1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ödüller kolay elde edilmiyor
Ödüller kolay elde edilmiyor

Ödüller kolay elde edilmiyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi olup, TİM ilk 1000’'de yer alan 85 ihracatçı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet...

A+A-

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi olup, TİM ilk 1000’'de yer alan 85 ihracatçı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katıldığı törende plaketle ödüllendirildi. Törende ihracatçıların sıkıntısına çözüm bulunması gerektiği vurgulandı.

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri  Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Habur'da zaman zaman sorunlar yaşadıklarını dile getirerek, "Nedense her iki üç ayda bir Habur kapısı tıkanıyor. Sizde biliyorsunuz muayene memurlarınızın can güvenliği yok diye o arkadaşlara korunaklı araçlar da aldık. Ama maalesef 15 güne çıktı. Bir arabanın gidip gelmesi 15 güne çıkınca hem navlun fiyatları artıyor, hem hem ihracatta tıkanmalar oluyor. Zaten bölgemizdeki Irak başta olmak üzere Suriye, İran'da sıkıntılar yaşıyoruz. Bu tür sıkıntılara maruz kalırsak bölge olarak da ülke olarak sıkıntıya düşeriz" dedi. Çıkmaz, Gaziantep'in 2023 ihracat hedefinin 25 milyar dolar olduğunu, bunu gerçekleştirebilmek için teknoloji yüksek yatırımlara yönelinmesi gerektiğini belirtti. 

Geç başlayan törende konuşan Bakan Zeybekci, ihracatçılardan yüksek teknolojiye yatırım yapmalarını isteyerek, yüksek teknoloji yatırımlara destek verdiklerini söyledi.

 

 

FATMA ŞAHİN SON ANDA YETİŞTİ

 

Ödül töreni Bakan'ın Antalya'daki programından geç gelmesi nedeniyle yaklaşık iki saat geç başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adıyaman'daki mitingine gittiği için törenin sonuna yetişti. 

 

MUHALEFETTEN KATILIM OLMADI

 

Ödül törenine davetli olmalarına rağmen muhalefetten kimse katılmadı. Yerleri ayrılan muhalefet milletvekili ve adayları için ayrılan koltuklar boş kaldı. 

 

 

GAZİANTEP İHRACATIN YILDIZ ŞEHRİ

 

İhracatçılar olarak motivasyonu çok önemsediklerini ve “kahramanlar gibi mücadele ettiklerini” vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GAİB üyesi 85 firmanın en büyük 1000 ihracatçı arasına girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. GAİB'’in ilk 1000'’e giren 85 üyesi ile Türkiye’'de üçüncü sırayı aldığını anımsatan Büyükekşi,"Bölgeden listeye giren 85 ihracatçının 64’'ü Gaziantep'’ten. Gaziantep ihracatın yıldız şehri, yükselen bir şehri. Ancak, 2023 yılı için hedeflenen ihracata ulaşabilmek için ileri teknoloji ve katma değerli ürünler ihracatında bir adım öne gelmeliyiz. Ayrıca, her firma 2023 yılı için kendisine bir hedef koymalı ki, Türkiye'’ye olan katkısını artırabilsin. Gaziantep elbirliği ile başarıyor. Gaziantep'’i bütün illere örnek gösteriyoruz. Bir Gaziantepli olarak bundan gururlanıyor ve mutlu oluyorum. Listeye giren ve giremeyen firmaları kutluyorum" dedi.

 

 

VALİ YERLİKAYA: GAZİANTEP TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA

 

Vali Ali Yerlikaya, ihracatçı birliklerini Gaziantep'e mesleki bir teknik lise kazandırdıkları için kutladı. Yerlikaya, mesleki teknik lisede Gaziantep'in Türkiye ortalamasının altında kaldığını söyledi. Vali Yerlikaya, "Türkiye ortalaması yüzde 40'a yakın. Gaziantep olarak yüzde 10 gerideyiz. Endüstri meslek liselerimiz yetersiz" dedi.

 

İhracatçılara 'Sizler birer kahramansınız' diyen Yerlikaya, "Bin dolarlık ihracatta yapan 1 dolarlık da ihracat yapan tüm ihracatçılarımızı kutluyorum. Sizler birer kahramansınız. Sizlerin nezdinde, 1678 Gaziantepli ihracatçılarımızı yürekten kucaklıyorum, onları Allah için seviyorum, Allah kazancınızı artırsın, bereketinizi eksik etmesin" diye konuştu.

 

 

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin dünyanın en zengin enerji hammadde kaynaklarının ortasında bulunduğunu belirterek, “"Orta Asya’'dan Kuzey Afrika’'ya, Ortadoğu’'dan Rusya'’ya kadar olan bu önemli coğrafyada çok önemli noktadayız. Enerji nakil hatlarının, üretim ve tüketim dağıtım hatlarını kontrol edebilir noktadayız”" dedi.

 

YÜKSEK TEKNOLOJİ YATIRIMA DESTEK

 

Bu coğrafyanın ihtiyaçlarını iyi tespit etmek gerektiğini kaydeden Zeybekci, "“Ancak, 2023 yılı hedeflerine şimdiki standartlarda ulaşamayız. İleri teknoloji ürünlerinin ihracat içerisindeki payını artırmalıyız. Bizde kilogram başına ortalama 1.65 -1.70 dolar olan ihracat geliri, ileri teknoloji ürünü ihraç eden ülkelerde 3 doların üzerinde. Bilim, teknoloji, inovasyon, AR-GE' çok önemli. Yüksek teknoloji yatırım yapana destek var" dedi. 

 

KİMLER KATILDI

 

GAİB toplantı salonunda düzenlenen törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanısıra Zeybekçi’nin yanı sıra Vali Ali Yerlikaya, Ak Parti Milletvekilleri Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Milletvekili Adayı Canan Candemir Çelik, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçı Birlikleri Başkanı Salahattin Kaplan, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu ve çok sayıda sanayici katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.