1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. NOBEL furyasına müdür de uydu
NOBEL furyasına müdür de uydu

NOBEL furyasına müdür de uydu

Son dönemlerde Nobel ile yatıp Nobel ile kalkma furyasına Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz'da ayak uydurdu. Eğitimde son sıralarda yer alan...

A+A-

Son dönemlerde Nobel ile yatıp Nobel ile kalkma furyasına Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz'da ayak uydurdu. Eğitimde son sıralarda yer alan Gaziantep'in Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Gaziantep’in Suriyeli çocukların eğitimi konusunda Nobel adayı olması gerektiğini söyledi. Gaziantep Kolej Vakfı Özel Liseleri Avrupa Gençlik Parlamentosu Kulübü tarafından organize edilen ve Türkiye’nin birçok ilinden yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı 1. Gaziantep Kolej Vakfı Ulusal Forumu açılışında konuşan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz Gaziantep eğitimi hakkında bilgiler verdi. 

Gaziantep’te 594 bin öğrenci ve 25 bin öğretmen bulunduğunu belirten Yanmaz,"Gaziantep öğrenci potansiyeli ve genç nüfus açısından İstanbul, İzmir, Bursa ve Şanlıurfa’dan sonra beşinci il konumundadır. İlimizde 53 geçici eğitim merkezinde ve resmi ve özel okullarımızda toplam 55 bin 75 Suriyeli kardeşimize de eğitim faaliyetlerini kendi öğretmenleri aracılığıyla veriyoruz. bin 575 Suriyeli öğretmen bu alanda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürüyor. Gaziantep’te Suriyeli öğrencilere faydalı olmaktan da gurur ve onur duyuyorum" dedi. 

NOBEL'E ADAY GÖSTERİLMELİ

Suriyeli çocuklara eğitim verme konusunda Gaziantep Nobel’e aday bir şehir olduğunu belirten Yanmaz "Gaziantep bu konuda model bir şehir. Bir yıl önce göreve geldiğimizde 22 bin öğrencisi olan Suriyeli sığınmacıların şu anda öğrenci sayısı 55 bini buldu. Özel okullarımız ve resmi okullarımızda da 10 civarında Suriyeli öğrencimiz eğitim görmektedir" dedi.

ÖZEL OKULLARIN POTANSİYELİ YÜKSEK

Yanmaz Gaziantep’te özel okullarla ilgili yürütülen çalışmalar ve istatistiki verilere de değinerek “Gaziantep’in geçen yıl ki özel okulda okuyan öğrenci sayısı %3’lerdeydi. Bu gün itibaren bu oran %9’a çıktı. Peki ne değişti. 1104 okulumuz vardı. Geçen yıl 60 civarında özel okulumuz varken şu anda 100 okulumuz var. Temel liselerde açıldıktan sonra ilimizin şu an 4077 öğrencimiz özel okullarda okumaktadır. Bu da yaklaşık %8- %9’lara tekabül ediyor. İlimizin %8’lik oranı yeterli değil” dedi.

ÜNİVERSİTE BİTİRME ORANI YÜZDE 8 

Gaziantep’te üniversite bitirme oranının TÜİK verilerine göre Türkiye ortalamasının altında olduğunu da ifade eden Yanmaz “Gaziantep’in demografik yapısında 2014 verilerine göre 110 bin üniversite mezunu var. 1 milyon 931 nüfuslu şehrimizde 110 bin üniversite mezunu olduğuna göre Türkiye’nin üniversiteyi bitirme oranı TÜİK verilerine göre 12,3 bizim ise üniversiteyi bitirme oranı yüzde 8’lerde. Dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilerimiz liseyi bitirince iş imkanı bulabilirken zengin ailelerin çocukları da bir an önce kendi iş yerlerinde görev almak istediği için böyle bir olayla karşı karşıyayız. Biz önümüzdeki süreçte inşallah anne baba eğitimiyle yetişkinlere vereceğimiz eğitimle bunu kırıp Türkiye ortalamasını yakalamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. İHA

***

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum