Abdülkadir Toprak

Abdülkadir Toprak

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMEN OLMAK

A+A-

Bir düşünürün veciz bir sözü var:

Hiç bir meslek yok ki önemsiz olsun. Çalışmak üretmek hizmet etmek başlı başına bir onurdur. Sokakları temizleyen işçimiz sokakları iyi temizlerse mikroplar azalacağı için Doktora az iş düşer der.

Ama öğretmen sınıfa girince öğrencilerin yüzüne neşeyi derslere ilgiyi yapabilen olduğu gibi veya Allah korusun salla başını al maaşını diyenlerde vardır.

Dokuz yıl Milli Eğitim Eğitim araçları merkezinde görev yaptım. Görevimiz o zamanın teknolojisinde elimizde bulunan ders araçlarıyla eğitime katkı sağlamak.

Özellikle fen dersleri ve sosyal bilgilerde Görme, işitme yoluyla kullandığımız araçlarla sözlü olarak anlatımı zor olan konuları Araçlarla ders yapar öğrenciye daha yararlı olmayı amaçlardık.

Sınıfı karartıp elimize aldığımız bir yer küreye projeksiyon ışığını küre üzerine yansıtıp küreyi yavaş yavaş hareket ettirerek gece ve gündüzün oluşumunu anlatmak çok güzel olurdu.

Bu görevleri yapmak için Köylerdeki okullar dahil yapılan bir program uyarınca gezilirdi.

Ben imkanlarının daha az olur düşüncesiyle Köy okullarına kenar semtteki okullara daha çok gitmeye çalışırdım.

Görev yaparken çok değişik Öğretmenler gördüm.. Kendini öğrencisine okuluna adamış öğretmen, okul müdürü, gördüm.

Benim çalıştığım emekli olmazdan önceki dönem ve şimdi sevgi ile çalışmalarını izlediğim üç öğretmen Okul müdürü var.

Cuma Polat 

Durdu Arslan.

Mehmet Özçelik

Her öğretmen başarılıdır. Ancak bu arkadaşlarım mesai mevhumu olmadan çalışan arkadaşlarımdan olduğu için farklıdırlar.

Cuma Polat yakın bir köyde öğretmen iken Eğitim araçları merkezine hizmet içi eğitime kursa gelirken köydeki gençlerle beraber gelirlerdi.

Yakın köylerdeki öğretmenlerle iş birliği yapılır, okullar boyanır çatı tamir edilirdi. Köy halkı ile beraber hareket edilirdi. Ben Cuma Polatın olduğu o gruba köylüm derdim. Cuma Polat halen merkezde başarılı bir okul müdürü.

Durdu Arslan Şehitkamil ilçemizin Açaroba Köyünün okulu ilk görev yeri yeni okul. Belediyeler Gençlik spor il müdürlüğü, Bankalar, uğrak alanları idi. Okulumuza nereden ne alıp daha iyi eğitim yaparız çabasında olmak ne güzel değil mi?

Burada bir ayrıntı Aynı köyün yakınında bulunan Yamaçoba köyünün Öğretmeni benim üçüncü kahramanım.Durdu öğretmen neredeyse Mehmet Özçelik öğretmen beraber tatlı bir rekabet bazen beraber hareketle Köylerdeki okulları mükemmel hale getirip, bıraktılar. Gittikleri her okulda fark hemen ortaya çıkar. Ben onlarla hep beraberim.

Birgün büyük çilelerle Gençlik spor il müdürlüğünden alınan basket potaları köylerine gidecek.

Bu arkadaşlarım köyden temin ettikleri kamyonla yanlarında Genç bir jandarma astsubay köyden gençler ve kendileri Gençlik spor il müdürlüğünden o ağır demir Basket potalarını yükleyip, Köylerine götürmelerini unutmuyorum. Okullarındaki var olan araç gereçleri sırayı yazı tahtasının bakımı yapılır yıllarca kullanımı sağlarlardı.

Bankalardan aldıkları bilgisayarları Büro mobilyalarını okullarına onlar taşıdılar. Geleceği malzemeyi beklemediler Ama başarılı Öğretmen ve okul müdürü olan Mehmet Özçelik burada göreve devamını sağlayamadık. 

Şimdi Muğlanın Bodrum ilçesinde.. Yine çalışmalarının sesi geliyor. Sağ olsunlar.

 

Öğrencilerinden yaygın medyada uzun zaman çocuk programında Gaziantepimizi temsil etmelerini sağladılar. Köylerdeki okullar arası kros yarışmaları yapıldı. Köydeki eğitim sevdası başkadır. Şimdi Durdu Arslan Merkezde bir okulun müdürü hala tam gaz çalışmaları devam etmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.