1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. OCAK AYINDA İHRACAT 16,9 GERİLEDİ
OCAK AYINDA İHRACAT 16,9 GERİLEDİ

OCAK AYINDA İHRACAT 16,9 GERİLEDİ

Ocak ayında Gaziantep'ten 428 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı dönemine göre 16,9 düşen ihracatla birlikte gözler yeni pazarlara...

A+A-

Ocak ayında Gaziantep'ten 428 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı dönemine göre 16,9 düşen ihracatla birlikte gözler yeni pazarlara çevrildi.

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, "Aylardan beri dile getirdiğimiz pazarlara daha fazla odaklanmamız gerecektir. Ülkemizin geleceğinde İran pazarı önemli bir yer tutmaktadır. Bu gerçekten hareketle biz de İran pazarını inceliyoruz" derken, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ise, ‘’Biz de ihracatın artış trendine girmesini istiyoruz, ancak yurtdışı risklerin öngörülenden uzun sürmesi ve derin olması piyasaları olumsuz etkiliyor" yorumunu yaptı. GAİB Başkanı Çıkmaz da,  “Önümüzdeki süreçte ihracatımızı arttırabilmek için  mevcut pazarların korunması ve yeni pazarlarla ilgili çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz” dedi.

BARTIK: İYİ OKUMAK GEREKİR

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, ocak ayı ihracat verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 düştüğünü belirtti. 2015’in ocak ayına 515 milyon 12 bin dolarla başladıklarını anımsatan Bartık, 2016’da bu rakamın 428 milyon dolara gerilediğini ifade etti. Ülke ihracatında da önemli düşüş yaşandığını hatırlatan Bartık, dünya ekonomisinde yaşanan değişimlerin ihracatı olumsuz etkilediğini vurguladı. Yaşanan değişimleri iyi okumak gerektiğini belirten Bartık, petrol fiyatlarındaki düşüş ve dövizdeki artışın ihracatı ciddi anlamda etkilediğini ifade etti.

 EKONOMİYE DESTEK VERDİK

Gaziantep’in bugüne kadar gerçekleştirdiği ihracatla ülke ekonomisine destek verdiğini anlatan Bartık, bu desteğin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini kaydetti. Yeni yol haritası çizip düşüşe geçen ihracatı artırmayı hedeflediklerine dikkati çeken Bartık, “Aylardan beri dile getirdiğimiz pazarlara daha fazla odaklanmamız gerecektir. Ülkemizin geleceğinde İran pazarı önemli bir yer tutmaktadır. Bu gerçekten hareketle biz de İran pazarını inceliyoruz. İran’a en fazla satılacak ürünler ve İran’ın hangi ürünlere daha fazla ihtiyacı olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Oda olarak ticari heyetle İran’da incelemelerde bulunuyoruz. İran’ın iyi analiz edilmesi halinde ilerleyen aylarda bu ülkeye olan ihracatımızda ciddi artışlar gözlenecektir. Her ne kadar uçak düşmesinin ardından Rusya’yla aramız iyi olmasa da Rusya’nın da İran kadar önemli bir pazar olduğuna inanıyoruz. Aynı şekilde Afrika da bizim için açılım yapacağımız nokta pazarların başında geliyor.”  

KONUKOĞLU: TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yıl Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,9 oranında düşüşle toplam 428 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

OLUMSUZ ETKİLENİYOR

İhracatta yeni yıla arzu ettikleri şekilde başlayamadıklarını belirten Konukoğlu, ‘’Biz de ihracatın artış trendine girmesini istiyoruz, ancak yurtdışı risklerin öngörülenden uzun sürmesi ve derin olması piyasaları olumsuz etkiliyor. Jeopolitik endişeler ihracatı baskı altında tutmaya devam ediyor. Rusya ile yaşanan gerginlik de ayrı bir dezavantaj yarattı’’ değerlendirmesinde bulundu.

TOPARLANMAYA GEÇECEĞİZ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Gaziantep’in büyük bölümünün, Habur Sınır Kapısı üzerinden Ortadoğu ve özellikle Irak’a ihracat yaptığına işaret eden Konukoğlu, güvenlik nedeniyle kapalı olan bu kapının yeniden açılmasıyla Ocak ayı ikinci yarısından itibaren ihracatın toparlanmaya geçtiğini bildirdi. Konukoğlu, ‘’Gaziantep ihracatı, 14 Ocak’tan itibaren toparlanmaya başladığı ve ay sonuna kadar olumlu çizgisini sürdürdü. İhracatta yaşanan bu kıpırdanma ümit veriyor. Önümüzdeki dönemde dünyada olağandışı bir gelişme yaşanmazsa, ihracattaki düşüş telafi edilebilir’’ dedi.

ÇIKMAZ: YENİ PAZARLAR ŞART

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Ocak 2016 döneminde GAİB’in 531 milyon 905 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Aynı dönemde Gaziantep’in de 428 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini kaydederek “Önümüzdeki süreçte ihracatımızı arttırabilmek için mevcut pazarların korunması ve yeni pazarlarla ilgili çalışmalarımızı arttırarak devam edeceğiz” dedi Ocak 2016 dönemiyle ilgili ihracat rakamları hakkında bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz “Birliklerimizce 2016 yılı Ocak ayında, 2015 yılına oranla yüzde 22,3’lük düşüşle toplam 531 milyon 905 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Aynı ayda, diğer İhracatçı Birlikleri adına ise toplam 33 milyon 615 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece Birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 23,4’lük düşüşle 565 milyon 520 bin dolar olmuştur” dedi. 428 MİLYON

DOLARLIK İHRACAT

Gaziantep’in Ocak ayı ihracatı 428 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Çıkmaz yaptığı değerlendirmede “Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2016 yılı Ocak ayında 428 milyon, bin dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır. Hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.