1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. N'OLACAK ŞİMDİ ?
N'OLACAK ŞİMDİ ?

N'OLACAK ŞİMDİ ?

Mahkeme Gaziantep Ticaret Odası eski Meclis Başkanı Ali Yener'i görevine iade etti.

A+A-

 

Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, GTO eski Meclis Başkanı Ali Yener'in, o dönemin oda başkanı Eyüp Bartık döneminde usulsüzlük yapılarak meclis başkanlığından düşürüldüğü kararını verdi ve Ali Yener'i görevine iade etti. İş ve sanayi dünyasında şok etkisi yaratacak bu karardan sonra gözler Ticaret Odasına çevrildi. Ali Yener'in açmış olduğu dava sonucu çıkan kararla birlikte, şu anda oda meclis başkanı olarak görev yapan Settar Konukoğlu'nun durumu kadar, o dönem komite üyeliğinden düşürülme yolundaki usulsüzlük neticesi, nasıl bir gelişme olacağı merak edilmeye başlandı. 

 

HERŞEY SİL BAŞTAN OLABİLİR

 

Gaziantep Ticaret Odası Yönetimi tarafından, son altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmadığı iddiasıyla 37 nolu meslek komite üyeliğinden düşürülen eski meclis başkanı Ali Yener, kararın haksız yere olduğunu belirterek açtığı davayı kazandı. Gaziantep 1. İdare Mahkemesi Ali Yener'le ilgili alınan kararın iptaline karar verdi. Peki bu kararın ardından akıllara gelen soru şu, Ali Yener görevine dönecek mi dönmeyecek mi?

Attığı bir tweet yüzünden tutuklanarak 52 gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Ali Yener, ardından odadaki görevinden de düşürülmüştü.

Gaziantep Ticaret Odası eski Meclis Başkanı Ali Yener, Gaziantep Ticaret Odası yönetimi tarafından, 37 nolumeslek komitesinde son altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmadığı iddiasıyla meslek komite üyeliğinin sona erdirilmesine yönelik kararına karşı açtığı davayı kazandı. Gaziantep 1. İdare Mahkemesi Ali Yener'in meslek komitesinden düşürülmesine yönelik kararın iptaline karar verdi.

 

ALİ YENER'İN SAVUNMASI

 

Ali Yener, komitedeki görevinden haksız yere düşürüldüğünü belirterek 1. İdare Mahkemesine açtığı davada, "04.05. 2013 tarihinde yapılan Gaziantep Ticaret Odası seçimlerinde 37 nolu meslek komitesi üyeliğine seçildiğini, 37 nolumeslek komitesinde son altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmadığı iddiasıyla melek komite üyeliğinin sona erdirilmesine yönelik tesis edilen 31.08.2016 tarihte alınan kararının hukuka aykırı olduğu, görevli olduğu yıllar itibariyle hiç bir ceza almadığı, kurumu zarara uğratacak herhangi bir eylem ve davranışta bulunmadığı komite toplantılarına katıldığı, diğer üyelerin katılmaması nedeniyle toplatıların iptal edildiği komite tutanaklarının ve genel sekreterlik tarafından tutulan devamsızlık çizelgelerinin kendisine tebliğ edilmediği, komite tutanaklarının değiştirildiği, bu konu ile alakalı resmi belgede sahtecilik suçundan Gaziantep Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu, haksız ve mağduriyete sabep olduğu ileri sürülerek kararın iptaline karar verilmesini istemişti.

 

MAHKEMENİN KARARI

 

Gaziantep 1. İdare Mahkemesi kararında, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun kapsam başlıklı 2. maddesinde ticaret ve sanayi odaları ticaret odaları sanayi odaları deniz ticaret odaları ticaret borsaları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin kuruluşlarına organlarının nitelikleri ve seçim usulleri ile organlık vasfını yitirme hal ve usullerine görev ve yetkiler çalışma içeren ve organ başkanının gözetiminde genel sekreter veya görevlendirdiği yardımcı şubelerde ise şu müdürü tarafından tutulan hazirun cetvelinin tanzim edileceği, oysaki dava dosyasına ibraz edilen hazirun cetvelleri incelendiğinde organ başkanının gözetiminde genel sekreter veya görevlendirdiği yardımcısı tarafından tanzim edildiğine ilişkin herhangi bir imza veya ifadenin olmadığı başka bir deyişle hazirun cetvellerinin anılan yönetmeliğin 29. maddesinde belirtilen usule uygun olarak tutulmadığının görüldüğü belirtildi. Mahkeme Ali Yener'le ilgili verilen kararın iptaline karar verdi.

 

İşte Mahkeme Kararı...

 

 

 
1b037405-78f4-4217-8d76-e8a7017b13d7-copy-002.jpg
 
9-002.jpg
 
95f31a5e-bdb7-4ebe-87f0-3d6148e34131-copy-002.jpg
 
ieaeia-001.jpg
 
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.