1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OFİS MOBİLYADA SAF ÇELİK FARKI
OFİS MOBİLYADA SAF ÇELİK FARKI

OFİS MOBİLYADA SAF ÇELİK FARKI

Saf Çelik San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Çalışkan, rahmetli babası Hacı Mehmet Çalışkan'ın örnek kişiliği, vizyonu ve ustalığının firmanın başarı hikâyesinin temelini oluşturduğunu söyledi.

A+A-

SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜ

Nizip'te (Merhum) Hacı Mehmet Çalışkan'ın karosercilik işiyle başladığı, ağaç işleme, metal, çelik masa sandalye üretimiyle devam edip, yıllar içinde üretime profilden ofis tipi, Ahşap Grubundan Çelik Grubuna kadar üretimini ekleyerek devam ettiği Saf Çelik, bugün sadece Nizip ve Gaziantep değil, sektöründe dünyada adından söz ettiren bir firma haline geldi. 

Baba Mehmet Çalışkan'ın kurduğu firma bugün ikinci ve üçüncü kuşağın vizyonu ile parekende, toptan bayi, proje mimari çalışmaları, ihracat, devlet malzeme ofisi tedarikçiliği, anahtar teslimi işlerle iç ve dış pazarlarda adından sıkça söz ettiriyor. Çelik elbise dolapları, çelik ranzalar ve ahşap ofis malzemeleri gibi alanlarda uzmanlaşan Saf Çelik, eğitim mobilyaları ve koltuk branşlarında da Türkiye pazarında söz sahibi olmayı başardı. Firma bugün direkt ve endirekt olarak birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Saf Çelik San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Çalışkan, rahmetli babası Hacı Mehmet Çalışkan'ın örnek kişiliği, vizyonu ve ustalığının firmanın başarı hikâyesinin temelini oluşturduğunu söyledi.

KAYSERİ, İSTANBUL BİLMEZKEN, BİZ ÜRETTİK

Babasının esas mesleğinin ince nacarlık olduğunu söyleyen Çalışkan, o yıllarla ilgili şunları anlattı: "Babam 1940'lı yıllarda başladığı karosercilik işine 1967 yılına kadar devam ediyor. Bu işin içinde hem ağaç işleme, hem metal dövme var. Su borularını bükerek sandalye ve masa üretiyor. Çelikten dolayı da masa sandalye üretimine başlıyor. Ofis tipi, ev tipi profilden koltuklar üretiliyor. 80'li yıllara kadar fevkalede ürünler üretiliyor. Yemek masası sandalyesi, divan somya, Kayseri, İstanbul bilmezken dört ayaklı merdivenler yapıldı. 80'den sonra ahşap da işin içerisine girdi. Ahşap ünitesini geliştirdik." 

İSTİHDAM SAYISI 45'TEN 200'YE ULAŞTI 

Bugün Türkiye'de metal işlemesi, ahşap işlemesi, koltuk döşeme işlemesi konularında entegrasyon çalışan 5-6 firmadan bir tanesi olduklarını belirten Çalışkan, "Son teknoloji ürünü CNC makineleriyle donatılmış makine parkurumuzda üretim yapıyoruz. 200 metrekarelik alanda başlayan üretimimizi bugün  44 Bin metrekaresi açık, 15 bir metrekaresi kapalı alanda sürdürüyoruz.  4 Bin metrekarelik deposu, boya bölümü, ahşap bölümü, koltuk bölümü, çelik bölümü, montaj ve paketleme bölümünde bilgi ve birikimimizin üzerine her geçen gün biraz daha bilgi ekleyerek ilerlemeye devam ediyoruz. 45 kişi olan istihdam sayısı bugün 200 kişiye ulaşmış durumdadır" diye konuştu.

KURUMSALLAŞMA VE TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

1982 yılında ilk sanayi sitesine geçen firmalardan biri olduklarını söyleyen Çalışkan, "Babam sanayi sitesinin kurucularından birisi. Babamın yanında bugün çok büyük işler yapan firma yöneticileri yetişmiş. Şirketimiz, gerek kurumsallaşma, gerekse teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bugün modern bir işletme haline gelmiştir. Kurumsallaşma ve teknolojik gelişmeye paralel olarak, verimlilik artışı ve istihdam da vazgeçilmezimiz.  Yol haritamızda, kendimizi sürekli geliştirme ve yenilemeyi esas alıyoruz" dedi.

