1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Nöbet protestosu
Nöbet protestosu

Nöbet protestosu

Sağlık çalışanları aile hekimlerine acil serviste nöbet uygulaması getirilmesine ilişkin uygulamayı protesto etti. 25 Aralık Devlet Hastanesi bahçesinde...

A+A-

Sağlık çalışanları aile hekimlerine acil serviste nöbet uygulaması getirilmesine ilişkin uygulamayı protesto etti. 25 Aralık Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan hekim ve sağlık çalışanlarının bağlı bulunduğu sendika üyeleri, Sağlık Bakanlığı'nın uygulamalarını eleştirdi. 

Grup adına konuşan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Genel Sekreteri Mehmet Çetin, AK Parti'nin iktidara gelişinin ardından uygulanan sağlık politikalarının açmazlara yol açtığı iddiasında bulundu. Son olarak aile hekimlerinin geceleri acil servislerde nöbetçi doktor olarak görev yapmasına ilişkin karar alındığını ifade eden Çetin, "Acil servislerdeki sorunları görmezden gelen, bir de aile hekimliği uygulamasıyla acil servislerdeki deneyimli hekimleri aile hekimi yapan Sağlık Bakanlığı acil servislere adeta tüy dikmiştir. Ne yapacağını şaşıran bakanlık acil dışındaki uzman hekimleri alanı dışında hastalara bakmaya zorlamaktadır" dedi.

ŞAŞKINLIK YAŞIYORLAR

Hekim ve sağlık çalışanlarının ne yapacaklarını nerede çalışacaklarını ve görev tanımlarına ilişkin şaşkınlık yaşadığını kaydeden Çetin, "Sağlık Bakanlığı'nın akıl ve bilim dışı uygulamaları nedeniyle acil servislerde gelinen nokta gerek uzman hekimler ile aile hekimlerini gerekse serviste çalışan hekim dışı sağlık personelini birbirine düşüren, çalışma barışını bozan bir noktaya gelmiştir. Acil servislerde yaşanan kaosu çözmekle görevli bakanlık şimdi hekimleri birbirine çarpıştırarak sorunlara çare aramaktadır. Gelinen tablo bu ülkeyi yönetenler açısından utanç vericidir" diye konuştu.

PRATİSYEN HEKİM SIKINTISI

Çetin, sorunun çözümü için kamu hastanelerindeki pratisyen hekim kadro sayısının artırılması, eksik kadroların tamamlanması, acil servislerdeki hekimlerin ekonomik mağduriyet başta olmak üzere sorunlarının giderilmesi gerektiğini de dile getirdi. DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.