada zaten 3 mahalle var her mahallede de cami var. Bunu niye yaptılar bilmiyorum. Bizimle ilgisi alakası yok. İmar komisyonu resen yapmış. Orada gerçekten camiye ihtiyaç yok, olsada uygun değil" dedi. 

ÇEKİMSER KALDIK

Mecliste zor anlar yaşadıklarını söyleyen Kılıç, "Gündemden çekilsin desek yanlış anlaşılır, ret versem camiye ret verdiler olur. O nedenle çekimser kaldık. İmar komisyonu yerinde incelesin dedik. Orası vatandaşın arsası, benim derdim vatandaşın sıkıntısını gidermek. Madde gündemden çekildi. Şimdi bu alan, cami olarak duruyor. Tekrar gündeme alıp, plan değişikliği yaparlarsa çözüm olur. Fiili olarak cami yeri olarak kaldı" dedi.

İSTİŞARE EKSİKLİĞİ VAR

Genel olarak büyükşehir belediyesinden memnun olduklarını, ancak istişarede eksiklik olduğunu dile getiren Kılıç, "Bir şey yapacaklarsa iyi mi olur kötü mü olur, buraya yapsak nasıl olur diye istişarede bulunmuyorlar. Üst düzeyde sorun yok. Herşeyi de başkana iletemiyorsun. Hepimizin amacı hizmetse, işbirliği yapmak, koordineli çalışmak lazım" dedi.

BABAMIN İŞİNİ YAPTIRMIYORUM

Bir konuda da dertli olduklarını dile getiren Kılıç, "İş kurdan mezarlıklara işçi alındı. Diğer belediyelerin hepsinde işçiler belediye emrine verdiler. Bizde vermediler. Diğer belediyelerde işçilerin mezarlıkta işi bittikten sonra belediyeye veriliyor. Belediye kendi işini de yaptırıyor. Ama bizde bunu yapmadılar. Talep etmeme rağmen yapmadılar. Babamın işini yaptırmıyorum. Belediyede 20 işçi çalışıyorsa 40-50 işçi çalışacak." dedi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.