ANAHTAR TESLİMİ PROJELER

Şirketin 6 sac ayağı üzerinde hizmet verdiğini anlatan Mehmet Emin Çalışkan şunları söyledi:" Birisi parekende. Güveneveler Mahallesi İpekyolunda 4 bin m2lik 7 katlı Plazamız yurt içi ve yurtdışından gelen misafirlerimize hizmet veriyoruz. Toptan bayi ağlarımızda bir sac ayağımız. 50 bayimiz var. 3'ü konsept diğeri tali bayiler olarak devam ediyorlar. Plazanın oluşumuyla beraber hizmetlerimize proje mimari çalışmaları da dâhil ettik. Çıplak binayı biz projelendiriyoruz, kapısından tavanına, ofis donanımına kadar projelendirip veriyoruz. Bu devlet daireleri için de geçerli. Anahtar teslimi projeler yapıyoruz. Bir ayağımız ihracat. Ortadoğu, Türki cumhuriyetleri ağırlıklı olmak üzere Afrika’ya kadar talep var. Suriye düzelirse orada iyi yatırımlarımız var. Şam stadyumunun komple dizaynını biz yaptık, Halep üniversitesinin amfi oturumları, konferans salonlarını yaptık. İnşallah düze çıkarlar. Irak'ta iyi bir yapımız var."

OKULLARDA ÇOK İYİYİZ

'Kamu kurumları, hastane, askeriye özellikle okullarda çok çok iyiyiz' diyen Çalışkan, "Okul Sıralarından, sınıf dizaynlarına kadar yapıyoruz. Biz bunu artık dünyaya satıyoruz. Bir ayağımızda devlet malzeme ofisi. Devlet malzeme ofisinin uzun yıllardır  tedarikçiliğini yapıyoruz. Katalog üzerinden satışlar başlayana kadar ve başladıktan sonra tedarikçiliğini yapan belli sayıda şirketten biriyiz. Holding’lerin anahtar teslimi işlerini yapıyoruz. Örneğin bir Şirket Irak'ta, Türkmenistan'da veya başka bir ülkede hastane,  okul, havaalanı ihalesi almış, biz bunların anahtar teslimi ofis dizaynları, malzemelerini tedarik ediyoruz. İstanbul 3.havalimanında da Ürünlerimizi Tedarik ediyoruz  Bayiliklerimiz var. Şanlıurfa bölge müdürlüğü var. Kurumları Nizip'te bölgeye takip eden showroomumuz var" dedi.

ÜÇÜNCÜ KUŞAK’TA ARTIK YÖNETİMDE

Babası Hacı Mehmet Çalışkan'ın temellerini attığı şirkette bugün üçüncü kuşak da işin içinde olduğunu dile getiren Mehmet Emin Çalışkan, "Ben ve kardeşlerim Temur Çalışkan, Mustafa Çalışkan,(Merhum) ikinci kuşak iken. Ben ve kardeşlerimin çocukları da 3. Jenerasyon olarak işin başındadırlar. Dolayısı ile Saf Çelik Sanayi ve Ltd Şti şirketi üretim kuruluşunun oluşumu, Mehmet Emin Çalışkan ( Yön.Kur.Bşk), Temur Çalışkan ( Yon.Kur.Bşk.Yrd), M. Emrah Çalışkan(Genel Müdür), Erhan Çalışkan ( Genel Müdür Yrd.), Murat Çalışkan (Satış Direktörü), ve Burak Çalışkan (Satın Alma Müdürü) Olarak yönetim kurulunu oluşturmaktadır." dedi.

HEDEF İSTİHDAMI DAHA DA ARTIRMAK

Ofis Mobilyada Nizip'in çok ileride ve söz sahibi olduğunu belirten Çalışkan, "Hedefimiz Gaziantep'in, Nizip'in sesini dünyaya daha çok duyurmak. İstihdamı daha çok artırarak, iç ve dış pazarda daha etkin bir konuma gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Köklü geçmişimiz ve deneyimimizin yanı sıra, daima geleceğe dönük yüzümüzle sektörümüzde edindiğimiz öncü konumumuzu sürdürmekte kararlıyız" dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.