1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. O FAZİ LOBİSİ VAR FAİZ LOBİSİ…(1)
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

O FAZİ LOBİSİ VAR FAİZ LOBİSİ…(1)

A+A-

Son zamanlarda faiz lobisi söylemiyle birlikte hükümet ve ekonomi yöneticileri tarafından kredi kartlarına yönelik açıklamalar  geliyor. Bu çok önemli konu sanki insanların çok seçeneği varmışta birinden vazgeçemeleri  yönünde tavsiyede bulunuluyormuş gibi aktarılıyor. Şuanda MİLLET yeni kredi kartı almak şöyle eskisinden kurtulmak derdinde. Başbakan bu nu biliyor neden böyle çıkışıyor  anlamakta güçlük çekiyoruz.

Sanki muhteremler yeni yönetimi devralmış, bazı konularda uyarılarda tavsiyelerde bulunuyorlar, Sn. Başbakan  kredi kartı üzerinden, bir vakit bazı medya kuruluşlarına yaptığı gibi  savaş açtığı faiz lobisine vuruyor,

Sn. Babacan  kredi kartı kullanımında geldiğimiz noktadan habersizmiş gibi 'Kredi kartı bir ödeme aracıdır, borçlanma değil' diyor, keşke zahmet edip borçlanma durumunuda açıklasa idi. Ne acıdır ki biz  çok krediyi, kredi kartını çok itibar çok zenginlik gören bir anlayışa sahibiz.

Sorun nede bu kadar takıldılar dersiniz,  bankalara hem de  adres göstererek sallıyorlar  ?

Hükümet yetkilileri neden bu kadar endişeli, faiz lobisinden mi yoksa bazı ekonomik verilerden mi korkuyorlar, kredi kartı kullanımında geldiğimiz nokta, kredi kartı kullanıcılarının düşürüldüğü durum sanırım bu vakit baya ciddi.

Rakamlara baktığımızda durumun vahameti ortaya çıkıyor, Kredi kartı sayısındaki inanılmaz artış ve kullanım oranı ile  dünya rekoru kırdık  2013 yılı Mayıs ayı itibariyle aktif kredi kartı sayısı 56.361.749  , 95.129.839 banka kartı,  2.243.112 pos cihazı; sayılar ortada  kullanıcı sayısı ülke nüfusunu katladı  geçti.

Şimdi Sn. Başbakan  faiz lobisine atadursun atı alan Üsküdar'ı çoktan geçti. Vatandaş bırakın göbekten bağlanmayı iliklerine kadar kredi kartlarının esiri oldu. Su paralarını taksitlendirerek falanca kredi kartıyla tahsil eden belediyeler, vergileri kredi kartlarına uzun vadeli taksitlerle ödettiren vergi daireleri, elektrik parasını, telefon faturasını  kredi kartıyla tahsil eden kurumlar,  hızını alamayan, topladığı bağışı bile post makinesiyle tahsil eden hayır sahipleri, kurbanlıkları kredi kartına 12 taksit yapanlar daha neler neler...

"Vatandaşın alım gücü arttı, ekonomik istikrar var" diye diye insanlar borçlandıkça borçlandı, yüz binlerce kullanıcının taksitleri bile aylık gelirini geçti, o yüzden bataktaki para miktarı her geçen gün artıyor,  tüketici, konut ve araç kredileri de düşünüldüğünde insanların mevcut gelirleri ile borçlarını kapatma ihtimalleri gittikçe azalıyor.

"Kredi kartı almayın", "faiz lobisi şöyle böyle" diyenlerin  10 yıl boyunca kredi kartı kullanımı hususunda ciddi bir çalışma yapmadığını görüyoruz, hani kart limitlerine sınırlama gelecekti, hani 1.000 lira geliri olan vatandaşa 20.000 lira limitli kredi kartı verilmeyecekti. Bırakın sınırlamayı gelirler artmış gibi kart limitleri son 5 yılda 3 kat arttı.

Onlarca kazanılan davaya rağmen kredi kartı aidatları iptal ettirilemedi. Olmadı yapamadılar 11 yıl boyunca hükümet çok aşamalar kaydetti, çok kaleler fethetti ancak kredi kartı aidatı hususunda bankalara karşı bir şey edemedi. Sanırım iş işten geçtikten sonra çareyi kredi kartı almayın demekte buldu.

Kredi kullanıcıları başta olmak üzere  bu çıkmazda Hükümet ve bankalar  hepsi sıkıntı yaşayacak,çünkü vatandaşın işini, hayatını kolaylaştırayım derken geleceğini kararttılar. Bankalar bir taraftan, dışarıda ki tefeci işbirlikçileri bir taraftan vatandaşı soymaya kanını emmeye devam ediyor.

Başbakan uyarıldı ki uyarıyor, kredi kartı mağdurları milyonlarla ifade edilecek durumda, kullanıcılar dikkat etmeyip, hükümet bir şekilde bunun önüne geçmediği taktirde kötü günler bizi bekliyor. 2001 yılında bir yazar kasa ekonomik krizin sembolü olmuştu bunda yazar kaza yok ama  post makineleri, kredi kartları  havada uçuşacağa benzer. Zira Post makinelerini kullananlarda kredi kartı kullanıcıları da uçurumun kenarında.

Bu faiz lobisi var ya bu faiz lobisi...

(devam edecek) 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.