1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nacar

  3. Nevin ile Abdullah
Mehmet Nacar

Mehmet Nacar

Yazarın Tüm Yazıları >

Nevin ile Abdullah

A+A-

Antalyalı Abdullah öğretmen de bekârdı. Zaman zaman yanıma gelir ve sohbet ederdik. Her sohbetimizde de;

            -Abi bana dini bütün bir öğretmen kız bulun da evleneyim, diye ricacı olurdu.

            Bir gün yine sohbet esnasında aynı şeyi söyleyince aradığı özelliklere uygun, Cevizli’de kendisinden önce çalışan Kilisli Nevin hoca aklıma geldi.

            Abdullah hoca asıl işi dindarlık olan ve ek iş olarak öğretmenlik yapan bir görünüm sergiliyordu. En çok da camiye gelenlerle sohbet etmeyi seven biriydi.

            Kilisli Nevin hocanın aile sorunları vardı. Nevin hoca da cemaatçiydi. Başörtülü, bağnaz ve saf bir arkadaşımızdı. Maaşını Kilis’te yaşayan ailesi alırdı. Kendisi çoğu zaman Cevizliden Kilis’e gitmek için yol parası bile bulamazdı. Birkaç kere hemşerisi olarak yol parası verdiğimi hatırlıyorum.

Nevin hanım Kilise tayin istemişti. Kilisin Acar köyünde görev yapıyordu. Yaşı hayli ilerlemiş, fiziği bozulmuştu. Ailesi evlenmesini istemiyordu. Çünkü evlendiğinde maaşını ailesi alamayacaktı. Abdullah öğretmene Nevin’den söz ettim. Kendisine uygun tek kişinin de o olduğunu anlattım.

-Abi Nevin’i nasıl bulacağım? Benimle konuşmayı kabul eder mi, diye sordu.

-Kilise git. Acar merkez köyü ve Kilise çok yakın. Kilis’te dolmuş motosikletler var. Birini kirala. Seni köye götürürler. Orada Nevin hanımla konuşup razı et. Sonra da ailesinden istersin.

Abdullah Kilis’e gitti. Dediğim gibi yapmış. Nevin hanımı bularak konuşmuş. Nevin hanım evlenmeyi kabul etmiş. Birlikte tamamının akli dengesi sorunlu olan ailesine gitmişler. Abdullah kızı istemiş ama babası vermemiş.

Abdullah hoca tekrar yanıma geldi. Nevin’in tam aradığı gibi biri olduğunu ama babasının vermediğini söyledi.

-Sonra tekrar gidip istedin mi?

-Abi iki kere gittik. Nevin de söyledi ama babası şiddetle karşı çıkıyor. Ne yapsam acaba?..

Düşündüm ve kendisine bir yöntem önerdim.

-Kilis’te her mahallede baba adıyla tanınan bir din adamı vardır. Nevin’in babasının evinin yanında bir cami var. Git orada namaz kıl. Çıkarken de cemaatten birine sor. Bu mahallenin babası kim, de. Onlar sana yerini tarif edecektir. Git durumu babaya anlat. Baba senin adına Nevin’in babasıyla konuşsun. Adamı razı edecektir…

Nevin’in ailesi aşırı dindar bir aileydi. Bu düşünceyle Abdullah’ı babaya gönderdim.

Abdullah gerekeni yapmıştı. Kızın babası razı oldu. Hazırlıklar yapıldı. O yıllarda Kilis’te sinemalar düğün salonu olarak kullanılmaya başlanmıştı. Özyurt Sinemasını salon olarak kiralamışlardı. Tabi ki bana da davetiye geldi ama düğünlerine gitmedim. Düğün macerasını sonradan öğrendim.

Kilis’te davetliler salonda toplanmışlar. Düğün ve nikâh bir arada yapılacak. Tabi ki, önce nikâh kıyılmış. Nikâh sonrası ise tam bir komedi sahnesine dönüşmüş.

Nevin’in babası, annesi ve bir erkek kardeşi Nevin’in maaşını bundan sonra kendilerinin alamayacak olmalarını hazmedememişler. Salonda hayli yüksek bir sahne var. Sahne üzerinde ve bütün konukların gözü önünde Abdullah hocayı araya almış, bir güzel dayak atmışlardı. Davetli konuklar araya girerek tarafları sakinleştirmiş, ardından düğün töreni devam etmişti.

Sonuçta Nevin ile Abdullah evlenmiş oldular.

Tencere yuvarlandı, kapağını buldu.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.